Kolumny aktywne czy pasywne? To podstawowe pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć przy projektowaniu domowego systemu nagłaśniającego. Większość audiofilów-amatorów nie ma wątpliwości – tylko głośniki pasywne. Taki wybór jest podyktowany przede wszystkim chęcią samodzielnego skompletowania kolejnych elementów zestawu, tj. okablowania i wzmacniacza. Niemniej, również głośniki ze wzmacniaczem mają swoich zwolenników. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?
Głośniki z wbudowanym wzmacniaczem – dlaczego warto?
Kolumny pasywne należy podłączyć do zewnętrznego wzmacniacza, który z kolei trzeba podpiąć do źródła dźwięku, np. wieży stereo. Decydując się na rozbudowany system, musisz liczyć się z dodatkową inwestycją, nieestetyczną plątaniną kabli i ograniczeniem miejsca w pokoju.
Podobnych problemów nie uświadczysz, kupując kolumny aktywne. Wzmacniacz znajduje się w środku obudowy, zatem głośniki wystarczy podpiąć do gniazda zasilającego i źródła dźwięku. Przewody są zredukowane do minimum, a cały system jest bardziej zwarty i zajmuje znacznie mniej przestrzeni. W dodatku krótsza długość okablowania niweluje problem z deformacją dźwięku. No i oczywiście możesz zaoszczędzić – głośniki ze wzmacniaczem nie potrzebują dodatkowego urządzenia ani przewodów.
Nie musisz też samodzielnie dobierać sprzętu, sprawdzać jakości brzmienia przez wielokrotne próby odsłuchowe, porównywać parametrów różnych urządzeń, etc. Aktywne kolumny wystarczy podłączyć do zasilania oraz źródła dźwięku i gotowe! Co ważne, w profesjonalnym zestawie głośniki i wzmacniacz są idealnie do siebie dopasowane, co ma korzystny wpływ na jakość dźwięku.
Jednak mimo tylu zalet audiofile wciąż wolą zainwestować w kolumny pasywne, dlaczego?
Kolumny ze wzmacniaczem – wady
Osoby, które dosłownie „żyją muzyką”, dostrzegają w gotowym systemie nagłaśniającym same wady. Przede wszystkim, nie mają wpływu na charakter brzmienia – głośniki ze wzmacniaczem nie podlegają modyfikacji, trzeba przyjąć je „z dobrodziejstwem inwentarza”. Tymczasem jeśli użytkownik samodzielnie dobierze głośniki, wzmacniacz i okablowanie, ma szansę stworzyć zestaw o znakomitej jakości dźwięku, podlegający dowolnym modulacjom.
Podstawowy zarzut wobec kolumn aktywnych dotyczy właśnie braku możliwości wymiany wzmacniacza na mocniejszy czy bardziej wydajny. Jeśli zatem charakter dźwięku nie do końca odpowiada użytkownikowi lub na rynku pojawił się bardziej zaawansowany sprzęt, wówczas musi wymienić całą kolumnę.
Nieco mniej istotną wadą takiego rozwiązania jest brak elastyczności w ustawieniu sprzętu – fabrycznie zamontowany kabel nie pozwala manewrować kolumnami, które muszą znajdować się blisko źródła dźwięku i gniazda sieciowego.
Jak widać, głośniki ze wzmacniaczem mają swoje wady i zalety, jednak radykalni audiofile raczej poprzestaną na samodzielnie skonfigurowanym systemie. Za to przypadną do gustu osobom preferującym gotowe rozwiązania i które niekoniecznie chcą tracić czas na dobieranie poszczególnych komponentów zestawu.