Jaką kartę graficzną kupić

Na rynku branżowych dostępnych jest wiele rozwiązań sprzyjających wyborowi odpowiedniego rodzaju karty graficznej. Producenci wyposażyli rynek w różnorodne warianty podzespołów, dzięki czemu użytkownik każdego rodzaju komputera ma możliwość dobrania odpowiedniej karty. Co zrobić jednak, by wybór okazał się właściwy? Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed zakupem karty graficznej.

Wyznaczniki mocy karty to moc procesora i wielkość pamięci

Stojąc przed wyborem odpowiedniego rodzaju karty graficznej należy zwrócić szczególną uwagę na dwie kwestie. Pierwszą z nich pozostaje procesor. Jego moc decyduje o jakości grafiki prezentowanej na ekranie komputera. Najbardziej optymalna opcja procesora to duże wielkości liczbowe zarówno w kategorii rdzeni, jak i częstotliwości taktowania. Tu idealnie sprawdza się polska zasada – więcej oznacza lepiej.
Drugim wyznacznikiem dobrej jakości karty jest jej pamięć RAM. W tym obszarze zwrócić należy uwagę zarówno na pojemność pamięci, jak i jej rodzaj. Nowoczesne rozwiązania technologiczne generują lepsze, tj. szybsze przesyłanie informacji. Dzięki temu praca przed komputerem będzie efektywniejsza i sprawniejsza. Pamięć RAM występuje w trzech opcjach: DDR3, GDDR3 oraz GDDR5. Na wydajność karty graficznej wpływa także pojemność jej pamięci podręcznej. Wielkości w tym obszarze wahają się pomiędzy 1 a 6 GB.

Co warto wiedzieć, wybierając kartę graficzną?

Choć pojemność pamięci i moc procesora są najważniejsze, istotne pozostają również i inne kwestie. Wybierając kartę graficzną warto zwrócić uwagę, czy została ona wyposażona w wentylatory. Te, w połączeniu z radiatorami odpowiadają za optymalne chłodzenie akceleratora graficznego. Częste użytkowanie karty bowiem sprawia, że jej temperatura zdecydowanie wzrasta. Korzystając z nowoczesnych rozwiązań, użytkownicy komputerów mogą korzystać z wygodnych udoskonaleń technicznych. Warto wspomnieć, że dodatkowe elementy chłodzące przydadzą się tam, gdzie fabrycznie zamontowane zostało rozwiązanie mało praktyczne i nieefektowne.

W przypadku zakupu nowej karty graficznej ważne jest także to, by pozostawała ona zgodna z płytą główną komputera. Jej kompatybilność polega na występowaniu odpowiedniego rodzaju złącza, jak i pobieraniu właściwego poziomu mocy. I tu warto wiedzieć, że najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne nie będą współgrały ze starszymi modelami płyty głównej. Podobnie sytuacja wygląda w odwrotnej relacji.

Decyzja dotycząca zakupu karty powinna być więc przemyślana. Wybór właściwego modelu to także dobór odpowiedniego zasilacza. Najnowocześniejsze karty graficzne generują bowiem konieczność zaopatrzenia w zasilacze mocy nawet 600 W.

Swoją kartę graficzną dobierz indywidualnie

Każdy z użytkowników komputera dobrze wie, jakiego rodzaju informacji poszukuje w Internecie, oraz jakie strony odwiedza najczęściej. Dlatego nie powinno dziwić pytanie pracownika w sklepie komputerowym o preferencje w wyszukiwaniu informacji w sieci.

Karty graficzne z niższego przedziału cenowego idealnie sprawdzą się w komputerach użytkowanych głównie w celach codziennego pozyskiwania informacji w sieci. Przydadzą się także do rutynowych prac biurowych wykonywanych za pośrednictwem domowego komputera. Tego rodzaju rozwiązania graficzne służyć mają więc głównie korzystaniu z edytorów tekstu oraz z prostych aplikacji. Karty, o których mowa, w sklepach z akcesoriami komputerowymi zaliczane są do grupy rozwiązań standardowych. Ich główną zaletą pozostaje pozostaje cena – zazwyczaj nie wyższa, niż 300 zł. Do kart z grupy standardowych zalicza się takie modele jak: ASUS GeForce GT 210 czy Gigabyte GT 210.

W przypadku użytkowników, którzy lubią obejrzeć film w Internecie bądź sporadycznie zagrać w grą komputerową lepszy okaże się wybór karty ze średniej półki cenowej. Ta opcja zapewni komfort użytkowania dbając o efektywniejsze, ciche chłodzenie. Dzięki zastosowaniu lepszego rodzaju wentylatorów będzie można skorzystać z pełni efektów dźwiękowych dedykowanych danej produkcji filmowej czy grze internetowej. Karty graficzne z tej grupy cenowej zaliczane są do kart wydajnych. Stanowią pośrednie, ekonomiczne rozwiązanie pomiędzy kartami z niższej i wyższej półki cenowej. Ceny kart w średnim przedziale cenowym wahają się pomiędzy 400 a 800 złotych.

Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, dedykowane graczom, przydadzą się zaś tym, którzy uwielbiają czas wolny spędzać przed ekranem komputera. Duża pamięć RAM pozwoli korzystać z najnowszych gier komputerowych, przedstawiających najbardziej rozbudowaną grafikę wyposażoną w efekty specjalne. Za wysoką częstotliwość taktowania i potężną moc pamięci RAM trzeba jednak zapłacić. Ceny kart dedykowanych graczom komputerowym zaczynają się od 1000 zł.

Aby karta graficzna dobra była…

Podsumowując warto podkreślić, że na jakość karty graficznej wpływa kilka czynników: przede wszystkim moc procesu graficznego, duża ilość pamięci RAM oraz obecność wentylatorów chłodzących. Dobranie karty pod względem głównego sposobu użytkowania komputera pozwoli na komfort i wygodę przygody ze szklanym ekranem.

Aby ostatecznie wybrać właściwie, zastosować warto zasadę: spiesz się powoli. Porównanie ofert różnorodnych producentów to pierwszy krok do najlepszego wyboru. I niech grafika będzie z Tobą!

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here