Agregat wody lodowej

Agregat wody lodowej stanowi podstawowy element niemalże każdej instalacji chłodniczej. Urządzenie to służy przede wszystkim do odprowadzania ciepła z cieczy. Następuje to w procesie klimatyzacji w odpowiednio niskiej temperaturze określonej według danych warunków. Agregaty wody lodowej znalazły zastosowanie w konkretnych procesach technologicznych, które wymagają danych parametrów powietrza.

Urządzenia nazwane agregatami wody lodowej dzielą się na te chłodzone powietrzem oraz te ze skraplaczem chłodzonym przy pomocy cieczy. Pierwsza kategoria najczęściej wykorzystywana jest na zewnątrz, np. na budynkach w jednej obudowie. Jest to tak zwany monoblok, który jest obecnie najpopularniejszym wybieranym rozwiązaniem w tym procesie. Jest to spowodowane przede wszystkimi kosztami oraz eksploatacją. Rozmiary tych urządzeń pozwalają na utrzymanie ich w przyzwoitych funduszach przy zachowaniu relatywnie wysokiej wydajności. Minusem tego rozwiązania może okazać się zasięg temperatury działania urządzenia, a także nieco ograniczona temperatura powietrza, która spowodowana jest przetrzymywaniem urządzanie na zewnątrz.

Zalety i wady agregatów wody lodowej chłodzonych cieczą

Wspomniane urządzenie rozmieszczone na zewnątrz bu   dynku może zostać rozdzielone z pozostałymi elementami, które przyczyniają się do tego procesu. Zaletą takiego rozwiązania będzie z pewnością niewielki rozmiar agregatu oraz wysoka wydajność energetyczna. Plusem niewątpliwie będzie zmniejszony hałas, który przy całym urządzeniu mógł być zbyt intensywny. Wadą mogą okazać się większe koszty utrzymywania takiego urządzenia, koszty związane z instalacją oraz samą inwestycją.

Zastosowanie agregatów wody lodowej

Te elektryczne urządzenia znalazły zastosowanie m.in. w:

  • Medycynie, np. ochładzanie rezonansu magnetycznego,
  • Podczas produkcji papieru oraz cementu,
  • Podczas wytwarzania półprzewodników, sprężonego powietrza oraz innych specjalistycznych procesów,
  • Podczas obróbki metalu
  • Podczas odlewania środków chemicznych,
  • W przemyśle tworzyw sztucznych,
  • W przemyśle farmaceutycznym,
  • W przemyśle spoż

Chiller Energycool

Chiller Energycool – do czego służy?

Chiller to nic innego jak schładzacz cieczy. Jest jednym z ostatnich urządzeń, które biorą udział w tym procesie. Schładzana woda lodowa trafia do parownika, po czym przemieszcza się do wyznaczonych chłodni, które wykorzystują system pomp dystrybucyjnych. Agregat chłodniczy chiller stosowany jest podczas schładzania wody. Bardzo często w tym procesie bierze udział także specjalna mieszanina wody/glikolu, która pełni funkcję ochronną przed zamarzaniem. W ten sposób schłodzona woda pompowana jest do chillera, później do wymiennika cieplnego, gdzie może posłużyć odpowiednio do chłodzenia powietrza lub wody. Proces ten działa również w drugą stronę. Następnie woda przepływa przez wymiennik ciepła i zwracana jest z powrotem do chillera. Urządzenia te najczęściej stosowane są w budownictwie, gdzie służą do chłodzenia powietrza oraz usuwania zbędnego nadmiaru wilgoci, która utrzymuje się w powietrzu. Cyrkulacja ta jest bezpieczna, gdyż woda nie jest toksyczna.

Testowane i sprawdzane przez sklep Energycool chillery to: Climaveneta, Geoclima, Hitecsa, Clivet, Lennox, Systemair, Wesper.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here