Chcesz kupić głośniki do komputera stacjonarnego albo laptopa? Zastanawiasz się, jakie zestawy będą najlepsze do gier lub muzyki? Zazwyczaj użytkownicy wahają się pomiędzy zestawami dwóch kolumn oraz kompletem 2.1. Jakie są zalety obu tych opcji? Kiedy lepiej sprawdzą się niezależne kolumny, a kiedy głośnik niskotonowy z dwoma satelitami?
Zalety dwóch kolumn
Podstawową zaletą zestawu składającego się wyłącznie z kolumn jest to, że nie zajmują one zbyt wiele miejsca na biurku – przynajmniej, dopóki mowa o niewielkich kolumienkach, czyli typowych głośnikach komputerowych. Takie zestawy bardzo łatwo się podłącza a użytkownik nie musi zmagać się z plątaniną kabli. W najprostszych wersjach wystarczy podpiąć głośniczki przez złącze USB.
Niewielkie kolumny zazwyczaj zawierają jeden lub dwa głośniczki pozwalające na reprodukcję średnich i wysokich tonów. Nie uświadczysz tu jednak głębokiego basu. Takie głośniki świetnie nadają się do wideorozmów, ale będą rozczarowaniem dla osób oczekujących niezwykłych efektów w grach czy doskonałych wrażeń muzycznych.
Nie oznacza to jednak, że zestaw 2.0 powinieneś całkowicie skreślać. Wręcz przeciwnie. Melomani i gracze mogą sięgnąć po duże kolumny, które zawierają trzy głośniki, w tym głośnik niskotonowy oraz głośnik wysokotonowy. Czasem zainstalowane są też dwa głośniki średnioniskotonowe, których pasmo jest podzielone cyfrowo.
Większe kolumny gwarantują głęboki bas i dużą moc, a do tego świetnie się prezentują. Minusem jest natomiast to, że zajmują sporo miejsca. Poza tym trzeba je ustawić na odpowiedniej wysokości, by zagwarantować sobie optymalne wrażenia słuchowe.
2.1 czyli głośnik niskotonowy w zestawie
Zestawy 2.1 również dostępne są w wielu opcjach różniących się mocą, rozmiarem i ilością głośników w każdej z kolumn. Dużą zaletą takiej konfiguracji jest to, że już tanie komplety tego rodzaju są w stanie wyprodukować solidny bas – zwykle wystarczający dla użytkowników nie będących audiofilami. Głośnik niskotonowy porządnie huknie podczas eksplozji w grze i sprawi, że bas w ulubionych utworach nie zginie pod dźwiękami gitar czy syntezatorów.
Wbrew pozorom w głośnikach 2.1 nie tracisz znacząco panoramy stereo. Niskie tony są wprawdzie generowane przez jeden głośnik niskotonowy znajdujący się na środku, jednak ludzkie ucho i tak odbiera takie częstotliwości jako dźwięk mono. W dodatku w obróbce dźwięku z reguły ustawia się niskie dźwięki właśnie na środku obrazu stereo.
Minusem głośników 2.1 jest natomiast to, że nawet proste komplety zajmują sporo miejsca. Głośnik niskotonowy z reguły znajduje się pod biurkiem, gdzie ogranicza miejsce na nogi i łatwo go uszkodzić przypadkowym kopnięciem. Trzeba się też liczyć z paroma wiszącymi kabelkami łączącymi wszystkie trzy elementy zestawu.
Na koniec dodajmy jeszcze, że wybór konfiguracji to tylko jeden z wielu parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas kupowania głośników. Warto przyjrzeć się również zakresowi pasma, mocy i materiałowi, z jakiego wykonano zestaw.