Systemy monitoringu są obecnie powszechnie używane i obejmują nie tylko kamery przemysłowe, ale i monitory do kamer. Są wykorzystywane zarówno w domach prywatnych, jak i urzędach, biurach i wszelkich obiektach użyteczności publicznej. Dlaczego dobór odpowiedniego monitora jest taki ważny? Nawet najlepszy obraz z kamery będzie bezużyteczny, jeżeli na ekranie osoba obsługująca nie będzie w stanie zobaczyć istotnych szczegółów. Dlatego mylnym błędnym jest przekonanie, że wystarczający może być tu zwykły monitor komputerowy. Zobaczmy zatem, na co zwrócić uwagę, kupując monitor do kamer, który będzie służył do wyświetlania obrazu z urządzenia należącego do systemu monitoringu.
Najważniejsze parametry sprzętu
Dokonując wyboru, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na trzy podstawowe parametry: jasność ekranu, rozdzielczość oraz format. Jeżeli będą one wystarczające, osoba pracująca przy monitoringu i obserwująca wszystkie nagrania będzie w stanie w sposób nie tylko komfortowy, ale i efektywny wykonywać swoje zadania. Na ekranie o słabej rozdzielności nie będą widoczne szczegóły, przez co np. nie będzie możliwe rozpoznanie twarzy osoby, która się na nim pojawia.
Jakie parametry, oprócz tych, są również istotne. Bardzo pomocny będzie odpowiedni kontrast, przekątna monitora i ciągłość pracy.
Warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość obrazu, ale również na komfort pracy osoby obsługującej sprzęt. Monitor wyposażony w matrycę LED emituje światło, które jest mniej szkodliwe dla oczu, niż chociażby wyświetlacz LCD. Matryca LED ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę. Jest ona energooszczędna, co zdecydowanie wpływa na obniżenie kosztów obsługi systemu monitoringu. Zwłaszcza wtedy, gdy wykorzysty-wany jest nieprzerwanie przez całą dobę.
Jaki monitor do kamery wybrać?
Wiele mówi się o wielkości monitora do kamer, jaki będzie wykorzystywany w systemie CCTV. Zazwyczaj im większy tym lepszy. Zależy to jednak również od ilości kamer, z których się korzysta. Jeżeli obiekt jest mały i posiada tylko cztery kamery. Obraz podzielony na cztery części, nawet na średniej wielkości monitorze będzie dobrze widoczny. Jeżeli jednak jest ich o wiele więcej, konieczne będzie sięgnięcie po dużo większą matrycę. W wielu przypadkach konieczne okazuje się być połączenie dwóch lub więcej monitorów, umożliwiających dostęp do podglądu wszystkich kamer jednocześnie.
Dlaczego istotna jest ciągłość pracy?
W kwestii wyboru monitora do kamery zwraca się dużą uwagę na ciągłość pracy urządzenia. O co właściwie chodzi w tej kwestii? W całodobowym monitoringu niezwykle istotna jest ciągłość pracy bez przerw technicznych lub wywołanych problemem ze sprzętem. Jedną z opcji jest podłączenie monitora do kamer IP, dzięki któremu nie ma konieczności korzystania z komputera, wystarczy wyłącznie łącze internetowe.
Wybierając monitor należy również zwrócić uwagę, czy jest kompatybilny z kamerą oraz jakością obrazu, który ta oferuje. Obecnie część kamer oferuje bardzo wysoką jakość HD. Jeżeli chcemy wykorzystać te możliwości, monitor również powinien obsługiwać płynnie obraz o takiej jakości i spełniać wszelkie wymagania techniczne. Dopasowanie tych urządzeń nie jest trudne, o ile zwróci się uwagę na parametry sprzętu, które są udostępnione przez producenta. Oto zatem lista podstawowych informacji, które znajdziemy w ofertach poszczególnych producentów:
- przekątna ekranu,
- rozdzielczość,
- format ekranu,
- praca ciągła.