Wyświetlacz pojemnościowy - działanie i rodzaje

Wyświetlacze dotykowe umożliwiają sterowanie urządzeniem za pomocą dotyku. Są wykorzystywane w smartfonach, tabletach, komputerach, konsolach do gier, a także bankomatach, biletomatach i rozwiązaniach dla przemysłu.

Wyświetlacz pojemnościowy – mechanizm działania

Chociaż najpopularniejszym rodzajem ekranu dotykowego jest wyświetlacz oporowy, obecnie w nowoczesnych urządzeniach coraz częściej stosuje się nowoczesne wyświetlacze pojemnościowe. To wyświetlacze, które wykorzystują wbudowane sensory, które wyczuwają wszelkie zmiany w natężeniu prądu elektrycznego. To sprawia, że palec dotykający ekran może być wykorzystywany podobnie jak wskaźnik myszy w komputerze.

Nowoczesne wyświetlacz pojemnościowy jest o wiele wygodniejszy i bardziej funkcjonalny niż stosowane dawniej wyświetlacze oporowe. Jego zaletą jest również duża precyzja.

Rodzaje wyświetlaczy pojemnościowych – wyświetlacze powierzchniowo – pojemnościowe

Wyświetlacze pojemnościowe możemy podzielić na dwa rodzaje: wyświetlacze powierzchniowo-pojemnościowe i wyświetlacze pojemnościowo-projekcyjne. W wyświetlaczach powierzchniowo-pojemnościowych zastosowano przezroczyste elektrody, które są umieszczone pod szklaną powierzchnią i warstwą ochronną. Poprzez elektrody w całym panelu emitowane jest jednolite napięcie.

Wyświetlacze powierzchniowo-pojemnościowe są prostsze w budowie i tańsze niż wyświetlacze pojemnościowo-projekcyjne, dlatego stosuje się je w większych urządzeniach, gdzie zastosowanie wielu elektrod byłoby zbyt drogie i niepraktyczne. Wadą tego rodzaju ekranu jest fakt, że może mieć trudność z wykryciem dotyku w kilku miejscach jednocześnie.

Rodzaje wyświetlaczy pojemnościowych – wyświetlacze pojemnościowo-projekcyjne

Wyświetlacze pojemnościowo-projekcyjne w przeciwieństwie do powierzchniowo-pojemnościowych wykorzystują wiele niewielkich elektrod, które rozmieszczone są na całej ich powierzchni – w tym celu wykorzystywana jest siatka składająca się z niewielkich przewodów elektrycznych.

To rozwiązanie sprawia, że obraz jest bardzo dokładny, a urządzenie może wykrywać także dotyk w kilku miejscach jednocześnie. Wyświetlacze pojemnościowo-projekcyjne wykorzystywane są przede wszystkim we wszelkiego rodzaju smartfonach i tabletach. Nie stosuje się ich raczej w dużych panelach – ze względu na wysokie koszty i błędy związane z powstawaniem dużego oporu.

Artykuł  powstał w oparciu o materiały dostępne na stronie Unisystem.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here