Cicha pralka

Wykonując codzienne czynności domowe staramy się, aby do wszystkiego dochodzić jak najłatwiej i w pełni bezpiecznie, dlatego coraz więcej osób decyduje się na niezwykle ciche modele pralek. Dlaczego? W ten sposób pralka nie zagłuszy podczas prania lub wirowania ważnej rozmowy, filmu czy nie obudzi dziecka.

Dlaczego cicha pralka jest lepszym wyborem?

Wielu z nas doskonale wie, czym jest głośna pralka i jak bardzo może wpływać na obniżenie komfortu naszego życia – nie ma nic gorszego, niż dźwięk wirującej pralki, która uprzykrza nam życie. Dlatego nie możemy na przykład włączać prania na noc.

W tym celu producenci stworzyli niezwykle cicho pracujące modele, które nie utrudniają nam życia codziennego. Oprócz tej funkcji nie różnią się zbytnio od innych pralek, zatem przy ich wyborze musimy również kierować się istotnymi parametrami.

Jaka klasa energetyczna?

Mówi nam ona jaką ilość energii zużyjemy w ciągu roku przez to urządzenie. Unia Europejska posiada klasyfikację od A do G, gdzie A oznacza najlepszą klasę.

Zużycie obliczamy dla jednego prania tkanin bawełnianych w temperaturze 60 stopni Celsjusza, pralki o wyższej klasie energetycznej są droższe, jednak bardziej opłacalne w użytkowaniu i nie tylko ze względu na ekonomiczne korzyści, ale również ekologiczne.

Biorąc pod uwagę tradycyjną pralkę, która ma ładowność bębna 5 kilogramów i prędkość 1000 obrotów na minutę, między klasą A, a C jest około 30 złotych różnicy w skali roku, jeśli chodzi o zużycie prądu. Nie jest to jak widać diametralna różnica, może więc okazać się, że zakup droższej pralki wcale nie musi być lepszy, a wyższa cena dyktowana jest dodatkowymi funkcjami.

Czym jest klasa wirowania?

Wirowanie to również bardzo ważna funkcja naszej pralki, dzięki której możemy wyciągnąć z naszej pralki ubrania bardziej wilgotne niż całkiem mokre. Klasa ta określa nam stopień wydajności suszenia prania, tutaj również klasa energetyczna wynosi od A do G, gdzie A to najlepsza klasa.

Wskaźnik wydajności odpompowywania wody w klasie A wynosi 45%, a w klasie G – powyżej 90%, jest więc to bardzo duża różnica. Dobrze, jeśli pralka ma regulowaną prędkość wirowania, dzięki czemu możemy dostosować ją w zależności od rodzaju tkanin, które chcemy wyprać.

Dobieramy właściwy rozmiar bębna pralki

Przy zakupie pralki zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej ładowność bębna. Znajdziemy pralki o ładowności od 3 do 10 kilogramów, musimy jednak dobrać ją do własnych potrzeb. Jeśli mieszkamy w dwie osoby wystarczy nam pralka o małej ładowności, jeśli jednak nasza rodzina jest nieco większa – zwiększa się również ilość prania, a co za tym idzie – konieczność posiadania większego bębna.

Funkcje pralki warte swojej ceny

Nowoczesne modele pralek wyposażone są w wiele przydatnych funkcji, które mogą ułatwić nam pranie, oto najlepsze z nich:

  • Program krótki, dzięki któremu możemy odświeżyć ubrania lekko zabrudzone, trwa średnio 25 minut.
  • Program Bio, który posiada wydłużone pranie wstępne, gdzie enzymy z proszku rozpuszczają się w temperaturze 40 stopni Celsjusza, dzięki czemu usuwają się plamy organiczne, takie jak krew, czekolada czy mleko.
  • Program antybakteryjny, który dezynfekuje ubrania w temperaturze 80 stopni Celsjusza, przydatny szczególnie, gdy posiadamy małe dzieci lub jesteśmy alergikami.
  • Program do ubranek dziecięcych, który charakteryzuje się intensywnym praniem oraz płukaniem, które jest o wiele dokładniejsze, dzięki czemu płyn ani proszek nie uczuli dziecka.
  • Pranie wstępne, które jest jeszcze przed praniem zasadniczym, ten program stosujemy w przypadku ubrań bardzo zabrudzonych – namacza on dokładnie tkaninę.
  • Funkcja PUPIL, która znajduje się w niektórych modelach i pozwala na dokładne pozbycie się sierści z naszych ubrań.
  • Program łatwego prasowania lub redukcji zagnieceń, w którym zamiast wirowania następuje odparowanie wody, a nasze ubrania wyciągamy o wiele mniej pogniecione.

Cicha i funkcjonalna pralka

Zazwyczaj posiadają one silnik typu Direct Drive, który przekazuje moc bezpośrednio do bębna pralki, taki silnik odpowiada za napędzanie bębna bez paska napędowego, dzięki czemu możliwe jest ciche wirowanie.

Co więcej, pralki wyposażone w tego rodzaju technologię są mniej zawodne i rzadko kiedy ulegają awarii, dzięki czemu świetnie nadają się na pralki rodzinne. Ponadto, ciche pralki muszą posiadać także właściwy układ zawieszenia, który pochłania naprężenia oraz materiały dźwiękoszczelne, które skutecznie redukują hałas.

Czy cicha pralka to spory wydatek?

Cena sprzętu uzależniona jest oczywiście nie tylko od cichej pracy, ale również od wszystkich parametrów, które posiada. W przypadku, gdy wystarczy nam niewielkich rozmiarów pralka o mniejszej ładowności bębna, a będzie charakteryzowała się cichą pracą zapłacimy około 1700 złotych. Natomiast jeśli mamy większą rodzinę, a co za tym idzie – spore wymagania, taka pralka może kosztować około 3000 złotych. Warto jednak wydać nieco więcej i zapewnić sobie ciszę i spokój na długie lata.

[Głosów:5    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here