Projektując nagłośnienie domowe musisz wziąć od uwagę dwa podstawowe aspekty – zastosowanie głośników i dopasowanie systemu do pomieszczenia. Później przyjdzie czas na porównywanie konkretnych parametrów, tj. pasma przenoszenia, mocy, impedancji czy efektywności. Zacznijmy jednak od podstawowej kwestii – jakie głośniki domowe masz do wyboru?

Głośniki do zabudowy

Takich głośników szukają głównie osoby, które chcą cieszyć się przestrzennym dźwiękiem podczas oglądania filmów na sprzęcie kina domowego. Mimo słabszej jakości dźwięku głośniki do zabudowy mają kilka niezaprzeczalnym zalet. Są niewielkie i nie zabierają miejsca na podłodze, zatem idealnie nadają się do zbudowania systemu nagłaśniającego w kawalerce czy łazience. Wiele osób traktuje głośniki domowe jak dekoracyjny gadżet – umieszczone w suficie podwieszanym nie przeszkadzają, a zarazem podkreślają nowoczesny styl pomieszczenia. Zabudowa przy okazji rozwiązuje problem mało estetycznych i plączących się kabli, gdyż wszystkie połączenia biegną w ścianach i suficie.

Bezprzewodowe głośniki domowe

Nazwa „głośniki bezprzewodowe” jest nieco myląca, gdyż i tak wymagają podłączenia do sieci za pomocą kabla z wtyczką. Tego rodzaju sprzęt wykorzystuje jednak łączność bezprzewodową (Wi-Fi lub Bluetooth), zatem nie musi stać bezpośrednio przy kinie domowym, komputerze czy wieży stereo. Ograniczając okablowanie do niezbędnego minimum, będzie Ci łatwiej utrzymać porządek i nie zakłócisz aranżacji pomieszczenia.

Głośniki przenośne

Przenośne głośniki domowe również uzyskują połączenie z urządzeniami audio dzięki łączności bezprzewodowej Bluetooth lub Wi-Fi. Jednak w odróżnieniu od powyższej propozycji są zasilane baterią, dzięki czemu możesz je umieścić w dowolnym miejscu – nie potrzebujesz przedłużacza ani gniazdka. Ze względu na niewielkie gabaryty i mobilność głośniki te najczęściej służą do odtwarzania dźwięku z laptopa, smartfona i tabletu.

Głośniki domowe typu soundbar

Soundbary to podłużne „klocki” umieszczane w pozycji poziomej pod telewizorem (np. na półce ściennej lub szafce RTV). Wprawdzie nie emitują dźwięku przestrzennego, jednak zapewniają czystszy i głośniejszy dźwięk niż głośniki wbudowane w telewizor. Dzięki minimalistycznemu designowi i kompaktowej budowie z łatwością umieścisz je w każdej aranżacji.

Zestawy głośników wolnostojących

Zestawy głośników domowych dzielą się na dwie kategorie – do emisji dźwięku stereo (2.0,2.1) oraz do dźwięku wielokanałowego (5.1, 6.1, 7.1). Systemy 2.0 składają się z dwóch głośników, np. niewielkich komputerowych lub kolumn dla audiofilów, natomiast zestawy 2.1 są dodatkowe wyposażone w subwoofer, czyli urządzenie emitujące dźwięki o niskiej częstotliwości (mocne basy).

System surround 5.1 składa się z pięciu głośników (lewy przedni, prawy przedni, centralny, lewy tylny i prawy tylny) oraz subwoofera – przeznaczone są do odtwarzania przestrzennego dźwięku z kina domowego lub komputera. Po rozbudowaniu zestawu o jeden lub dwa kanały głośników otrzymuje się systemy odpowiednio 6.1 i 7.1.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here