Czym jest centrala alarmowa? Poznaj jej najważniejsze funkcje

0
988

System alarmowy to zespół urządzeń, które mają na celu zabezpieczenie budynku przed włamaniem. Jednym z nich jest centrala alarmowa, usprawniająca działanie wszystkich innych elementów. To ona gromadzi wszelkie dane, które są dostarczane przez urządzenia wchodzące w skład systemu alarmowego. Chcesz poznać więcej właściwości centrali, by wybrać tę najlepszą? Zapraszamy do lektury!

Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje centrali alarmowych. Są to przede wszystkim mikroprocesorowe centrale alarmowe i centrale analogowe. Centrala to jednak tylko jeden, choć naprawdę bardzo istotny element całego systemu. Oprócz niej w skład systemu wchodzi również monitoring, urządzenie sterujące, sygnalizatory, czujniki, a także komputery stacjonarne oraz linie telefoniczne.

Jakie są najważniejsze funkcje centrali alarmowej?

Chociaż na rynku znajdziemy szereg różnych modeli centrali, większość z nich posiada jednakowe podstawowe funkcje. Przede wszystkim centrala alarmowa stale łączy się ze stacją monitorującą, która przekazuje jej swój sygnał. Pozwala to na przesyłanie wszystkich, nawet najbardziej szczegółowych danych w czasie rzeczywistym. Oprócz tego centrala alarmowa posiada możliwość alarmowego zawiadamiania o włamaniach, pożarach oraz napadach. Co więcej, ma również alarm techniczny i pomocniczy. Posiada także kontrolę dostępu, która znacząco zwiększa bezpieczeństwo. Umożliwia otwieranie i zamykanie pomieszczeń, która w drzwiach mają zainstalowany zamek elektromagnetyczny. Dosyć istotną funkcjonalnością, na którą również warto zwrócić uwagę, jest kontrola poprawności działania, umożliwiająca sprawdzenie każdego elementu systemu alarmowego.

Chociaż systemy inteligentnego domu są coraz popularniejsze i to one przejęły tę funkcjonalność, w centralach alarmowych wciąż jeszcze wykorzystuje się wysyłanie powiadomień SMS o alarmie. Oznacza to, że w momencie gdy nieproszony gość pojawi się w obrębie posesji, system natychmiast przekazuje informację do użytkownika na jego telefon. Z kolei coraz popularniejszą opcją systemów alarmowych stają się centrale, które można sterować za pomocą smartfona. Na rynku jest ich z roku na rok coraz więcej i jest to niewątpliwie bardzo wygodna funkcjonalność. Z pewnością w przyszłości aplikacje na telefon staną się coraz bardziej zoptymalizowane i przejrzyste.

Działanie centrali alarmowej

Głównym zadaniem centrali alarmowej jest odbieranie danych pobieranych przez urządzenia wchodzące w skład systemu alarmowego. Dzięki swojej wszechstronności mogą być używane zarówno w domowych, jak również w przemysłowych systemach alarmowych. Bez problemu bowiem dbają o bezpieczeństwo zarówno mniejszych obiektów, jak i tych o naprawdę dużych powierzchniach.

Dzięki centrali alarmowej zaawansowane systemy alarmowe są w stanie nie tylko zapewniać nadzór i ochronę przeciwwłamaniową, ale również zadbać o kontrolę nad prawidłowym działaniem wszystkich urządzeń. Ponieważ centrala funkcjonuje przez całą dobę, będzie w stanie szybko wyłapać sytuację, w której któryś z elementów ulega naruszeniu lub awarii i natychmiast włączyć alarm sabotażowy.

Wysokiej jakości centrale alarmowe dostępne są w sklepie Montersi.plhttps://www.montersi.pl/integra-32-centrala-alarmowa

Montersi.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here