Jak wyposażyć studio nagrań?

Studio nagrań kojarzy się większości z nas z kabiną nagraniową, w której stoi komputer i dużym mikserem z suwakami, którymi operuje osoba rejestrująca dźwięk. Nic dziwnego, ponieważ są to dwa podstawowe elementy, które ze względu na swoje rozmiary są widoczne na pierwszy rzut oka. Dopiero, jeśli spróbujemy rozejrzeć się po części odpowiedzialnej za rejestrowanie (czyli tak zwaną reżyserkę) zauważymy, że znajduje się tam o wiele więcej wyposażenia. Gdy zapytamy specjalistę o komponenty, których nie widać na pierwszy rzut oka, będziemy prawdopodobnie jeszcze bardziej zaskoczeni. Jednym z przykładów jest karta pomiarowa. Służy ona do zastosowań w systemach testowania audio, pomiarach akustycznych i analizie wibracji.

Do czego służą poszczególne elementy? Spróbujemy opowiedzieć na temat większości sprzętu, dzięki któremu dźwięk rejestrowany jest z taką dokładnością. W końcu dzięki temu niewielkiemu pomieszczeniu, jakim jest kabina nagrań i reżyserka, otrzymujemy wspaniałą muzykę.

Kabina – co się w niej znajduje?

Pianki, mikrofon i słuchawki. Czasem, w przypadku większych obiektów, można spotkać instrumentu i dodatkowe przedmioty, których zadaniem jest rozpraszanie dźwięku, by efekt akustyczny był satysfakcjonujący. Można powiedzieć, że niewiele, lecz jest to serce całego studia, gdzie dzieją się zazwyczaj największe czary.

Reżyserka i sprzęt

Realizatorka to punkt, w którym znajduje się dosłownie cały sprzęt. Znaleźć tu można takie elementy jak karta pomiarowa, komputer, equalizery, wzmacniacze, konsole itp. To właśnie tutaj trafia dźwięk z mikrofonu i jest później obrabiany. Chociaż większość studiów nagraniowych wygląda stosunkowo chaotycznie, naprawdę są to zaawansowane obiekty, w których pracują prawdziwi profesjonaliści. Jeśli zapytać któregoś z nich o wyposażenie, będzie nam prawdopodobnie opowiadać godzinami na temat jego zastosowań, osiągnięć lub swoich marzeniach i planach na przyszłość, co do zakupu nowego asortymentu.

Ile kosztuje wyposażenie profesjonalnego studia nagrań? Biorąc pod uwagę, że nawet niewielka karta pomiarowa może znajdować się w cenie kilku tysięcy złotych, dolna granica za asortyment od renomowanych producentów to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najdroższa jest oczywiście konsola i mikrofon, ponieważ za taki zestaw zapłacimy około 20-30 tysięcy złotych. Wszystko naturalnie zależy od wielkości i zastosowań, gdyż studia wokalne są tańsze, niż te, które przystosowano także do rejestrowania dźwięku instrumentów. Śmiało możemy stwierdzić, że górna granica nie istnieje.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here