Obiektywy dla początkujących i doświadczonych fotografów – jakie wybrać?

Początkujący oraz doświadczeni fotografowie mają inne wymagania dotyczące sprzętu. Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę, najważniejszą jest łatwa obsługa oraz uniwersalność, bo pozwala z jednym aparatem i obiektywem wykonywać różne rodzaje zdjęć. Dzięki temu mogą oni poznać rodzaj fotografii, która ich interesuje. Doświadczeni fotografowie mają już wprawę, wiedzą, czego szukają w fotografii i liczy się dla nich doskonała jakość zdjęć, którą zapewnić mogą wyspecjalizowane aparaty i dedykowane danemu rodzajowi fotografii obiektywy. Jakie obiektywy polecamy dla początkujących, a jakie dla doświadczonych fotografów?

Początkujący adepci fotografii: obiektywy stałoogniskowe

Początkujący fotograf może zdecydować się na obiektyw stałoogniskowy, dzięki czemu uniknie dylematu, jaką wybrać ogniskową do danego zdjęcia. Stałka, inaczej prime lens w języku angielskim, nie daje możliwości zmiany ogniskowej, zależnie od zdjęcia. Poza tym, że brak zoomu ułatwia robienie zdjęć, to taki obiektyw ma też doskonałą zdolność optyczną. Jest lekki, więc łatwo z nim podróżować, a także niewiele kosztuje. Ma jednak jedną znaczącą wadę – nie nada się do wszystkich zdjęć. Trzeba wybrać jeden typ fotografii i do niego dopasować stałkę. Jeśli jednak początkujący fotograf jest zainteresowany tylko portretami lub zdjęciami natury, to może zdecydować się na stałoogniskowy obiektyw.

Obiektywy zmiennoogniskowe dla fotografów

Inaczej sprawa się ma w sytuacji, gdy początkujący adept fotografii dopiero szuka swojej ścieżki. Chce porobić różne zdjęcia, zanim zdecyduje się na ulubiony typ fotografii. W tej sytuacji musi wybrać obiektyw zmiennoogniskowy. Ogniskowa oznacza powiększenie oferowane przez obiektyw. Wyróżnia się małą ogniskową do 14 mm, średnią w zakresie od 35 do 50 mm, dużą, czyli od 85 do 200 mm, a także bardzo dużą ogniskową powyżej 200 mm. Mała sprawdzi się przy fotografowaniu architektury, wnętrz oraz krajobrazów, duża zaś do portretów, a bardzo duża używana jest jedynie w fotografii sportowej i specjalistycznej przyrodniczej. Najbardziej uniwersalna jest średnia ogniskowa, bo spektrum od 35 do 50 mm pozwoli i na wykonanie ładnych reportaży, i portretów, a także mniej wymagających krajobrazów, zdjęć przyrody. Taki obiektyw o średniej ogniskowej zdecydowanie powinien znaleźć się w torbie amatora-fotografa.

Zestaw obiektywów dla fotografa

Osoby traktujące fotografię poważnie, mimo bycia początkującym amatorami, powinny zaopatrzyć się tak naprawdę w zestaw obiektywów. Najlepiej wybrać trzy:

  • Standardowy zoom o niskim zakresie ogniskowej, np. 17-55 albo 24-70, co jest dość uniwersalnym spektrum
  • Obiektyw zmiennoogniskowy o wyższej ogniskowej do robienia portretów, reportaży, lepszych zdjęć przyrodniczych – zakres od 70 do 200 mm
  • Obiekty stałoogniskowy w wybranej ogniskowej, zależnie od upodobań, np. 50 mm.

Sprawdź obiektywy do Nikona na: https://www.nikon.pl/pl_PL/product/nikkor-lenses.

