Ulepszyć komputer można na wiele sposobów, czasem bardzo niepozornych, jak kupno dysku. Można pomyśleć o inwestycji w pojemniejszy dysk twardy lub zakupić dysk SSD, który jest oparty na pamięci flash. I ta druga opcja wydaje się bardziej rozsądna! Dlaczego? O tym w artykule.
Dysk SSD – krótki przegląd
Chociaż jego cena w porównaniu do bardziej wiekowego modelu talerzowego (HDD) jest wyższa, to cechuje się on ważnymi zaletami, wśród których najważniejsze to szybka, wydajna praca, wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz odporność na spore wahania temperatury, bo dysk może pracować od -40 do +80 stopni Celsjusza. Poza tym działa cicho i zużywa mało prądu. Jak widzimy, dyski SSD są warte polecenia, ale przed zakupem warto sprawdzić, jakie parametry są najważniejsze. O czym pamiętać, by poszukiwany przez nas dysk SSD był rzeczywiście najlepszy?
Szybkość i odczyt zapisu – jak dysk SSD tu wypada?
Gdyby wybrać najmocniejszą stronę dysków SSD, to byłaby to bez wątpienia szybkość zapisu, bo jest gwarantowana bez opóźnień, co nie jest możliwe w przypadku tradycyjnych dysków twardych, potrzebujących na to do 15 milisekund. To szczególnie ważne, jak dysk SSD zostanie wykorzystany jako systemowy, bo w tej sytuacji możemy liczyć na dość duże przyspieszenie startu Windowsa. Szybciej też będą działać inne aplikacje jak pakiet biurowy Office czy gry komputerowe.
Oczywiście, należy wystrzegać się kupna najtańszych dysków SSD, bo to często sprzęt pierwszej generacji. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz zakup będzie udany, zwracajmy uwagę na deklarowaną przez producenta prędkość zapisu i odczytu. Oczywiście, im wyższa, tym lepsza wydajność dysku.
Transfer i interfejs – jakie wnioski?
Przenoszenie danych potrafi trwać całą wieczność, lecz nie w przypadku dysków SSD, których przepustowość może być nawet 100 razy większa niż w modelu HDD. Wybierając jednak, zwracajmy, jaki wykorzystuje interfejs. Najszybsze działanie oferują dyski M.2 PCI-Express x4, ale najbardziej powszechne są SATA.
Wielkość i pojemność dysków SSD – na co tu należy zwrócić uwagę?
Wszystko zależy od tego, jak pojemnego dysku potrzebujemy, ale w przypadku SSD jest naprawdę duży wybór. Zarówno gdy chodzi o dyski mniejsze, jak 128 GB, 256 GB i 512 GB, jak i 1 TB, 2 TB czy 4 TB.
Przy okazji warto pamiętać, że dyski SSD mogą korzystać z dwóch rodzajów pamięci: MLC oraz SLC. Te skróty nic nie mówią, ale warto pamiętać, że pierwszy z nich, czyli multi-Level Cell (MLC) jest tańszym i lepszym rozwiązaniem technologiczny, bo pozwala przechowywać większość ilość danych w każdej komórce pamięci.
Cykl i zapis odczytu – co o tym wiemy?
Niestety, urządzenia oparte o pamięć flash mają ograniczoną możliwość zapisu. W najnowszych dyskach SSD szacuje się, że ilość cykli wynosi około 100 tysięcy, a sam czas pracy to wynik ok. 1,5-2 mln godzin. Nie jest to zły rezultat, choć z drugiej strony trzeba przyznać, że mogłoby być lepiej.
Dysk SSD nie jest rozwiązaniem idealnym, ale porównując go z innymi opcjami (chociażby z HDD) zasługuje na uwagę. Przed kupnem jednak przeanalizujmy liczne parametry, które decydują o tym, który model jest rzeczywiście wart zainteresowania.