Falownik do instalacji fotowoltaicznej - jak wybrać?

Falownik to jeden z najważniejszych elementów każdej instalacji fotowoltaicznej. To po części od jego rodzaju zależne jest powodzenie tego typu inwestycji. Dlaczego tak się dzieje? Nie wystarczy bowiem magazynować energię, należy jeszcze wprowadzić ją bezpośrednio do sieci energetycznej danego budynku. Nie będzie to jednak możliwe bez zastosowania odpowiedniego urządzenia, które zamieni prąd stały na prąd przemienny, czyli taki, który na co dzień zasila sprzęty elektryczne. Urządzeniem, które to umożliwia jest właśnie falownik.

Falowniki – budowa

Falowniki cechują się wysokim stopniem skomplikowania, muszą bowiem gwarantować pełne bezpieczeństwo dla użytkowników sieci energetycznej oraz modułów fotowoltaicznych. Główna część falownika to układ wejściowy. To właśnie do niego podłączone zostają moduły fotowoltaiczne, a ściślej mówiąc, ich łańcuchy. Zastosowanie układu wejściowego pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa całej instalacji. Na falowniki składają się również specjalne układy, których zadaniem jest przetwarzanie napięcia stałego na napięcie przemienne. Dodatkowy układ sterujący umożliwia zaś komunikację poprzez interfejs lub wyświetlacz LCD. W urządzeniach tego typu dużą rolę odgrywają również zabezpieczenia.

Falownik – zadania

O dostarczaniu energii już nieco wspomnieliśmy. Warto jeszcze dodać, że zastosowanie falownika pozwala na nieustanne monitorowanie parametrów sieci. Na bieżąco sprawdzane zostaje więc napięcie oraz jego częstotliwość. Pozwala to na szybkie reagowanie na każdą zmianę. Jeżeli dany parametr wychodzi poza dopuszczalny zakres, falownik automatycznie odłącza się od sieci, chroniąc tym samym urządzenia, do których dostarcza prąd. 

Falowniki – podział

Istnieje wiele kryteriów podziału falowników. Na rynku znajdziemy falowniki z transformatorem, jak i bez transformatora. Pierwszy typ jest bardziej uniwersalny, ponieważ można go zastosować w przypadku modułów cienkowarstwowych. Tego typu urządzenia dzielą się także pod względem liczby faz. Większe moce wymagają falowników trójfazowych. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala zapewnia stabilność sieci lokalnej. Falowniki jednofazowe sprawdzą się przy mniejszych inwestycjach. Znajdziemy je na https://automatykasklep.com.pl/inverters. Ponadto, musimy zdecydować czy zależy nam na falowniku z wentylatorem, czy bez. Pierwsze rozwiązanie wydaje się korzystniejsze lecz nie zawsze jest wydajne. 

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here