Laptop dla dziecka

Jeszcze kilka lat temu w prezencie komunijnym dostawało się zegarek czy rower – dziś wiele rodzin nie wyobraża sobie tego dnia bez sprezentowania pierwszego w życiu dziecka laptopa. Coraz częściej myślimy jednak o komputerze przenośnym nie jako sprzęcie do rozrywki, ale jako urządzeniu, które pomoże dziecku wkraczać w doroślejszy świat poprzez styczność z nowymi technologiami i możliwości, jakie one ze sobą niosą. Czy wyobrażamy sobie dzisiejszy świat bez jakichkolwiek komputerów? Czy osoba bez znajomości chociażby podstaw działania Internetu mogłaby dobrze radzić sobie we współczesnym świecie? Jaki zatem laptop dla dziecka wybrać, aby służył mu przez kilka lat?

Jeden laptop do wszystkiego!

Rzadko która rodzina może pozwolić sobie na zakup kilku laptopów – jednego do nauki, a innego do gier komputerowych i innych form rozrywki. Z tego powodu warto rozejrzeć się za jednym urządzeniem, które spełni wszystkie wymagania. Co prawda laptopy, które obsłużą najnowsze gry komputerowe to wydatek zaczynający się od około 3 tysięcy złotych, zaś laptop stricte biurowy (zastosowanie to głównie edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne, filmy i Internet) to niewiele ponad połowa tej kwoty. W obu przypadkach mówimy oczywiście o laptopie nowym, prosto ze sklepu.

Różnice parametrów

Podstawowe różnice między komputerami przenośnymi to nie ich wygląd, a przede wszystkim zamknięte w obudowie podzespoły – to właśnie one decydują o wydajności całego komputera. Im są one lepsze, tym cena całego urządzenia wyższa. Wbrew pozorom nie ma tutaj górnej granicy kwotowej!

Podzespoły?

Największe znacznie w przypadku komputerów przenośnych ma procesor – to właśnie on odpowiada za moc obliczeniową komputera wykorzystywaną niemal we wszystkich zadaniach. W przedziale cenowym do 3000,-zł możemy rozglądać się za procesorami Intel i3, rzadziej i5, bądź AMD A4 lub A6. Kolejnym podzespołem jest karta graficzna – jeżeli ma to być komputer również do gier, to nie powinna to być karta zintegrowana, ale karta Radeon lub GeForce. Tylko wtedy będziemy mieli możliwość komfortowego uruchomienia nowych tytułów wydawniczych.

Warto jednak pamiętać o tym, że laptopy dedykowane graczom komputerowym to wydatek powyżej 4000 złotych. Tym samym musimy mieć świadomość tego, że laptopy nawet z kartą Radeon lub Geforce w budżecie w okolicach 3000 złotych będą pewnego rodzaju kompromisem i nie wszystkie gry uruchomimy na najwyższych detalach – w wielu przypadkach będziemy musieli zadowolić się nawet najniższymi detalami!

Pamięć i dysk

Tutaj zasada jest prosta – im jest jej więcej, tym lepiej dla użytkownika, który będzie mógł większą liczbę aplikacji uruchomić jednocześnie. Co prawda można tutaj brać pod uwagę szybkość danej pamięci, jednak nie są to rzeczy najistotniejsze w przypadku zakupu komputera przenośnego dla dziecka.

Warto zwrócić uwagę również na dysk zamontowany w urządzeniu – również im będzie on większy tym lepiej, gdyż pozwoli na przechowywanie znacznie większej ilości plików. W okolicach 3 tysięcy złotych możemy szukać już dysków o pojemności 1 TB wraz z 8 GB SSD przyśpieszających odczytywanie i zapis na dysku.

Laptop używany

W przypadku, gdy dla domowego budżetu zakup nowego laptopa jest zbyt dużym obciążeniem, nic nie stoi na przeszkodzie kupna laptopa używanego – na rynku znajdziemy bardzo wiele ofert zaczynających się już od kilkuset złotych. Pamiętajmy jednak o tym, że w takim przypadku nie mamy przeważnie gwarancji na urządzenie, a tym samym wszystkie awarie będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Trwałość urządzenia

Co prawda dzisiaj niemal wszystkie laptopy dostępne na rynku gwarantują nam podobną, dobrą jakość wykonania i spasowania elementów, to jednak warto zwrócić uwagę na oferowaną przez konkretnego producenta gwarancję i jej warunki. Wielu producentów za dodatkową opłatą pozwala nam na ubezpieczenie sprzętu nawet od zalania np. sokiem, co może być szczególnie istotne w przypadku użytkowania laptopa przez dziecko.

Akcesoria

Kupując nowy komputer przenośny warto jednocześnie zainwestować w akcesoria, które przełożą się na jego bardziej komfortowe użytkowanie, a także zabezpieczą go w transporcie. Warto kupić od razu myszkę, która jest znacznie precyzyjniejsza od touchpada czy trackpointa, a jednocześnie nie męczy tak nadgarstków. Drugim z niemal obowiązkowych dodatków jest odpowiednia torba bądź plecak na laptopa, które umożliwią jego przenoszenie bez narażenie na uszkodzenie – szkodliwe niskie temperatury czy uszkodzenia mechaniczne.

Aplikacje i system

Na rynku znajdziemy zarówno laptopy od razu wyposażone przez producenta w system operacyjny (najczęściej z rodziny Windows), jak i te, które systemu nie mają. Jeżeli ma to być komputer uniwersalny dla dziecka, to znacznie lepszym rozwiązaniem jest kupno go już z zainstalowanym Windowsem – jest to system znacznie bardziej uniwersalny i mamy pewność, że producent laptopa zapewnia pełne wsparcie w postaci chociażby sterowników.

Pewien kompromis w wyborze laptopa dla dziecka?

Podsumowując, kupić laptop dla dziecka nie jest prosto – warto pamiętać o tym, że jest to pewnego rodzaju kompromis związany z mniejszymi możliwościami w stosunku do komputera stacjonarnego, a oferowaną przez laptopy mobilnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here