Planujemy kupić lustrzankę - o czym wiedzieć przed zakupem?

Planujemy kupić pierwszą lustrzankę, ale nie wiemy, na co zwrócić uwagę? Wiemy, jak duży jest rynkowy wybór i boimy się, że w tym całym ofertowym gąszczu się pogubimy? Jeśli jesteśmy w takim położeniu, to zapraszamy do artykułu, który wyjaśni wszystkie najważniejsze wątpliwości i odpowie na istotne pytania.

A po co ta lustrzanka?

Takie pytania czasem padają, bo niektórzy nie mogą uwierzyć, że w dzisiejszych czasach ktoś jeszcze myśli o kupnie aparatu. Smartfony przecież są coraz bardziej zaawansowane technologiczne, mają lepsze funkcje i możliwości, w tym aparaty. Osoba więc, która szuka lustrzanki, może uchodzić za dziwaka, bo skoro można robić zdjęcia zwykłym telefonem, to po co dodatkowo wydawać pieniądze na lustrzankę? Jak przekonują amatorzy fotografii – to zupełnie coś innego, bo smartfony – nawet najlepsze – nigdy nie zastąpią magii fotografowania.

lustrzanka

Zanim kupimy

Na początek powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak jest nasz stopień zaawansowania – czy jesteśmy początkujący i poszukujemy pierwszej lustrzanki w życiu, czy może wręcz przeciwnie, mamy już pewne doświadczenie, ale dość krótkie, bo np. zdjęcia robiliśmy nieregularnie, od czasu do czasu. Początkującym na pewno przypadną do gustu modele, które charakteryzują się łatwością obsługi, mają funkcję automatycznego robienia zdjęć, a także szereg programów tematycznych, sprawdzających się w przeróżnych sytuacjach: podczas wyjazdów czy imprez rodzinnych. Na pewno początkujący, jak i bardziej zaawansowani spokojnie mogą przebierać w bardzo solidnych lustrzankach do 3000 zł, bo już w tej cenie jest naprawdę duży i ciekawy wybór.

Niezwykle ważne parametry lustrzanki – rozdzielczość i czułość ISO

Zawsze zwracajmy uwagę na rozdzielczość, bo im jest większa, tym zdjęcie będzie po prostu lepsze, zachowujące reprodukcję szczegółów. Wysoka czułość zaś to pewność, że można wykonywać zdjęcie nawet w słabszym oświetleniu, bez konieczności użycia lampy błyskowej. Użytkownicy bardziej zaawansowani, którym zależy przede wszystkim na odwzorowaniu najdrobniejszych detali, powinni pomyśleć o zakupie lustrzanki “pełnoklatkowej”, jaka wyposażona jest w matrycę FX.

parametry lustrzanki

Co jest równie ważne?

Powinniśmy też sprawdzić, jaka jest liczba pól systemu autofokusa, bo im wyższa, tym gwarancja bardziej precyzyjnych, ostrych zdjęć, także podczas fotografowania szybko poruszających się obiektów. Zależnie od tego, jaki model lustrzanki wybierzemy, liczba takich pól AF może wynosić od 11 do 51.

Współczesne lustrzanki to również możliwość tworzenia wideo, bo w zdecydowanej większości modeli istnieje opcja nagrywania w jakości Full HD. Jeśli jednak chcemy, aby nasza lustrzanka rzeczywiście nagrywała porządnie, nie zwracajmy uwagi tylko na rozdzielczość, bo równie ważne są takie opcje, jak podłączenie dodatkowych akcesoriów (np. zewnętrznego mikrofonu). Dobrze też ocenić liczbę klatek na sekundę, jaką może zarejestrować aparat, a najbardziej uniwersalny zakres prędkości dla filmowania to 30p, 25. i 24p.

Przedstawione w artykule wskazówki powinny pomóc w wyborze lustrzanki nie tylko początkującym użytkownikom, ale także tym, którzy mają już na temat fotografowania jakąś wiedzę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here