Zestawy 2.1 składają się z dwóch niewielkich głośników odtwarzających średnie i wysokie tony oraz jednego większego głośnika basowego, czyli subwoofera. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się podczas oglądania filmów lub grania w gry. Głośniki 2.1 do telewizora już za niewielką cenę zaproponują potężny bas i przyzwoitą klarowność dźwięku. Ich dużą zaletą jest również uniwersalność – mimo, że głośniki są trzy, to przenoszenie lub przepinanie zestawu nie powinno sprawić nikomu większej trudności.

Masz zamiar zamówić głośniki 2.1 do TV? Zobacz na co zwracać uwagę podczas podejmowania zakupowej decyzji.

Jak wybrać najlepsze głośniki 2.1 do telewizora?

Podobnie jak każdy sprzęt, głośniki 2.1 są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Jeśli jednak nie masz bardzo dużych wymagań dotyczących barwy i wyrazistości audio, w pełni usatysfakcjonują Cię nawet niedrogie komplety, czyli takie poniżej 200 zł.

A na jakie elementy specyfikacji warto spojrzeć przed sięgnięciem po kartę płatniczą?

Pasmo przenoszenia – każdy głośnik ma określone pasmo przenoszenia dźwięku. Jest to zakres częstotliwości generowanych przez głośnik. Górna granica to najczęściej 20 000 Hz, a dolna 20-40 Hz. Granice skali wykraczają poza możliwości ludzkiego ucha, jednak powszechnie stosuje się takie zakresy w profesjonalnym nagłośnieniu, by dać odbiorcom jeszcze ciekawsze wrażenia – wówczas np. najniższe basy są „wyczuwalne” jako wibracje przez całe ciało. Jeśli zestaw głośników 2.1 do telewizora faktycznie generuje takie dźwięki to świetnie – problem w tym, że producenci z reguły podają szerszy zakres pasma od rzeczywistego. Bliższy prawdy, zwłaszcza w tanich głośnikach jest zakres od 60 Hz do 17 000 Hz. W praktyce najlepiej więc po prostu posłuchać głośników przed zakupem, by upewnić się, że spełnią oczekiwania.

Moc głośników – jest podawana w watach i bezpośrednio przekłada się na głośność zestawu. Podobnie jak w powyższym przykładzie, warto porównać ten wskaźnik między konkurencyjnymi modelami, ale bez przywiązywania do niego zbyt dużej wagi. Większość głośników 2.1 do telewizora czy komputera oferuje wystarczającą moc do naprawdę głośnego oglądania w warunkach domowych.

Materiał wykonania – lepiej brzmią głośniki wykonane z drewna lub przynajmniej płyty MDF niż tworzywa sztucznego. Wśród tanich modeli taki materiał to rzadkość, jednak możliwe jest wyszukanie zestawów, w których chociaż sam subwoofer wykonany jest z drewna (lub MDF).

Dostępne złącza – zazwyczaj głośniki 2.1 są podłączane przez mini jacka, czyli standardowe „złącze słuchawkowe”. W przypadku telewizora albo konsoli do gier praktyczniejszym rozwiązaniem może się jednak okazać HDMI albo RCA, więc dobrze, gdy zestaw ma również takie porty. Dużą wygodę zapewnią też głośniki podłączane przez bluetooth.

Na koniec warto zwrócić uwagę na design głośników. Głośniki 2.1 do telewizora muszą się dobrze prezentować, gdyż będą przez cały czas mocno eksponowane. Niestety świetny wygląd nie zawsze idzie w parze z dobrym brzmieniem, zwłaszcza w tańszych zestawach. Najlepiej więc najpierw wybrać komplety, które oferują odpowiadającą Ci jakość dźwięku, a dopiero wśród nich wskazać te o najciekawszej estetyce.

[Głosów:25    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here