Dom bez porządnych głośników to prawie tak, jak dom bez komputera… Można bez nich przeżyć, ale czas spędzony na odpoczynku jest zdecydowanie przyjemniejszy, gdy do uszu dobiega muzyka lub odgłosy z filmów i gier wytwarzane przez solidne kolumny. A może zamiast dwóch kolumn lepiej wybrać zestaw głośników 2.1? Właśnie na podobne pytania pokrótce odpowiadamy poniżej. Które dostępne na rynku zestawy sprawdzą się najlepiej w określonych sytuacjach?

Komplet głośników 2.0

Prostym i bardzo popularnym rozwiązaniem są głośniki 2.0. Najtańsze wersje to niewielkie kolumienki, z których każda wyposażona jest w głośnik średnio-wysokotonowy. Tak proste zestawy z pewnością nie spełnią wymagań żadnego gracza, kinomania ani melomana, więc najlepiej dołożyć kilkadziesiąt złotych i kupić nieco większe kolumny. Już za 150-200 zł można dostać porządne zestawy głośników 2.0, gdzie każda kolumna ma dwa głośniki: średnio-niskotonowy oraz wysokotonowy. Przyjemny basik będzie w tym wariancie obecny, a do tego głośniki bez problemu zmieszczą się na biurku.

Po dołożeniu kolejnych 200-300 zł można już pokusić się o zakup dużych kolumn, z których każda zawiera trzy głośniki: nisko-, średnio- i wysokotonowy. W takim wypadku bas, jak i moc kompletu są już zwykle na wysokim poziomie. Minusem dużych kolumn jest to, że trzeba wygospodarować dla nich sporo miejsca i trudno je przenieść np. od komputera do telewizora, o transporcie pomiędzy mieszkaniami nie wspominając.

Zestaw głośników 2.1

Bardzo popularną opcją obok kompletów 2.0 jest domowy zestaw głośników 2.1. Jedynka po kropce oznacza trzeci głośnik – niskotonowy. Zestawy 2.1 składają się więc z dwóch niewielkich głośników satelitarnych grających średnie i wysokie tony oraz subwoofera wytwarzającego niskie częstotliwości. Dużym plusem takich kompletów jest to, że za stosunkowo niewielkie pieniądze (nawet 120-150 zł) można uzyskać dużą dawkę basu – niższego i głośniejszego niż w niewielkich kolumnach 2.0 w tej samej cenie.

Minus zestawów 2.1? Dodatkowy głośnik zwykle ustawia się pod biurkiem, gdzie łatwo go kopnąć i uszkodzić. Zajmuje też miejsce na nogi.

Głośniki 5.1 – surround

Wyjaśniliśmy już co oznacza jedynka po kropce, więc nietrudno odgadnąć również do czego odnosi się piątka z przodu nazwy kompletu. Zestawy głośników 5.1 mają aż pięć mniejszych głośników i jeden subwoofer. Piątka zawiera zwykle cztery kolumienki, z których każda produkuje średnie i wysokie tony oraz jeden głośnik dialogowy, wykorzystywany głównie przy rozmowach prowadzonych w filmach i grach.

Po co Ci tak wiele głośników? Oczywiście dla uzyskania efektu dźwięku przestrzennego (surround). Dwie z czterech kolumienek ustawiasz z boku lub nieco za swoim krzesłem/fotelem/kanapą i słyszysz z osobna każdego raptora otaczającego Cię w Jurassic Park.

Minusem zestawów 5.1 jest to, że nie każdy film lub gra obsługują ten standard. Komplet taki wymaga też odpowiedniego rozplanowania przestrzeni i jest dość kłopotliwy podczas przenoszenia z uwagi na dużą ilość głośników.

W sprzedaży znajdują się również jeszcze bardziej rozbudowane zestawy głośników 7.1.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here