Słuchawki douszne czy dokanałowe – jaka jest między nimi różnica i które lepiej kupić?

Szukasz poręcznych słuchawek do zabierania ich ze sobą codziennie w drogę do szkoły czy pracy, w dłuższe podróże albo chcesz zakładać je do treningu? Dobrze jest pomyśleć o słuchawkach dousznych lub dokanałowych – dla wielu osób dużo bardziej komfortowych w codziennym użytkowaniu, niż duże modele nauszne. Jaka jest różnica między tymi rodzajami i które z nich warto wybrać?

Słuchawki douszne, czyli klasyczne „pchełki”

Słuchawki douszne to te małe modele słuchawek, które są zaprojektowane w taki sposób, by kształtem jak najbardziej dopasować się do małżowiny usznej. Mają większy rozmiar od modeli dokanałowych, ponieważ umieszcza się je w uchu, ale nie bezpośrednio w kanale słuchowym. Tym samym słuchawki nie przylegają do małżowiny tak dobrze, jak dokanałowe modele, a co za tym idzie – powietrze przedostaje się między membraną. Przez to hałasy z otoczenia nie są maksymalnie wygłuszane.

Komu przypadną do gustu słuchawki douszne? To model, który sprawdza się na co dzień – do słuchania muzyki w domu czy w podróży. Niedostateczna izolacja dźwięków może jednak przeszkadzać osobom, które zechcą ich używać w komunikacji miejskiej czy innych, gwarnych miejscach. Brak wygłuszenia sprawi, że dźwięki z zewnątrz będą słyszalne i na odwrót – otoczenie może słyszeć muzykę z naszego odtwarzacza. Tutaj sprawdzisz polecane modele słuchawek: https://www.neo24.pl/rtv/hifi/sluchawki.html.

Słuchawki dokanałowe tylko dla sportowców?

Słuchawki dokanałowe przez to, że umieszcza się je bezpośrednio w kanale słuchowym, są doskonale dopasowane do wnętrza ucha i uszczelniają kanał słuchowy. Nie może być tu mowy o słabej izolacji – te modele maksymalnie ograniczają przepływ jakichkolwiek dźwięków z zewnątrz. Dzięki temu można z powodzeniem słuchać głośnej muzyki w tłumie – nie przedostanie się ona poza nasze uszy. Nieprzepuszczalność dźwięków ma też swoje wady. Takie modele nie są polecane np. dla osób uprawiających jogging czy inne sporty w miastach. Brak przepuszczania dźwięków z zewnątrz może być niebezpieczny.

Słuchawki dokanałowe często wyposażone są w komplet silikonowych gumek. Użytkownicy chwalą sobie ich dopasowanie. Modele dokanałowe często wybierają osoby uprawiające sport, bo nawet podczas intensywnego treningu słuchawki nie mają prawa wypaść z uszu.

Które z nich wybrać?

To, na jaki model się zdecydujesz, powinno wynikać z Twoich własnych preferencji dotyczących słuchania muzyki. Zastanów się, w jakich miejscach będziesz zakładać słuchawki, czy będziesz używać ich w domu czy w głośnych miejscach, czy planujesz zabierać je ze sobą na treningi. Poniżej kilka modeli z obu rodzajów, które polecamy.

Słuchawki Urbanista BT

Słuchawki douszne od Urbanisty to klasyczny model dokanałowy. Producent zadbał o mnogość wzorów: możemy wybrać zarówno nierzucającą się w oczy biel, jak i róż, czy nawet słuchawki w barwach tęczy. Idealnie dopasowują się do ucha, a płaski kabel zapobiega plątaniu się słuchawek. To świetny model do codziennego użytku, ale świetnie sprawdzi się też na siłownię.

Słuchawki Samsung Level U

Wygodne, bezprzewodowe słuchawki douszne. Połączone naszyjnikiem, który zakładasz z tyłu szyi i możesz dopasować do siebie jego rozmiar. Na naszyjniku znajdziesz też przyciski odpowiedzialne za sterowanie muzyką – nie musisz już wyjmować telefonu do zmiany głośności czy utworu. Czas pracy po pełnym ładowaniu to aż 10 godzin, dzięki czemu możesz zabrać je też w dłuższą podróż.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami Neo24.

https://www.neo24.pl/

[Głosów:9    Średnia:1.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here