Robotyka to dziedzina, która rozwija się już dziesiątki lat. Nawet bardzo stare filmy przedstawiały świat, w którym dla ludzi codziennością było korzystanie z pomocy bardzo zaawansowanych urządzeń elektronicznych i robotów o wyglądzie człowieka. Z czasem filmy stawały się coraz bardziej realistyczne ze względu na techniczny postęp kinematografii oraz obecny stan wiedzy.
Film science-fiction Robocop z 2014 roku korzysta z wielu wątków, w których prawdziwe dokonania naukowe mieszają się z niewielką dawką fikcji. W jednej ze scen możemy oglądać gitarzystę klasycznego, który prawdopodobnie w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił prawą dłoń. Ma założoną robotyczną protezę, dzięki której może wrócić do ukochanego zajęcia. W rzeczywistości na świecie dostępne są już prawdziwe, działające robotyczne protezy, które pomagają osobom pozbawionym kończyn. Opracowywane są nowe pomysły na systemy sterowania, aby docelowy użytkownik mógł poruszać protezą w taki sam sposób, jak dzieje się to w przypadku organicznych kończyn. Na wszystkich ważniejszych uczelniach świata trwają badania i prowadzone są eksperymenty, które mają doprowadzić do udoskonalenia protez i zadań, które wykonują.
Robotyczni pomocnicy
W medycynie coraz częściej wykorzystywane są rozwiązania, w których robot przyjmuje na siebie trudne do wykonania zadania. Znakomitym przykładem może być wysoko zaawansowany robot chirurgiczny Da Vinci, którego dwa modele znajdują się w polskich szpitalach. Znana dobrze marka Boston Dynamics pracuje obecnie nad ulepszaniem robota Atlasa, który już w tej chwili pokazał za pośrednictwem portalu YouTube, jak bardzo jest rozwinięty. To robot humanoidalny, który utrzymuje równowagę, potrafi wchodzić po schodach, robić fikołki w powietrzu i przeskakiwać z przeszkody na przeszkodę. Firma rozwinęła również bardzo mocno projekt, z którego miało docelowo korzystać wojsko amerykańskie. To Robot-pies, który miał nosić cięższy sprzęt, kiedy żołnierze wybierali się w teren. Wojsko ostatecznie zrezygnowało z takiego rozwiązania – urządzenie okazało się zbyt głośne. Jednak robot świetnie sobie radzi zarówno w trudniejszym terenie, jak i na ulicy czy podłodze w budynku, a także potrafi wykonywać trudne zadania w nieprzyjaznym środowisku. W internecie można znaleźć materiały, w których para spotów zespołowo otwiera sobie drzwi, w innym robot tańczy, a na jeszcze innym patroluje trudny teren budowy. Na podstawie filmików można wyciągnąć wnioski, jak daleko zaszła już technika. W fabrykach coraz więcej zadań manualnych wykonują roboty, a kontrole przeprowadzane są dzięki zaawansowanym systemom automatyki przemysłowej. Wprowadzane są także rozwiązania, które pozwalają dynamicznie kontrolować pracę w fabryce z poziomu aplikacji na tablecie.
Ty też możesz przyczynić się do rozwoju
W dzisiejszych czasach nie trzeba już być studentem wyższej uczelni technicznej, żeby móc nauczyć się i praktykować zadania z dziedziny informatyki czy robotyki. Na rynku obecnie są ogólnodostępne narzędzia, które na to pozwalają – wystarczy wiedzieć gdzie szukać. Wielu studentów i profesjonalistów korzysta z oferty sklepu Botland. Można tam kupić zarówno gotowe rozwiązania z dziedziny robotyki, jak i wiele specjalistycznych części – komponenty do elektroniki analogowej, cyfrowej, do automatyki i robotyki. Sklep posiada również w ofercie specjalnie przygotowane zestawy narzędzi, dzięki którym można wykonać samodzielnie zadania zamieszczone w darmowych kursach z portalu FORBOT. Możesz się nauczyć na przykład korzystać z takich urządzeń jak moduły Raspberry Pi czy Arduino, poznać podstawy elektroniki, a następnie samemu wykonać swojego pierwszego robota. W ten sposób możesz też próbować zainteresować tym tematem znajomych lub swoje dziecko, które później chętnie wybierze się na specjalistyczne studia w tym kierunku.
Dlaczego warto zainwestować czas i wysiłek w robotykę?
Obecnie tworzone są zupełnie nowe rozwiązania. Świat wyraźnie rozwija się w kierunku przyszłości, w której ważną rolę w życiu będą odgrywały systemy automatyki i roboty. Można już w tej chwili wyraźnie zauważyć taki trend. Warto przygotować się na to i stać się jednym z twórców. Satysfakcja jaką osiąga człowiek po zbudowaniu i zaprogramowaniu robota jest nieporównywalna do czegokolwiek innego. Taka pasja może być również doskonałym sposobem zarabiania na życie – pracodawców już coraz mniej interesują ukończone studia, a najważniejsze są dla nich umiejętności przyszłego pracownika. Znajdź zadanie, które Cię interesuje, wyszukaj tutorial na YouTube albo skorzystaj z gotowego kompendium wiedzy na portalu FORBOT – zamów odpowiednie części ze strony botland.com.pl i twórz przyszłość!