Urządzenia umożliwiające łączenie komputerów w sieć

Internet to rzecz powszechna w naszych domach, wielu z nas ciężko jest już wyobrazić sobie życie bez dostępu do sieci. Każdego dnia korzystamy z niego w domu, w pracy, lub każdym innym miejscu. Istnieją pewne urządzenia, które służą do połączenia komputerów w sieć, są to: przełączniki, routery, punkty dostępu oraz koncentratory, jednak każde z nich posiada inne możliwości.

Czym są koncentratory?

Urządzenia te dają nam możliwość komunikacji komputerów w sieci, każdy z nich musi być podłączony do koncentratora przy użyciu kabla Ethernet, natomiast informacje, które przesyłane są między poszczególnymi komputerami przechodzą przez koncentrator.

Ten sprzęt nie posiada możliwości określenia źródła bądź miejsca docelowego informacji, które są odbierane, więc są one wysyłane do wszystkich połączonych z nim komputerów, między innymi do tego, z którego informacja została wysłana.

Koncentrator ma zdolność wysyłania i odbierania informacji, lecz nie w tym samym momencie, dlatego są one o wiele wolniejsze od przełączników. Są najmniej skomplikowane i najtańsze spośród wymienionych tutaj sprzętów – kosztują około 150 złotych.

Switch, czyli przełącznik

Urządzenie to posiada następujące funkcje:

  • Działa na podobnej zasadzie, jak koncentratory, lecz może identyfikować miejsce docelowe informacji, która ma zostać odebrana, dzięki czemu jest ona wysyłana wyłącznie do komputerów, które mają ją odebrać.
  • Switch’e mają możliwość wysyłania i odbierania informacji w tym samym momencie, przez co ich działanie jest o wiele szybsze od koncentratorów.
  • W przypadku, gdy sieć domowa złożona jest z minimum czterech komputerów lub więcej, bądź gdy będzie ona używana do czynności, które wymagają przekazu wielu informacji pomiędzy komputerami lepszym rozwiązaniem jest użycie przełącznika. Chodzi tu o sytuację, w której na przykład odbywa się gra sieciowa, lub udostępnia się muzykę.
  • Są droższe od koncentratorów, mogą kosztować nawet koło 1000 złotych, choć za podstawowy model zapłacimy dużo mniej

Routery

To urządzenia, które dają nam możliwość komunikowania się między komputerami oraz przekazywania informacji pomiędzy jedną, a drugą siecią, przykładowo: między siecią domową, a internetem.

Słowo „route” oznacza „kierować”, nawiązuje to do możliwości kierowania ruchu sieciowego, urządzenia te występują w dwóch rodzajach:

  • przewodowe, korzystają wtedy z kabli Ethernet,

Użycie routera ma sens w przypadku, gdy wszystkie komputery muszą posiadać dostęp do internetu za pośrednictwem jednego modemu – możemy wtedy użyć też modemu, który posiada wbudowany router.

Urządzenia te zazwyczaj posiadają wbudowane zabezpieczenia, jest nią między innymi zapora. Są o wiele droższe niż koncentratory oraz przełączniki – za wysokiej jakości router zapłacimy około 500 złotych.

Access point, czyli punkt dostępu

Inna nazwa to stacje bazowe, punkty dostępu gwarantują nam dostęp bezprzewodowy do sieci przewodowej. Dochodzi tu do podłączenia punktu dostępu do koncentratora, przełącznika, bądź routera przewodowego, a następnie do wysłania sygnału bezprzewodowego. W ten sposób uzyskujemy możliwość bezprzewodowego połączenia komputerów i urządzeń z siecią przewodową.

Access point’y mają działanie podobne do stacji bazowych telefonów komórkowych: istnieje możliwość przemieszczania się z miejsca na miejsce, gdy wciąż mamy bezprzewodowy dostęp do sieci.

Punkty dostępu zazwyczaj wykorzystywane są przy nawiązywaniu połączeń na lotnisku, w kawiarni, czy hotelu, gdzie odbywa się to za pośrednictwem publicznej sieci bezprzewodowej. Access point nie będzie nam potrzebny w przypadku, gdy potrzebujemy połączyć bezprzewodowo komputery i posiadamy router, który nam to umożliwia.

Urządzenie to nie posiada technologii, która udostępniałaby połączenia internetowe, by móc to uczynić musimy podłączyć Access point do routera bądź modemu, który ma wbudowany router. Taki punkt dostępu kosztuje około 200 złotych.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczny dostęp do internetu to podstawa, pamiętajmy zatem, by punkt dostępu lub router były wyposażone we wbudowany firewall SPI – jest to rozwiązanie monitorujące nadchodzące dane, zanim zostaną przesłane dalej przez urządzenie. W momencie, gdy pakiet danych nie spełnia warunków określonych przez SPI zostaje natychmiastowo wykasowany.

Dodatkowo urządzenia te powinny obsługiwać takie szyfrowanie, jak WPA, które w porównaniu z szyfrowaniem WEP jest o wiele lepszą ochroną danych przed przechwyceniem. Jeśli jednak wybierzemy ten typ szyfrowania, zdecydujmy się na szyfrowanie z kluczem o długości minimum128 bitów.

Dobrze, jeśli urządzenia Wi-Fi mają możliwość konfiguracji poprzez przeglądarkę internetową, dzięki czemu nie musimy instalować na komputerze kolejnego programu konfiguracyjnego.

Gdy zamierzamy zintegrować z bezprzewodową siecią swoją drukarkę, punkt dostępowy lub router musimy upewnić się, że posiadamy właściwe złącze, ponieważ nie wszystkie nimi dysponują. Pamiętajmy, by decydować się jedynie na urządzenia wysokiej jakości, by w pełni cieszyć się ich możliwościami.

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here