Obiektywy dla zaawansowanych: wybierz swoją ogniskową

Profesjonalni i doświadczeni fotografowie, albo wybierają swój obiektyw na podstawie upodobań, albo mają zestaw zawierający obiekty dla każdego rodzaju fotografii. Wszystko zależy od tego, czy specjalizują się w jakiejś dziedzinie, czy są uniwersalnymi fotografami. Niestety nie ma jednego idealnego obiektywu, który nada się do każdych warunków i każdego rodzaju zdjęć. Im mniejszy zakres zoomu, tym lepiej, bo bardzo duży zakres ogniskowej powoduje zaburzenia optyki, ciemne zdjęcia i nie sprawdza się w trudnych warunkach. Do profesjonalnego zastawania wybrać należy:

  • Obiektyw 14 mm, 24 mm albo zoom od 14 do 24 mm dla fotografii krajobrazowej.
  • Obiektyw z zoomem od 24 mm do 70 mm, ewentualnie stałkę z 35 mm dla fotografii reportażowej, street photo.
  • Obiektywy powyżej 200 mm, w zakresie od 150 mm do 600 mm dla fotografii sportowej i przyrodniczej.
  • Obiektyw z zoomem w zakresie od 70 mm do 200 mmm lub ze stałą ogniskową 105 mm, 85 mm dla fotografia portretowej.

Jasność ma znaczenie

Profesjonaliści zwracają uwagę nie tylko na ogniskową, ale też inny ważny parametr: jasność. Wskazuje on, jak bardzo otwarta jest przysłona, czyli oznacza, ile światła pada na matrycę. Ta siła światła wyrażona jest literką f. Obiektywy z coraz większą wartością f oznaczają, że na matrycę pada dwa razy mniej światła. Inaczej mówiąc, im niższy parametr f, tym jaśniejszy obiektyw, a zatem lepsze zdjęcia nawet przy słabym świetle. Parametry f przy obiektywach mają wartości: f 1.0, 1.4, 2.0, 2.8, 4.0, 5.6, 8.0, 11, 16, 32.

Obiektyw do bezlusterkowca, czyli aparatu dla profesjonalistów

Dla szukających naprawdę zaawansowanego sprzętu, dającego doskonałe możliwości, polecany jest bezlusterkowiec – np. ten od Nikona Z6, którzy jest wszechstronny i pozwala na wykonanie zdjęć w trybie serii z wysoką prędkością lub Z7 idealny do szczegółowych fotografii. Takie aparaty mają jednie tryby manualne lub półautomatyczne, dlatego nie są polecane poczatkującym fotografów. Slot jest na kartę CF Express, której także używają jedynie profesjonaliści. Na rynku są dostępne obiektywy do Nikona, takie jak: Nikkor Z 24-70 mm f/4 S, Nikkor Z 35 mm f/1.8 S, Nikkor Z 50 mm f/1.8 S, Nikkor Z 14-30 mm f/4 S. Ostatnio pojawiła się też nowość: Nikkor Z 24-70 mm f/2.8 S. Wybranie tego ostatniego, dość uniwersalnego obiektywu, pozwoli na robienie wysokiej jakości zdjęć wielu rodzajów. Warto też wyczekiwać na kolejne premiery, bo już niedługo Nikon zaoferuje Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct do zdjęć przy pełnym otworze przysłony, dający idealną jakość nawet w bardzo słabym świetle oraz rozmyte tło.

Wybór obiektywu to po wyborze aparatu najważniejsza decyzja, przed jaką stoi zarówno początkujący, jak i doświadczony fotograf. Jeśli zaczynasz swoja przygodę ze zdjęciami, nie przeszarżuj: wybierz uniwersalną ogniskową i sprawdź, który typ fotografii najbardziej ci odpowiada. Dopiero wtedy zdecyduj się na stałkę o danej wartości lub bardziej skrajny zakres ogniskowej w obiektywie zmiennoogniskowym.

Źródła:

l https://fotoblogia.pl/3732,jaki-obiektyw-do-lustrzanki-dla-amatorow-czyli-wybieraj-z-glowa

l https://www.cyfrowe.pl/lp/jaki-obiektyw-wybrac.html

l https://www.spidersweb.pl/2014/08/jakie-obiektywy.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here