Jak zbadać wydajność strony internetowej

Branża IT jest jedną z tych, która rozwija się najszybciej. Nic w tym dziwnego – sporo naszego codziennego życia przeniosło się właśnie do sieci. Aby praca, a także inne czynności przebiegały dość szybko i sprawnie, konieczne są do tego sprawne i szybko działające systemy. Każdy znający się na branży IT doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że strony internetowe wymagają regularnego testowania. Testy obciążeniowe są kluczowe, by mieć pewność, że w najcięższych momentach strona sklepu nie zawiedzie.

Testy wydajnościowe – co to dokładnie jest i dlaczego się je stosuje?

Testy obciążeniowe, które z angielskiego nazywają się Performance Testing, to jeden z kluczowych sposobów na to, aby dowiedzieć się, jak działa wybrany, skonstruowany system. Proces testowania opiera się o wykonanie symulacji ruchu na konkretnej stronie. Wszystko działać ma na specjalnie przygotowanych do tego procesu skryptach.

Testy wydajnościowe mają to do siebie, że z łatwością pokazują, na jakie obciążenie przygotowany jest konkretny system. Wykonując takie testy, można się dowiedzieć, jaki czas będzie potrzebny, jeśli w jednym czasie liczba zapytań będzie większa, niż przeciętnie. Można w ten sposób odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przy dużym obciążeniu system prawidłowo wykona swoje działania. Testy obciążeniowe symulują prawdziwe, faktyczne zachowania użytkowników. Jest to jednak w pełni kontrolowane środowisko, które pozwala wyłapać wszelkie nieprawidłowości, jeśli takie się pojawią.

Jakie są rodzaje testów wydajnościowych?

Na rynku istnieje kilka testów obciążeniowych. Należą do nich testy:

  • Volume Testing – następuje tutaj sprawdzenie reakcji systemu, którego zadaniem jest przechowanie dużej liczby danych,
  • Load Testing – sprawdza, jak dany system radzi sobie z obciążeniem, bez zbędnego przekraczania punktu krytycznego,
  • Scalability Testing – tutaj chodzi o wykonanie testu skalowalności w wyniku zwiększonego ruchu,
  • Endurace Testing – sprawdza, jak system poradzi sobie z większym ruchem przez dłuższy czas,
  • Stress Testing – sprawdzenie, jak system poradzi sobie podczas ekstremalnego obciążenia,
  • Spike Testing – w tym przypadku chodzi o sprawdzenie reakcji systemu na nagłe, dość duże skoki obciążenia.

Czy istnieją jakieś zagrożenia, jeśli nie wykona się testów obciążeniowych?

Systemy maja to do siebie, że zwykle działają bardzo dobrze w określonym środowisku i pod danym obciążeniem. Bez testów obciążeniowych nie mamy możliwości poznania jego słabości. A jest to bardzo ważne, jeśli chce się mieć dobry jakościowo system działający nawet wtedy, albo szczególnie wtedy, kiedy na sklep wejdzie równocześnie wielu klientów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here