Aparat kompaktowy klasy premium

Postęp technologiczny w zakresie fotografii cyfrowej spowodował nieprawdopodobny wzrost zainteresowania fotografią, przede wszystkim wśród amatorów. W dzisiejszych czasach fotografem może być każdy, nie tylko doświadczony profesjonalista dysponujący drogim i skomplikowanym sprzętem. Cyfrowe aparaty kompaktowe to znakomity sposób na rozwijanie swojej pasji fotograficznej, niekoniecznie za wielkie pieniądze. Za najtańszy aparat kompaktowy trzeba zapłacić około kilkuset złotych. Dobrej klasy kompakty, gwarantujące charakterystyczną dla tego typu sprzętu prostotę obsługi przy niewielkich rozmiarach sprzętu, a jednocześnie możliwości wykonania wysokiej jakości zdjęć – to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych.

Kilka słów o historii aparatów kompaktowych

Historia kompaktowych aparatów fotograficznych jest dłuższa niż się na pozór wydaje. Sięga lat 30 ubiegłego wieku. Pierwszy był słynny Kodak Brownie, produkowany seryjnie w Stanach Zjednoczonych. Potem pojawiły się kolejne udoskonalenia, między innymi wizjer, dalmierz i małoobrazkowy film 135. Automatyzacja postępowała – aparaty kompaktowe w drugiej połowie XX stulecia wyposażono w silnik do przewijania filmu, światłomierz, rozwiązania polegające na punktowym pomiarze światła, samowyzwalacz, autofocus i zmiennoogniskowy obiektyw, a w sklepach pojawiły się aparaty z filmami innymi niż typu 135. Nowinką było zastosowanie lamp błyskowych. Pierwsze kompakty cyfrowe, przypominające już te, które znamy dziś, pojawiły się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Nowoczesne kompakty cyfrowe zwykle pozbawione są wizjera. Zastąpił go duży ekran LCD, na który obraz przekazywany jest prosto z obiektywu. Zdjęcia zapisywane są na kartach pamięci.

Aparat kompaktowy- najważniejsze cechy

Określenie kompaktowy ma związek z niewielkimi rozmiarami sprzętu. Klasyczny kompakt jest na tyle mały, że można go bez problemów zabrać ze sobą wszędzie. Z powodzeniem mieści się w kieszeni kurtki czy w torebce, waży niewiele, nie obciąża więc użytkownika, nie wymaga też zakupu specjalnej torby fotograficznej. Dzięki temu jest niezwykle praktyczny i zapewnia użytkownikowi pełną mobilność. Swoje rozmiary zawdzięcza zwartej konstrukcji. Jedna obudowa mieści w sobie wszystkie niezbędne elementy aparatu – nie ma potrzeby (ani możliwości) zainstalowania dodatkowych akcesoriów. Jest w związku z tym niezwykle łatwy w obsłudze. Współczesny kompakt posiada zintegrowany obiektyw (stałoogniskowy albo zmiennoogniskowy).

Łatwa obsługa, prosta konstrukcja

Nowoczesny aparat kompaktowy nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy na temat ustawień światła czułości lub przesłon do zrobienia dobrej jakości zdjęć reportażowych czy stanowiących atrakcyjną pamiątkę z ważnych imprez rodzinnych i wakacji. Aparaty kompaktowe zazwyczaj mają niewielką liczbę pokręteł i przycisków odpowiedzialnych za różne funkcje w porównaniu z dużymi profesjonalnymi albo półprofesjonalnymi aparatami. Jeden, zamocowany na stałe obiektyw znacząco zmniejsza nie tylko wagę sprzętu, ale wpływa również na jego cenę. Można dziś bez problemu kupić dobry aparat kompaktowy do 2000 zł. Co więcej – nie ma potrzeby montowania w późniejszym dodatkowych obiektywów (na przykład do zdjęć makro). Niektórzy uważają to za największą zaletę aparatów kompaktowych, inni za wadę.

Wady i zalety – wybieraj świadomie

Podstawowym atutem aparatu kompaktowego pozostaje jego mały rozmiar i niewielka waga. Użytkownicy doceniają również prostą obsługę (poradzą sobie z nimi nawet dzieci i zupełni laicy). Zaletą jest dobra jakość zdjęć oraz możliwość skorzystania z wielu automatycznych programów i funkcji (na przykład do zdjęć krajobrazowych, portretów, zdjęć wykonywanych w mocnym słońcu). Porządku kompakt klasy premium jest również tańszy od lustrzanki lub bezlusterkowca. Jednak trzeba liczyć się z tym, że w porównaniu z cyfrowymi lustrzankami jakość fotografii będzie mimo wszystko gorsza (mniejszy sensor!). Nie ma możliwości zmiany optyki, a ponadto jest mniej opcji kontroli parametrów aparatu w przypadku modeli mniej zaawansowanych). Kompakty są mniej wielozadaniowe i wolniej wykonują zdjęcia w trybie seryjnym.

Kompakt klasy premium – jakie parametry wziąć uwagę przy zakupie?

1. Rozdzielczość i wielkość matrycy: całkowicie wystarczające są matryce z rozdzielczością od 10 megapikseli wzwyż. Dużo ważniejsza jest wielkość matrycy (podawana w calach lub milimetrach). Dostępne są modele premium z matrycą nawet 18,7×14,0 mm. Najlepsze modele dysponują matrycą CMOS (chociaż częściej jest to CDD) oraz sensorem CMOS z tylnym podświetleniem (typ BSI), umożliwiając wykonanie nawet kilkudziesięciu zdjęć na sekundę.

2. Zoom: zoom optyczny nie powoduje strat na jakości zdjęcia, przy zoomie cyfrowym trzeba się z tym liczyć.

3. Autofocus: funkcja opowiedziana za ostrość. Idealny jest autofocus hybrydowy, zapewniający szybki i dobry efekt.

4. System optycznej stabilizacji obrazu: istotny przy robieniu zdjęć z ręki. Dysponuje nim większość modeli tej klasy.

5. Wyświetlacz: niewielkie kompakty wykorzystują do podglądu tylko ekran LCD. W droższych modelach wyświetlacz bywa dotykowy i uchylny, co pozwala zrobić zdjęcie nawet z aparatem uniesionym nad głową.

6. Lampa błyskowa: to już niemal standard.

7. Możliwość nagrywania filmów z jak największą liczbą klatek na sekundę (najlepiej w jakości Full HD.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here