Oryginalne tusze i tonery czy zamienniki

Drukarki to urządzenie, które spotkam nie tylko w każdym biurze, ale również w naszych domach. Dzięki nim możemy w szybki sposób wydrukować co tylko zechcemy, nowoczesne urządzenia dają nam bardzo zaawansowane możliwości. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy musimy wymienić tusz lub toner. Ich ceny są dosyć wysokie, więc często sięgamy po zamienniki. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Zamienniki – rozwiązanie godne uwagi?

Obecnie możemy zakupić drukarkę za naprawdę niską cenę – za około 200 złotych nabędziemy tradycyjne urządzenie laserowe, drukujące na czarno-biało, co całkowicie wystarczy nam do użytku domowego. Inaczej wygląda sprawa ze sprzętami biurowymi, tam zazwyczaj drukarki musza być bardziej zaawansowane, często wybierane są też urządzenia wielofunkcyjne, czyli drukarka + skaner + ksero.

Oryginalne tonery do drukarek laserowych kosztują średnio 150 złotych. Jeśli chodzi o profesjonalne i zaawansowane urządzenia kwota ta może być nawet dwa razy większa. Tusze do drukarek atramentowych kosztują średnio 70 złotych, nic więc dziwnego, że tak często decydujemy się na zakup zamienników, których ceny mogą być niższe od oryginałów nawet o 70 procent.

Jest to dobra droga oszczędności i nie ma raczej wpływu na żywotność urządzenia: dzisiejsze sprzęty dziwnym trafem lubią psuć się zaraz po zakończeniu okresu gwarancyjnego, tak też bywa w przypadku drukarek, bez względu na to czy były w nich używane oryginalne produkty, czy też zwykłe zamienniki.

Jeśli chodzi o drukarki laserowe najczęściej awarii ulega elektronika, w przypadku drukarek atramentowych zapycha się głowica, której często nie da się wymienić, więc cały sprzęt jest do wyrzucenia.

Uwaga!

Wszystko układa się więc w całość: producenci drukarek tworzą niezbyt trwałe urządzenia, dzięki czemu są one o wiele tańsze, natomiast zarabiają głównie na tonerach i tuszach, gdzie klientom przekazują informację o konieczności stosowania tylko oryginalnych produktów.

Klient pozostawiony jest z informacją, iż zamienniki mogą zaszkodzić sprzętowi. Poważnym argumentem co do stosowania oryginalnych produktów do drukarek jest to, że przy użyciu zamienników możemy stracić gwarancję na drukarkę, ponieważ producenci wymagają użytkowania markowych tuszy oraz tonerów. Gwarancję możemy stracić nawet wtedy, gdy został uszkodzony tylko zasilacz.
W rzeczywistości koncerny chemiczne, które produkują tusze i tonery dla producentów drukarek sprzedają je również producentom zamienników, zazwyczaj jest to nadmiar identycznego tuszu lub tusz poprzedniej generacji, który jakościowo niewiele odbiega od produktu 3 razy droższego.

Oczywiście istnieją również producenci samych zamienników, które charakteryzują się tak niską jakością, że nie możemy liczyć nawet na porządny, czarno-biały wydruk. Dlatego nie możemy popadać ze skrajności w skrajność – jeśli chcemy zakupić dobre zamienniki, na pewno nie będą one kosztowały 20 złotych.

Najlepiej korzystać z ofert dystrybutorów, którzy zajmują się sprzedażą zarówno oryginalnych produktów, jak i zamienników, musimy jednak liczyć się z tym, że nawet w przypadku zakupu dobrej jakości zamienników i tak możemy stracić gwarancję na naszą drukarkę.

Zamiennik zamiennikowi nie jest równy

Przy kupnie zamienników warto wiedzieć:

• Najtańsze zamienniki to zazwyczaj produkty regenerowane, czyli zużyty pojemnik został otwarty, wyczyszczony i ponownie napełniony, pojemnik zostaje ten sam – jeśli jest w dobrym stanie. W innym przypadku wymienia się w nim jedynie niektóre części.
• Takie zamienniki mogą zwiększać ryzyko awarii naszej drukarki, ponieważ nie mamy pewności ile razy był on ponownie napełniany.
• Do regenerowanych tonerów rzadko kiedy przykłada się większą uwagę, jeśli nie są więc dokładnie sprawdzane mogą wystąpić różnice między poszczególnymi partiami.
• Decydujmy się na zamienniki od dużych firm, które fabrycznie produkują własne tonery. Dokonują one proces refabrykacji, czyli uzyskania jakości bardzo zbliżonej do oryginalnych produktów.
• Takie zamienniki są nieco droższe od tych regenerowanych, ale wciąż znacznie tańsze niż oryginalne tonery i tusze.

Należy wiedzieć, iż nie istnieje zakaz produkowania własnych urządzeń oraz elementów, które są kompatybilne z rozwiązaniami konkurencji. Kupowanie zamienników jest więc całkiem legalne i stosowane przez coraz większą liczbę osób.

Większość zamienników sprzedawana jest pod własną marką, co nie łamie także prawa, mogą oczywiście znaleźć się podróbki, ale następuje to wyłącznie przy wykorzystaniu logo konkretnego producenta.

Najciekawsze jest to, że nawet zamienniki często są podrabiane, w takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej zgłosić to w odpowiednie miejsce.

Co więc wybrać – oryginał czy zamiennik?

By odpowiedzieć sobie na to pytanie możemy pokierować się następującymi informacjami:

• Dobrej jakości zamienniki nie mają wpływu na żywotność naszej drukarki.
• Możemy znaleźć producentów zamienników, którzy dają również gwarancję na swoje produkty – warto skorzystać z takiej oferty ponieważ oznacza to, że jest on całkowicie pewny swojego produktu.
• Jeśli zdecydujemy się na oryginalny toner lub tusz mamy pewność, że będzie on idealnie dopasowany do naszego sprzętu, w przypadku zamienników może okazać się, że otrzymamy nieco gorszą jakość wydruku. W przypadku drukarek domowych czy drukowania w większości tekstów nie ma to znaczenia, jednak gdy chodzi o grafiki może być to uciążliwe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here