Z niniejszego artykułu dowiecie się czym jest wyłącznik różnicowoprądowy, do czego służy, oraz jakie jego rodzaje możemy znaleźć na rynku. Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy chcą odpowiednio zabezpieczyć swoją instalację elektryczną.
Uniwersalne zabezpieczenie
Wyłącznik różnicowoprądowy występuje na rynku pod kilkoma nazwami. Nazywany jest między innymi bezpiecznikiem różnicowoprądowym, różnicówką, a także wyłącznikiem przeciwporażeniowym. Spotkamy się także z nazwą RCD od angielskiego residual current device. Wszystkie one oznaczają jedno urządzenie jakiego zadaniem jest rozłączanie obwodu w wypadku, gdy prąd wpływający do niego nie jest równy prądowi wypływającemu. Innymi słowy, stanowi on zabezpieczenie przed porażeniem prądem, a także takim uszkodzeniem przeciążonego urządzenia elektrycznego, które może doprowadzić do pożaru. Wyłącznik RCD to jeden z nieodłącznych elementów wszystkich instalacji elektrycznych.
Rodzaje wyłączników różnicowoprądowych
Na rynku znajdziemy obecnie kilka rodzajów wyłączników RCD. Dzielą się one ze względu na kilka kryteriów: 1) prąd zadziałania (włączniki wysokoczułe, średnioczułe, niskoczułe), 2) wykrywane typy prądów upływu (AC – prąd przemienny sinusoidalny, A – prąd przemienny sinusoidalny oraz wyprostowany jednopołówkowo i impulsowy, B – prąd przemienny sinusoidalny, prąd sinusoidalny wyprostowany jednopołówkowo, impulsowy, a także prąd stały), 3) zabezpieczenie nadprądowe (RCCB – wyłącznik różnicowoprądowy bez wbudowanego zabezpieczenia nadmiarowoprądowego, RCBO – wyłącznik różnicowoprądowy z zabezpieczeniem nadmiarowoprądowym). Sprzedaż wyłączników RCD prowadzą sklepy specjalizujące się w sprzęcie elektrotechnicznym. W ich ofercie znajdziemy wyłączniki między innymi od tak znanych producentów, jak ABB. (Przykładem może być tu oferta sklepu Etak, którą zobaczycie pod poniższym adresem: https://etak.eu/producent-abb). Pamiętajmy, że przed dokonaniem zakupu z pewnością warto zasięgnąć porady specjalistów w tej dziedzinie.
Comiesięczna kontrola
Biorąc pod uwagę znaczenie wyłączników RCD dla bezpieczeństwa, sprawność ich działania powinna być kontrolowana przynajmniej raz w miesiącu. Aby to zrobić wystarczy wcisnąć przycisk testowy, by przekonać się czy bezpiecznik odpowiednio działa. Nie należy testować go częściej, gdyż wpływa to na zużycie jego mechanizmów. Z tego samego powodu nie powinniśmy również używać do testowania odbiorników o dużej mocy.
Niezbędne akcesoria
Oprócz wyłączników niezwykle pomocne w zabezpieczeniu naszej instalacji elektrycznej mogą się okazać różnego akcesoria powiązane z nimi. Są to między innymi specjalne styki pomocnicze, dzięki którym możemy kontrolować działanie wyłącznika na odległość. Oprócz tego przydatne są również układy, jakie uruchamiają wyłączniki RCD na wypadek ich wyłączenia. Stanowią one swojego rodzaju podwójne zabezpieczenie. Na rynku znajdziemy także wiele styków sygnalizacyjnych, które dają nam znać o działaniu urządzenia.