Podobno leworęczni to największa mniejszość na świecie. Mańkutem jest co dziesiąty człowiek na ziemi. 10% konsumentów to całkiem spory potencjał sprzedażowy, nic więc dziwnego, że niektórzy producenci starają się trafić do leworęcznych specjalnie dostosowanymi produktami. Na rynku znajdziesz m.in. myszki dla leworęcznych. Czy warto kupić takie urządzenie?

Symetryczna mysz komputerowa

Na początku warto zauważyć, że większość myszek jest stworzona zarówno dla osób prawo- jak i leworęcznych. Myszki są po prostu symetryczne, więc przełożenie ich do drugiej ręki nie powoduje żadnego dyskomfortu. Ponadto każdy może zamienić sobie swojego „gryzonia” w myszkę dla leworęcznych zmieniając działanie klawiszy sterujących. Jest to opcja łatwo dostępna w najbardziej popularnych systemach operacyjnych – klawisz prawy zaczyna działać tak jak lewy i vice versa.

Kupując taką mysz jako sobą leworęczna powinieneś jedynie zwrócić uwagę na ułożenie dodatkowych przycisków, które czasem znajdują się pod kciukiem. W przypadku korzystania z myszy lewą ręką, ich obecność z boku myszki może przeszkadzać. Jeśli chcesz korzystać z więcej niż dwóch przycisków, wybierz model, w którym rolka jednocześnie daje się naciskać lub przechylać na boki – łącznie daje to aż trzy dodatkowe przyciski w symetrycznym układzie.

Ergonomiczne myszki dla leworęcznych

Produkt taki, jak myszka dla leworęcznych nabiera sensu wtedy, gdy szukasz ergonomicznego kontrolera. Jeżeli nie chcesz dopuścić do problemów z bolącym nadgarstkiem lub już zmagasz się z taką przypadłością, możesz wybrać myszkę wyprofilowaną, gwarantującą zdrowsze ułożenie dłoni. To właśnie takie urządzenia znajdziesz szukając myszek dla leworęcznych przez Google lub wyszukiwarki sklepowe. Są to z reguły większe modele, o nieco wygiętym kształcie, dające podparcie całej dłoni, czasem również z miejscem na kciuk.

Coraz popularniejsze stają się też myszki wertykalne – to także rozwiązanie podyktowane ergonomią. Taki „gryzoń” wygląda bardzo ekstrawagancko, jak mysz stopiona z grubą, futurystyczną podstawą. Niemniej, modele wertykalne gwarantują najbardziej naturalne ułożenie nadgarstka, choć wielu użytkowników uważa je za mniej wygodne.

Przekładanie wyprofilowanej myszy dla praworęcznych do ręki lewej mija się z celem, więc w takim wypadku faktycznie warto poszukać modeli dedykowanych mańkutom. Ergonomiczna myszka dla leworęcznych nie jest aż tak rzadkim zjawiskiem, choć oferta pionowych modeli jest w Polsce bardzo uboga.

Mysz dla leworęcznego gracza

Kupienie odpowiedniej myszy ma szczególne znaczenie w przypadku zaawansowanego gamingu. Rozlokowanie dodatkowych przycisków oraz profil myszki mają duże znaczenie dla precyzji sterowania i szybkości reakcji. Specjalna myszka dla leworęcznych graczy jest więc zdecydowanie dobrym wyborem, choć – podobnie jak w przypadku zwykłych myszek – oferta jest znacznie mniejsza niż ta skierowana dla praworęcznych. Rozwiązaniem może być też kupno uniwersalnej myszy gamingowej, stworzone zarówno dla prawo-, jak i leworęcznych graczy.

[Głosów:8    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here