Jak odzyskać dane ze sformatowanego dysku zewnętrznego?

0
3605

Przypadkowe formatowanie dysku twardego lub też pamięci zewnętrznej, włożonej do komputera, to sytuacja, o której nikt nie lubi myśleć, a która prędzej czy później może się zdarzyć każdemu. Format dysku niespecjalistom kojarzy się z ostatecznym, nieodwracalnym pozbyciem się danych, jednak w rzeczywistości jest to dalekie od prawdy. Jak uniknąć konsekwencji pochopnej decyzji i przywrócić na dysk po formacie część bądź całość plików?

Odzyskiwanie danych – pierwsze kroki

Osoby, które gorączkowo zastanawiają się, jak odzyskać dane ze sformatowanego dysku zewnętrznego bądź innego nośnika, często nie myślą jasno pod wpływem stresu i zdarza się im popełnić błąd, który może to uniemożliwić. Bardzo ważne jest, by na sformatowanym dysku nie zapisywać żadnych nowych danych, jako że spowoduje to nadpisanie ich nad poprzednimi i znacznie utrudni odzyskiwanie.

Warto pamiętać, że dane, do których obecnie nie mamy dostępu, ciągle znajdują się na dysku, ale w formie, której nie system Windows nie rozpoznaje z poziomu interfejsu. W systemie tym możemy mieć jednak dostęp do bardziej zaawansowanych jego funkcji, takich jak DiskPart, które to narzędzie pozwoli nam na “zobaczenie” dysku, który pozostaje ukryty oraz innych tego rodzaju rozwiązań, których szczegółowy opis znajdziemy w manualu producenta systemu.

Korzystanie z programów do odzyskiwania danych

Na rynku dostępny jest cały arsenał narzędzi w postaci darmowych bądź płatnych programów, które mogą pomóc poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Warto ściągnąć na dysk jeden z nich, by przekonać się, czy pomoże on rozwiązać nam problem odzyskania danych. Programy te rozpoczynają swoje działanie najczęściej od kompleksowego skanu dysku, którego efektem jest powstanie listy partycji, która nie byłaby widoczna bez ich użycia.

Po zakończeniu tego procesu w panelu programu pojawiają się wszystkie odnalezione przez niego pliki, które możemy przywrócić całościowo lub pojedynczo. Warto zaznaczyć, że wiele programów dla bezpieczeństwa tworzy wirtualną kopię dysku przez rozpoczęciem pracy, i na niej dokonuje operacji odzyskiwania. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że wskutek prób przywrócenia danych pogorszymy swoje szanse na ich odzyskanie w niezmienionej formie.

Wsparcie specjalistów przy odzyskaniu danych z dysku

Może się zdarzyć, że ani próba odzyskania danych w Windows z poziomu systemu, ani instalacja programów do tego służących nie przyniosła w naszej sytuacji pożądanego efektu. Mimo to, jeszcze nie wszystko stracone! Warto uświadomić sobie, że ten problem jest o wiele bardziej powszechny, niż to się z pozoru wydaje. Nieopatrzne formatowanie zdarza się nie tylko użytkownikom domowych dysków, ale i pracownikom instytucji, którzy swoim stanowiskiem odpowiadają za bezpieczeństwo plików.

Na szczęście na rynku oferuje swoje usługi wiele firm, które profesjonalnie zajmują się odzyskiwaniem danych. Nie są najczęściej usługi najtańsze, ale w zamian otrzymujemy pewność, że osoby, w których rękach zostawimy nasze pochopnie sformatowane sprzęty, nie zrobią niczego, co pogorszyłoby sytuację. Złożone technologie, stosowane przez firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych, w połączeniu z precyzją i cierpliwością, mają szansę przynieść efekty tam, gdzie wszystko inne zawiodło. By znaleźć odpowiedni serwis komputerowy, najlepiej zwrócić uwagę, czy ma w swojej ofercie odzyskanie danych. Dobrze przygotowana treść i opisany proces odzyskania danych pozwoli ocenić kompetencje firmy. Przykładem może być choćby firma Mirobios z Krakowa.

[Głosów:8    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here