Programista iOS

Z pewnością każdy z nas spotkał się z flagowym oprogramowaniem iOS z ramienia Apple. Jest to system obsługujący takie urządzenia jak iPad, iPod Touch i oczywiście niezwykle popularny iPhone. Został zaprezentowany w 2007 roku i do dziś utrzymuje się na rynku wraz z Androidem jako lider tego typu rozwiązań na rynku. Obecnie App Store (czyli sklep z aplikacjami na iOS-a) oferuje aż 2.2 milionów aplikacji.

W związku z rozwojem tej technologii, w branży IT wyodrębniła się specjalizacja określona jako iOS Developer. Wielu programistów decyduje się na podążanie tą ścieżką kuszeni wizją atrakcyjnych zarobków, realizacji ciekawych projektów oraz ustabilizowaniem tego systemu na rynku.

Statystyki dotyczące systemu iOS

Popularność systemu iOS potwierdzają liczby. Od początku tego roku zostało pobranych aż 55 mld aplikacji przeznaczonych właśnie na ten system! To tak jakby każdy mieszkaniec Ziemi pobrał aż 8 aplikacji. Z kolei w 2017 zostało sprzedanych ponad 250 milionów telefonów iPhone. 

Zarobki programisty iOS

Jeżeli interesuje Cię stanowisko, jakim jest programista iOS, zarobki mogą być solidnym argumentem przemawiającym za rozwijaniem się w tej technologii. Przy odpowiednim doświadczeniu można liczyć na zarobki rzędu nawet 10 000 złotych brutto miesięcznie. Tak atrakcyjne stawki wynikają głównie z faktu, że stanowisko to jest dość niszowe, dlatego poszukiwania odpowiedniego pracownika mogą być dość utrudnione.

Czym zajmuje się programista iOS?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej programista iOS zajmuje się tworzeniem różnego rodzaju rozwiązań i aplikacji na oprogramowanie Apple’a. Wykorzystuje do tego najczęściej komputer Mac’a, jednak nie jest to warunek konieczny, ale z pewnością ułatwia pracę programisty. Istnieją bowiem pewne alternatywy, które umożliwiają programowanie aplikacji iOS również na innych systemach.

Językiem wykorzystywanym do programowania aplikacji przeznaczonych na urządzenia Apple jest Objective-C stosowany głównie we frameworku Cocoa. Obecnie rozwijany jest drugi język wykorzystywany w systemach Apple, czyli Swift.

Coraz więcej ogłoszeń o pracę dotyczy właśnie tej technologii. Został stworzony w 2014 roku, dlatego jest niezwykle młodym językiem programowania. Główną zaletą tej technologii jest obniżony próg wejścia dla programistów. Język posiada wiele wbudowanych struktur wysokopoziomowych oraz innych ułatwień. Cechuje się prostotą oraz wysoką odpornością na pojawienie się różnego rodzaju błędów. Swift automatycznie zarządza również pamięcią, co jest ogromnym ułatwieniem szczególnie dla początkujących programistów.

Według wielu doświadczonych developerów język ten może wyprzeć w najbliższym czasie Objective-C. Swift rozwija się w bardzo dynamicznym tempie, a ostatnia aktualizacja miała miejsce 31 maja 2018 roku. Według rankingu TIOBE znajduje się obecnie na 11 miejscu pod względem popularności, na Github 9 miejsce pod względem ilości projektów, natomiast na Meetup.com znajduje się na pierwszej pozycji pod względem rozmiarów społeczności.

Podsumowanie

Korporacja Apple rozwija się w bardzo dynamicznym tempie dostarczając najwyższej klasy rozwiązań technologicznych. Nowe iPhone biją rekordy sprzedaży, co pozwala przypuszczać, że trend wzrostowy utrzyma się na wysokim poziomie w najbliższych latach. Oznacza to dla programistów iOS duże pole manewru, szczególnie gdy ukierunkowują się na ten obszar. Warto również pamiętać, że nowy język Swift staje się powoli standardem w aplikacjach na iOS, a programistów świetnie operującym w tym środowisku wciąż brakuje. Z tego powodu programiści iOS nigdy nie powinni narzekać na brak pracy, czy zleceń.

Źródło: TeamQuest – praca IT

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here