Sposób tworzenia elementów metalowych niezbędnych do budowy maszyn

Obróbka metali oraz stali polega na pewnej, określonej wcześniej zmianie właściwości danego metalu. Obecnie, w dobie nowoczesnych technologii i dzięki różnych metod, specjalnych urządzeń oraz zaawansowanemu oprogramowaniu komputerowemu CAM, obróbka metali stała się znacznie prostsza i jednocześnie bardzo precyzyjna. Dzięki użyciu odpowiednich metod i narzędzi można bez trudu wytwarzać dokładne detale oraz powtarzalne elementy i precyzyjne części do maszyn.

Metody do plastycznej obróbki metali

Wytwarzanie części i elementów metalowych, stalowych lub wykonanych ze stopów wymaga odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji osób, które zapewniają takie usługi. Dlatego zanim zdecydujemy się na realizację zlecenia warto zapoznać się z istniejącymi na rynku metodami, porozmawiać ze specjalistami i sprawdzić, który sposób najlepiej spełni nasze oczekiwania. Profesjonalne usługi i sprzęt niezbędny do obróbki stali i metali znajdziecie na stronie https://gieciewalcowanie.pl/obrobka-plastyczna-metali/

Na czym polega obróbka plastyczna metali i stopów?

Każdy materiał, który chcemy poddać obróbce ma tzw. granicę plastyczności. W momencie działania nań siły, która tę granicę, trwale zmienia się kształt i wymiary odkształcanego obiektu. Jednym ze sposobów modyfikacji arkuszy blach jest tzw. gięcie. Gięcie blach może odbywać się za pomocą prasy krawędziowej ze sterowaniem CNC albo za pomocą urządzenia zwanego giętarką, która służy do gięcia rur, profili oraz prętów. Kolejnym sposób to zwijanie, czyli walcowanie blach na zimno lub na gorąco w zależności od rodzaju elementów oraz materiału, z którego mają powstać. Odmienną metodą obróbki stali i stopów metali jest obróbka skrawaniem. Polega na poddaniu materiału działaniu maszyny CNC sterowanej numerycznie, czyli wytaczarko-frezarki, która potrafi pracować w czterech osiach, a zakres jej pracy zależy od wielkości stołu roboczego.

Najczęściej stosowane rodzaje obróbki plastycznej

Do podstawowych i popularnych metod obróbki arkuszy blach należy walcowanie. W tym przypadku obróbka plastyczna metali może być wykonywana na zimno lub gorąco. Nazwa metody  zależy od temperatury nadanej materiałowi. Zależnie od tego jaki element chcemy wytworzyć, wykorzystujemy odpowiedni rodzaj ruchu walcarki. Wyróżniamy zatem walcowanie wzdłużne, skośne, poprzeczne i okresowe. Przykładowo walcowanie wzdłużne służy do wytwarzania prętów, kształtowników i blach.

Rekrystalizacja, czyli przywracanie metalom ich pierwotnych właściwości

Proces zwijania blach jest związany z rekrystalizacją metali, czyli przywracaniem mu struktury oraz wszystkich właściwości fizycznych i mechanicznych, jakie  miał przed obróbką plastyczną. Rekrystalizacja następuje w wyniku silnego rozgrzania, a następnie silnego studzenia danego metalu.  Każdy z arkuszy blach zostaje zwinięty w odpowiedni sposób, dlatego kluczowym aspektem tej metody jest wysoka precyzja. Walcowanie ma na celu trwałe uzyskanie dokładnie określonych wymiarów oraz właściwego kształtu materiału przeznaczonemu do obróbki. Po modyfikacji dany element zachowuje nowy kształt i może pełnić swoją funkcję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here