Wiele osób zastanawia się, jakie urządzenie kupić – laptop czy tablet? Laptopy na dobre już zagościły w naszych domach, jednak tablety wciąż nas nie przekonują. Warto jednak podkreślić, że zarówno jedno, jak i drugie urządzenie ma swoje wady i zalety, które należy znać, by dokonać właściwego wyboru podczas zakupów.
Tablety – moda czy wygoda?
Część osób zarzuca, że tablety są urządzeniami mało praktycznymi, które właściwie nie są wygodne, a jedynie modne. Pojawiło się nawet hasło “tabletomania”, które ma podkreślać, że tablety nie mają nam nic nowego do zaoferowania pomimo szybkiego rozwoju technologii urządzeń multimedialnych. Należy jednak podkreślić, że mimo iż raczej nie ma szans, by urządzenia te wyparły kiedyś laptopy, mają one szereg zalet, o których warto pamiętać.
Tablet najlepszy w biznesie
Korzystanie z tabletów stało się bardzo popularne wśród biznesmenów. Lekkie, mobilne i proste w obsłudze urządzenie pozwala im bowiem szybko znaleźć interesujące ich informacje, a także pokazać je klientowi czy partnerowi biznesowemu. Tablety posiadają również dostęp do Internetu, który pozwala wykorzystać podczas pracy nie tylko zgromadzone na urządzeniu dane, ale i zasoby sieci.
Tablet nie tylko do gier
Obecnie tablety nie są również kojarzone jedynie z gadżetem do gier. Ich wykorzystanie może być bowiem znacznie szersze. Dotyczy ono nie tylko zastosowań biznesowych, ale i edukacyjnych. Urządzenia te pozwalają dzieciom w każdym wieku uczyć się liczb, liter czy języków obcych, a studenci, dzięki stałej łączności z szybkim Internetem, mogą wykonywać zadane przez profesorów prace kontrolne czy ćwiczenia. W przypadku małych dzieci bardzo przydatna jest też opcja kontroli czasu użytkowania, która pozwala rodzicom zaprogramować tablet w taki sposób, by wyłączył się on np. po 30 minutach korzystania z niego przez dziecko.
Więcej pamięci i inne udogodnienia
Co ważne, w części tabletów istnieje możliwość rozszerzania pamięci urządzenia o kartę microSD. Oznacza to, że poza pamięcią wewnętrzną, każdy model wyposażony w tę opcję może posiadać pamięć zewnętrzną, która dodatkowo usprawni korzystanie z urządzenia. Ponadto coraz częściej tablety posiadają wysokiej jakości ekrany IPS, które gwarantują doskonały obraz o dużym kącie widoczności i żywej kolorystyce. Dodatkowymi udogodnieniami mogą być również port HDMI oraz NFC, który przydatny jest podczas płatności oraz przesyłania danych.
Tablet nie do wszystkiego
Niestety, tablety w ogóle nie sprawdzają się jako narzędzia do obsługi programów biurowych czy arkuszy kalkulacyjnych. Mają one również ograniczone możliwości pracy – trudno na nich pisać dłuższe teksty lub tworzyć prezentacje od podstaw. Sprzęt ten jest bowiem zbyt mały do takich celów. Doskonale sprawdza się jednak podczas przedstawiania efektów naszej pracy – zwłaszcza zważywszy na fakt, że nie potrzebuje on kabla zasilającego nawet przy wielogodzinnym, nieprzerwanym działaniu.
Laptop bardziej uniwersalny
Laptopy z pewnością nie są tak smukłe i lekkie jak tablety, jednak są niezastąpione podczas pracy z wieloma programami, zwłaszcza w pracy twórczej. Dzięki temu, iż urządzenia te posiadają dużą ilość wbudowanych portów USB, można podłączyć do nich rzutniki, monitory zewnętrzne, czy szereg innych elementów ułatwiających wykonywanie różnorodnych prac, jak i przedstawianie ich efektów. Spora wydajność pamięci oraz innych komponentów pozwala również obsługiwać skomplikowane programy graficzne czy też arkusze kalkulacyjne.
Słabsza bateria w laptopach
Niestety, wysoka wydajność laptopów sprawia, że ich baterie są słabo wytrzymałe. Oznacza to, że zwykle po 3-4 godzinach nieprzerwanego użytkowania jest ona już zupełnie wyczerpana. Znacznie utrudnia to pokazywanie prezentacji czy pracę poza miejscami, w których mamy dostęp do gniazdek elektrycznych.
Różnorodność modeli laptopów
W przypadku laptopów możliwe jest wybieranie urządzeń spośród wielu modeli o dużej rozpiętości cenowej. Ponadto ich użytkownicy mogą korzystać z ekranów o wielu rozmiarach, dużej wydajności pamięci RAM, szybkich procesorów. Warto jednak zaznaczyć, że tańsze modele zwykle nie spełnią naszych oczekiwań – będą one głośne, wyposażone w kiepskiej jakości układy chłodzące oraz wysoce awaryjne komponenty.
Laptop – nie zawsze doskonały, jednak praktyczny
Największą zaletą laptopów jest posiadanie przez nie fizycznej klawiatury. W wielu modelach jest ona też podświetlana, co znacznie przyspiesza i ułatwia pracę wieczorami lub w nocy. Dzięki niej można szybko tworzyć różnorodne prezentacje, pisać, projektować tabele, zestawienia i szereg innych dokumentów. Część droższych modeli laptopów wyposażono również w ekrany dotykowe, które działają na zasadzie podobnej jak tablety i są niezastąpione w podróży. Ponadto laptop, w przeciwieństwie do tabletu, można bardzo łatwo rozbudować bądź zmodernizować, dokupując do niego nowe komponenty. Można w nich zastosować nie tylko dyski SSD, ale też półprzewodnikowe dyski hybrydowe SSHD, które gwarantują błyskawiczny rozruch urządzenia, optymalizują jego wydajność oraz zapewniają integralność danych.