Wózki samojezdne AGV - co warto o nich wiedzieć

Wydajność procesów transportu wewnętrznego to bardzo istotna kwestia w wielu firmach. Dotyczy ona zarówno przestrzeni magazynowych jak i produkcyjnych. Automatyczne procesy składowania są w firmach wdrażane już od dawna i działają bardzo skutecznie, natomiast kwestie transportu nadal opierają się na pracy człowieka, zazwyczaj są niezoptymalizowane oraz generują problemu związane z bezpieczeństwem pracy.

Co to są pojazdy AGV?

Powoli jednak także w tym obszarze zaczynają się pojawiać rozwiązania zautomatyzowane. Jednym z nich są wózki AGV (Automated Guided Vehicle). Są to autonomicznie sterowane pojazdy, wyposażone w zestawy czujników, dzięki którym maszyna może samodzielnie poruszać się  w miejscu gdzie pracują ludzie i maszyny oraz jeżdżą inne pojazdy.

Rodzaje wózków AGV dostępne na runku.

Wózki AGV można podzielić na kilka sposobów. Pierwsze kryterium obejmuje wielkość. Ze względu na rozmiar wózki AGV dzielą się na małe ( w tym roboty autonomiczne) oraz duże. Jeśli chodzi o budowę, to wyróżnić można wózki typu unit load (czyli takie gdzie towar jest przewożony na wózku) oraz pociągi logistyczne (czyli takie, które ciągną transportowane przedmioty za sobą). Kolejny podział obejmuje zastosowanie wózków. W tym przypadku można mówić o wózkach widłowych, transportowych czy holowniczych.

Zalety rozwiązań autonomicznych w odniesieniu do klasycznych.

Wózki autonomiczne mają sporo zalet. Należy do nich możliwość pracy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, co zapewnia bardzo dużą wydajność. Praca odbywa się bez udziału człowieka. Wózki można więc stosować w miejscach niebezpiecznych dla pracowników lub tam gdzie warunki pracy są trudne lub niekomfortowe. Tego typu urządzenia są bardzo bezpieczne, wyposażone są bowiem zazwyczaj w skanery bezpieczeństwa.

Szeroki zakres opcji pozwala wybrać jak wózek ma się zachować w danej sytuacji – zwolnić, a może całkowicie się zatrzymać. Urządzenia te szczególnie dobrze sprawdzą się w firmach opierających się na powtarzalnej produkcji na masową skalę (np. w przemyśle motoryzacyjnym). Bardzo dobrze nadają się również do dużych centrów logistycznych. w razie potrzeby istnieje możliwość stworzenia systemu mieszanego, który będzie łączył zalety autonomiczne transportu z pracą ludzką.

Metody sterowania wózkami AGV.

Pojazdy AGV mogą być sterowane na rożne sposoby. Dostępne na rynku metody sterowania obejmują:

  • sterowanie indukcyjne – realizowane za pomocą przewodu pod napięciem, który zainstalowany jest pod posadzką, metoda ta jest dość mocno inwazyjna, bywa również trudna w naprawie i modyfikacji
  • sterowanie magnetyczne – realizowane za pomocą taśmy o własnościach magnetycznych naklejonej na podłodze, metoda ta jest mniej inwazyjna niż sterowanie indukcyjne, dość łatwo można co prawda uszkodzić taśmy wyznaczające trasę, ale z drugiej strony bardzo łatwo je naprawić, jak również zmodyfikować,
  • sterowanie optyczne – działa podobnie jak sterowanie magnetyczne, z tym że taśma nie ma silnie kontrastowy kolor i jest wykrywana przez czujnik wizyjny nie magnetyczny,
  • sterowanie laserowe naturalne lub z punktami odniesienia – w pierwszym przypadku wózek jest wyposażony w skaner laserowy, na trasie nie ma żadnych punktów, ale w pamięci urządzenia jest wgrana mapa obszaru po którym się on przemieszcza, jeśli chodzi i sterowanie laserowe z punktami odniesienia to wózek wyposażony jest w specjalny skaner który emituje oraz odbiera odbite światło lasera, w tej metodzie na trasie muszą się znajdować elementy refleksyjne.

Pomimo tego, że na chwilę obecną systemy AGV nie są bardzo popularne, to wydaje się, że technologia ta ma przyszłość i z biegiem czasu będzie ona stosowane coraz częściej. Mimo drobnych wad posiada bowiem sporo zalet, który czynią jest interesującym rozwiązaniem w przemyśle i nie tylko.

Źródło: http://gocz.pl

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here