Jak wybrać oprogramowanie ERP dla swojej firmy?

Podstawowe zadanie oprogramowania ERP, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa i zarządzanie nimi, może być spełnione, pod warunkiem, że system będzie “skrojony na miarę”. Wybór oprogramowania ERP to inwestycja na lata, dlatego decyzja powinna być podjęta świadomie i w oparciu o konkretne wyznaczniki.

Oczekiwania, potrzeby i otwartość na zmiany

Każde oprogramowanie ERP dla firm ma różnego rodzaju funkcje, które, w zależności od wybranej firmy, mogą się od siebie różnić. System musi spełniać wszystkie stawiane mu oczekiwania, dlatego proces wyboru należy zacząć od wewnętrznej identyfikacji głównych problemów organizacji oraz wymagań stawianych oprogramowaniu. Zidentyfikowane wyznaczniki będą punktem wyjścia do poszukiwań.

Organizacja jest tworem dynamicznym, wybrane oprogramowanie powinno być więc otwarte na zachodzące w niej zmiany. Odpowiednio dobrany system integruje się z używanymi w przedsiębiorstwie urządzeniami i aplikacjami oraz pozwala na wprowadzenie dedykowanych modułów i dodatków.

Zaufanie i profesjonalizm

Inwestycja w oprogramowanie ERP dla firmy powinna być oparta na zaufaniu do producenta i jego profesjonalizmie. Firmy produkujące i wdrażające systemy ERP, które są obecne na rynku od wielu lat, posiadają duże doświadczenie i grono zadowolonych klientów. Miały też możliwość dopracowania swojego systemu i usunięcia błędów. Dzięki temu klient zyskuje pewność, że wybrane oprogramowanie ERP będzie podlegało ciągłemu rozwojowi.

Kluczowe znaczenie ma firma implementująca oprogramowanie w organizacji. Wdrożeniowcem może być producent, ale także współpracujący z nim partnerzy, odpowiedzialni głównie za instalację i późniejsze wsparcie. Umiejętność dostosowania systemu do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa oraz szczegółowe przeszkolenie pracowników rzutują na efektywne działanie całego oprogramowania w codziennym funkcjonowaniu organizacji.

Budżet

Ostateczna cena oprogramowania ERP dla firmy powinna obejmować nie tylko koszt rocznej licencji, ale wysokość opłat za implementację, szkolenia dla pracowników, dodatki programistyczne lub przeniesienie danych z programów dotąd używanych w organizacji. Ważna jest także wysokość opłat za coroczne aktualizacje.

Największą korzyścią z wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie powinny być oszczędności i przyspieszenie przeprowadzenia zachodzących w niej procesów. Wiele z nich ma mierzalny charakter, można więc sprawdzić, jak szybko zwróci się inwestycja w wybrane oprogramowanie.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na BPSC.com.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here