dysk HDD 3,5 cala

Choć powszechnie wiadomo, że dyski SSD są o wiele szybsze i skuteczniejsze w przesyle informacji i ich zapisie, dyski HDD cały czas są w modzie. Sprzedają się dobrze nie tylko dlatego, że ich cena jest niska, ale także, że jej stosunek do pojemności jest zdecydowanie lepszy niż w przypadku SSD. No i to wciąż lepszy sposób na przechowywanie danych, które nie są specjalnie drażliwe. Jak w takim razie wybrać dysk HDD 3, 5 cala?

Jak działa dysk HDD?

Dysk HDD, czyli Hard Disc Drive, czyli napęd dysku twardego, to dysk przeznaczony do komputerów personalnych oraz laptopów. Jest to starszy typ dysku, o wiele mniej wydajny niż nowoczesne dyski SSD. Swoje działanie opiera na konstrukcji talerzowej, na której dane są nadpisywane poprzez działanie ruchomej głowicy. W związku z tym, że jest to konstrukcja ruchoma, dyski tego typu są głośniejsze i bardziej narażone na uszkodzenie. Jego działanie opiera się o zestaw talerzy i nośnik magnetyczny.

Jakie parametry musisz wziąć pod uwagę przy wyborze?

Zatem gdy już wiesz, jakie są największe wady HDD oraz jak jest zbudowany, warto zastanowić się, co jest ważne przy jego wyborze. Po pierwsze trzeba tu wymienić interfejs. Model SATA jest dostępny niemalże od początku, ale dziś dysponujemy już o wiele szybszym złączem. Mowa o SATA III, czyli najnowszym rozwiązaniu w zakresie tego złącza. To sprawiło, że możliwości nadpisywania plików i ich przetwarzania są niezwykle wysokie, a samo złącze może być wykorzystane także w dyskach SSD.

Druga kwestia to prędkość obrotowa dysku. Chodzi o parametr, który mówi o tym, jak wiele obrotów na minutę wykonują talerze. Dziś najlepsze modele tego rodzaju oferują pracę z prędkością 7200 obrotów na minutę. Nie są one wiele droższe, a dają gwarancję, że w zakresie dysków tego typu wybierasz to, co najlepsze.

dysk HDD

Zwróć uwagę także na pojemność, ale nie tylko samego dysku (najczęściej wybierany jest dysk o pojemności 1 TB), ale także jego pamięci podręcznej. Tzw. pamięć cache jest łatwiej dostępna i szybciej odczytywana. To pliki tymczasowe, więc im więcej ich, tym szybciej pracuje dysk. Najlepsze modele mają pojemność 256 MB cache.

Czy opłaca się inwestować w dysk HDD?

Czy zatem warto postawić na dysk HDD zamiast na dysk SSD? Eksperci z Slserwis odpowiadają – to zależy. Oczywiście jest to dysk dużo mniej wydajny, zwłaszcza jeśli chodzi o magazynowanie danych o systemie operacyjnym. Dlatego do samego systemu lepiej wyposażyć się nawet w najmniejszy dysk SSD. HDD staje się dziś dyskiem dodatkowym. Umożliwia on skuteczne przechowywanie danych, zwłaszcza w komputerach stacjonarnych nie jest narażony na zniszczenia. To sprawia, że jego miejsce w komputerze jest jak najbardziej racjonalne.

Z drugiej strony dyski SSD mają o wiele większą prędkość, więc nie można oprzeć całej maszyny na działaniu dysku talerzowego, gdyż ostatecznie skończy się to dużym problemem. Warto jednak wiedzieć, że w dyskach HDD należy docenić stosunek ceny do pojemności. Za stosunkowo niewielkie pieniądze można otrzymać dużą przestrzeń do przechowywania. Z kolei w przypadku SSD wraz ze wzrostem pojemności, wzrasta cena. Dysk HDD 3, 5 cala nie odszedł zatem do lamusa, le współistnieje z nowym dyskiem SSD.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here