Ochrona wyświetlacza

Wchodząc w posiadanie nowego smartfona, większość osób zadaje sobie pytanie o  konieczność dobrania do niego zabezpieczenia. Jest to jedyny sposób na przedłużenie żywotności swojego sprzętu i zapobieganie ewentualnym uszkodzeniom, na które jest narażony każdego dnia. O ile ochrona wyświetlacza jest dosyć powszechna, o tyle zdarza się pomijać etui na telefon, szkło na aparat jest z kolei stosowane sporadycznie. W co powinien być zatem wyposażony dobrze zabezpieczony smartfon?

Na początek ochrona wyświetlacza telefonu

Większość obecnie produkowanych smartfonów posiada ekrany, pokryte twardym szkłem, co robi pytania o konieczność stosowania dodatkowej ochrony wyświetlacza. Jednak pomimo niewątpliwie większej wytrzymałości ekranu, niż tej jeszcze kilka lat temu, wciąż jest to najbardziej delikatny element telefonu, który bardziej niż inne jego części podatny jest na zarysowania, uszkodzenia i stłuczenia. Dlatego też, jeśli na co dzień często korzystamy ze smartfona, ochrona wyświetlacza jest niezbędna, by cieszyć się w pełni sprawnym telefonem przez długi czas. W zależności od potrzeb, indywidualnych preferencji oraz budżetu do wyboru jest kilka rodzajów warstwy ochronnej na ekran.

Rodzaje ochrony wyświetlacza

  • Folia na telefon – jest to najtańsza i najłatwiej dostępna forma ochrony wyświetlacza. Ma postać cienkiej folii, którą umieszcza się na ekranie, w celu zapobiegania drobnym zarysowaniem w trakcie codziennego użytkowania. Jest atrakcyjna cenowo i wyjątkowo łatwa w montażu, jednak stopień ochrony wyświetlacza przed upadkiem lub stłuczeniem wynosi praktycznie zero.
  • Szkło hartowane – zdecydowanie bardziej skuteczny sposób ochrony wyświetlacza telefonu. Znacznie grubsze niż folia, bardzo wytrzymałe nie tylko na wszelkie zarysowania, ale także uszkodzenia mechaniczne i stłuczenia. Jest to jednak rozwiązanie bardziej kosztowne, ponadto szkło jest widoczne po założeniu.
  • Szkło hybrydowe – uchodzi za połączenie elastyczności folii, z wytrzymałością szkła hartowanego. Jest to wielowarstwowa ochrona wyświetlacza, która świetnie zapobiega uszkodzeniom w przypadku choćby upadku, jednak ma mniejsza wytrzymałość na zarysowania.

Oprócz ochrony wyświetlacza etui do telefonu

Ekran stanowi najbardziej podatny na zniszczenie element telefonu, dlatego też to ochrona wyświetlacza powinna być pierwszą rzeczą, o której warto pomyśleć tuż po zakupie nowego aparatu. W drugiej kolejności warto jednak zaopatrzyć się również w etui do telefonu, które zabezpieczy obudowę sprzętu. Do dyspozycji jest kilka rodzajów rozwiązań. Jednym z najpopularniejszych jest z reguły silikonowy case, zwany inaczej plecami lub etui do telefonu. Są one tanie i łatwo dostępne, dzięki czemu można często zmieniać wygląd swojego telefonu. Innym rozwiązaniem jest elegancki futerał lub wsuwka na telefon, kabura, przeznaczona do noszenia telefonu przyczepionego do paska, a także bumpery, będące silikonową ramką na same boki telefonu. Wybór etui do telefonu, podobnie jak w przypadku ochrony wyświetlacza, uzależniony powinien być od indywidualnych preferencji i potrzeb właściciela smartfona, a także budżetu, który chcemy przeznaczyć na ten cel.

Szkło na aparat – uzupełnienie ochrony wyświetlacza

Ostatnim rodzajem zabezpieczenia na telefon jest szkło na aparat. Z reguły jest ono pomijane przy zakupie części ochronnych, a to duży błąd. Obecne telefony wyposażone są bowiem w aparaty fotograficzne, które często nie odbiegają zbyt wiele od profesjonalnych sprzętów do robienia zdjęć. Obiektyw umieszczony na spodzie telefonu jest delikatny i podobnie jak ekran wymaga ochrony wyświetlacza, tak i on, aby nie być narażony na stłuczenie lub zarysowanie, potrzebuje dodatkowej warstwy ochronnej w postaci szkła. Smartfon zabezpieczony w elementy ochronne na wyświetlacz, aparat oraz obudowę ma duże szanse, aby służyć przez wiele lat.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here