Jak zadbać o smarton

Smartfony są urządzeniami, z których korzystamy codziennie i przeważnie są z nami przez większość dnia. Poddawane tak intensywnemu użytkowaniu po pewnym czasie mogą działać wolniej lub nawet psuć się czy niszczyć. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby zadbać o smartfona i przedłużyć jego żywotność, zabezpieczyć go fizycznie i przyspieszyć jego działanie. W tym tekście przedstawiamy sześć sposobów na to, jak możemy dbać o nasze smartfony, by działały sprawniej i były w dobrej kondycji.

Szkło lub folia ochronna

Pierwszym sposobem na ochronę naszego smartfona jest zaopatrzonego go w folię ochronną lub szkło ochronne. Są to nakładki z tworzywa sztucznego, które naklejamy na ekran naszego telefonu. Są one całkowicie przeźroczyste i nie utrudniają nam korzystania urządzenia. Zabezpieczenie tego typu chroni nasz ekran przed uszkodzeniami fizycznymi. Folie z pewnością będą chroniły go przed zarysowaniami kluczami lub monetami oraz drobnymi porysowaniami. Szkło ochronne posiada największe możliwości ochronne i będzie pomocne np. przy uderzeniu telefonem — ekranem o twardy przedmiot. Koszt założenia folii ochronnej lub szkła to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Możemy zrobić to samodzielnie, zamawiając takie akcesoria np. z internetu bądź udać się do serwisu GSM, w którym doświadczeni pracownicy zrobią to za nas. Jeśli nie chcemy zbytnio modyfikować naszego smartfona, w zupełności przy codziennej eksploatacji wystarczy cienka folia ochronna, która będzie komfortowa w użytkowaniu.

Reset do ustawień fabrycznych

Drugim sposobem dbania o naszego smartfona jest wykonanie resetu do ustawień fabrycznych. Z biegiem czasu na naszym telefonie gromadzą się niepotrzebne pliki, aplikacje, a telefon zwalnia. System wytwarza też zbędne pliki, które bardzo trudno usunąć, co powoduje spowolnienie smartfona, brak miejsca na dysku czy mniejszą wydajność. W takim wypadku warto zresetować telefon do stanu, w jakim wyciągnęliśmy go z pudełka po zakupie. Akcję taką warto wykonywać np. co pół roku lub co roku. Aby uruchomić proces, wystarczy przejść do ustawień i wybrać opcję “Reset urządzenia do ustawień fabrycznych”. Telefon po kilku minutach zresetuje się, usuwając wszystkie pliki, aplikacje i ustawiając wszystkie ustawienia domyślne. Przed resetem warto zapisać kontakty i ważne pliki czy hasła do aplikacji.

Odinstalowanie zbędnych aplikacji

Jeśli zależy nam na utrzymaniu naszego smartfona w dobrym stanie, warto usuwać regularnie aplikacje, których nie używamy. Przeważnie na naszym telefonie znajduje się wiele takich apek. Zajmują one miejsce w pamięci telefonu oraz często uruchamiając się w tle, spowalniają ogólnie smartfon. Na telefonie powinny pozostać jedynie te aplikacje, których używamy. Odinstalowywanie aplikacji jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Może to w zauważalny sposób przyspieszyć telefon i rozwiązać problem np. z zacinaniem się systemu.

Czyszczenie Androida

Podczas użytkowania smartfona powstaje wiele plików, procesów czy elementów, które po pewnym czasie nie są już nam potrzebne, a jedynie spowalniają naszego smartfona. Są to np. wstępnie wczytywane strony internetowe, miniaturki zdjęć czy otwarte procesy. Przeważnie nie zwracamy na nie uwagi lub nawet nie wiemy o ich istnieniu. Z czasem nagromadzone zbędne pliki mogą być przyczyną zacinania się smartfona lub jego wolniejszej pracy. W takim wypadku warto pobrać aplikacje do czyszczenia smartfona – ”cyfrowych śmieci” np. Android Clean Master lub używać aplikacji wbudowanej. Aplikacje tego typu potrafią usunąć wszystkie niepotrzebne i nieaktualne już pliki w ciągu kilku sekund. Często ich rozmiar liczony jest nawet w gigabajtach. Warto też regularnie uruchamiać telefon ponownie, co pozwoli zamknąć niepotrzebne procesy i odświeżyć system.

Przenoszenie aplikacji na kartę SD z pamięci telefonu

Kolejnym dobrym posunięciem, dzięki któremu będziemy mogli utrzymać nasz smartfon w dobrej formie, jest przenoszenie aplikacji z wewnętrznej pamięci telefonu na kartę SD. Przeważnie standardowo aplikacje instalują się w pamięci wbudowanej smartfona — na tej samej, na której zainstalowany jest system np. Android. Każdy kolejny plik w tej pamięci może spowalniać działanie systemu i naszego smartfona. Warto zatem po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji przejść do ustawień danej aplikacji oraz skorzystać z opcji “Przenieś na kartę pamięci”. Aplikacja zostanie przeniesiona na naszą kartę, a podstawowa pamięć smartfona nie będzie tak obciążona. Przenoszenie aplikacji jest proste, bezpieczne i jest prostym sposobem na zwiększenie wydajności telefonu.

Czyszczenie fizyczne

Dbanie o nasz smartfon to również dbanie o jego fizyczny stan. Wiele osób nie potrafi tego robić lub nie przykłada większej wagi do tego elementu. Wyczyszczony smartfon będzie prezentował się jednak dużo lepiej i efektowniej. Jak zatem czyścić nasz telefon? Z pewnością do czyszczenia fizycznego powinniśmy używać jedynie pianki do czyszczenia smartfonów oraz środków dedykowanych temu celowi. Nigdy nie powinniśmy używać wody, a jeśli smartfon nosi wyraźne zabrudzenia, możemy użyć jedynie wilgotnej ściereczki np. do czyszczenia obudowy. Przy czyszczeniu ekranu warto używać ściereczek z mikrofibry lub takich do czyszczenia okularów. Jeśli na ekranie mamy naklejoną folię, również należy dbać o jej stan – tak samo, jak samego wyświetlacza. Czynnością, która jest ważna, a którą pomijają wiele osób, jest czyszczenie portów ładowania i słuchawkowego. W tych miejscach bardzo często zbiera się kurz, który zmniejsza wydajność np. ładowania. Brudne gniazdo ładowarkowe potrafi sprawić, że ładowanie komórki będzie dłuższe. Miejsca te należy czyścić jedynie syntetycznymi np. plastikowymi elementami. Nie powinniśmy używać też papieru, z którego włókna mogą zahaczyć się o chropowate elementy i pozostać w gnieździe. Cała operacja polegała będzie na wyciągnięciu zbitek kurzu. Dzięki temu nie będzie on zalegał i utrudniał wejścia wtyczki do portu.

Porada: Jeśli samodzielnie nie chcemy manipulować przy porcie ładowania i wejściu słuchawkowym, należy zwrócić się z tym zadaniem do serwisu. Jeśli jednak zdecydujemy się robić to samodzielnie, należy unikać dotykania złącza wewnątrz wejścia ładowania oraz nie używać siły a jedynie usunąć brud, który zebrał się w przedniej części portu.

Materiał powstał we współpracy z: TECHUNBOX.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here