Przeglądając sklepy ze sprzętem komputerowym albo tematyczne portale od czasu do czasu można trafić na nowe, interesujące rozwiązania. Dla wielu osób takim zaskoczeniem jest myszka pionowa. Wertykalny „gryzoń” nie jest szczególnie rozpowszechniony, choć ostatnio zyskuje na popularności. Czy warto mieć taki kontroler w domu lub biurze zamiast zwykłej myszki?

Myszka pionowa – plusy

Podstawowym zadaniem i zaletą myszki pionowej jest ergonomiczna konstrukcja. Myszy tego rodzaju powstają, by dać wytchnienie nadgarstkom, które są nadwyrężone codziennym korzystaniem ze zwykłej myszki. Dobrze znane nam kontrolery wymuszają nienaturalne ułożenie dłoni. Mysz pionowa natomiast gwarantuje właściwą pozycję (gdy jest dobrze zaprojektowana). Plusem korzystania z wertykalnego urządzenia jest więc to, że po długim czasie nie spowoduje ona zwyrodnienia w postaci np. zespołu cieśni nadgarstka. Co więcej, odciąży nadgarstek i pozwoli wrócić do dobrej kondycji ręce, która już doznała uszkodzenia.

Z tego samego powodu ergonomiczną myszkę pionową docenią osoby z różnymi kontuzjami, powstałymi np. w czasie aktywności sportowej. Mysz, prowokując naturalne ułożenie dłoni, wspomoże proces regeneracji. Z resztą zalety ergonomicznego układu wykraczają poza nadgarstek. Inaczej ułożona ręka wpływa na ruch całego ramienia.

Dodatkowym plusem myszki wertykalnej jest interesujący design. Wygląda ona nowocześnie i nietypowo. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom fajnych gadżetów.

Poza tym mysz wertykalna działa zupełnie tak, jak zwykła myszka. Ma dwa główne przyciski, rolkę i niejednokrotnie przyciski dodatkowe.

Myszka pionowa czy pozioma?

Nie dla każdego myszka pionowa będzie jednak dobrym wyborem. Przede wszystkim nie nadaje się ona do grania w gry wymagające szybkich, precyzyjnych reakcji. Fani CS:GO i innych shooterów powinni pozostać przy kontrolerach poziomych. Mysz wertykalna angażuje całą dłoń – „gryzoń” trzymany jest podobnie jak szklanka czy niewielka piłka. To sprawia, że wykonywanie dokładnych ruchów po blacie jest utrudnione. Częściowym rozwiązaniem mogłoby być stosowanie myszki gamingowej do gier, a pionowej podczas pozostałej aktywności. Jeśli jednak przykładasz do statystyk w grach dużą wagę, lepiej pozostać przy myszce poziomej przez cały czas. Po kilku godzinach używania wertykalnego urządzenia, trudno jest szybko przestawić się z powrotem na wariant poziomy.

Z tego samego powodu pionowa mysz raczej nie przypadnie do gustu grafikowi. Jeżeli wykorzystujesz myszkę do rysowania, praca z pionową wersją urządzenia przysporzy Ci więcej trudności niż pożytku. W myszkach pionowych kliknięcie lewym lub prawym przyciskiem musi być równoważone przez kciuk – siła nacisku przy kliknięciu skierowana jest poziomo co powoduje delikatny ruch kontrolera. W związku z tym łatwo o niedokładne kliknięcia.

Minusem tanich myszek pionowych jest również wadliwa konstrukcja. Zdarza się, że pozornie ergonomiczny kontroler wcale nie wspiera nadgarstka, a jedynie zmienia rodzaj obciążenia, zamieniając jedne dolegliwości bólowe na inne. Jeśli więc masz zamiar kupić myszkę pionową, postaraj się wybrać urządzenie od znanego producenta, z wieloma pozytywnymi opiniami.

[Głosów:86    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here