Wiele osób szukając zabezpieczenia na ekran w pierwszej kolejności sprawdza szkło hartowane, gdyż jest to najbardziej popularna metoda jego ochrony. Niewiele jednak z nich wie, że istnieje również szkło hybrydowe, które posiada swoje wyjątkowe cechy, co czyni je równie wartym uwagi produktem. W tym artykule sprawdzimy które z tych rozwiązań jest lepsze i czym różnią się od siebie. Czy różnica w wytrzymałości jest znacząca oraz czym kierować się przy wyborze produktu spośród setek podobnych ofert.
Szkło hartowane – najpopularniejsze rozwiązanie
Szkło hartowane do telefonu jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem zabezpieczania ekranu. Najlepiej sprawdza się przy wyświetlaczach całkowicie płaskich, jednak dzięki coraz nowocześniejszej technologii można je stosować również do ekranów z zakrzywionymi krawędziami. Dobrej jakości szkło hartowane posiada twardość 9H, co oznacza, że jest odporne nawet na zarysowania ostrymi przedmiotami. Również dzięki swojej konstrukcji, tego rodzaju szkło podczas upadku rozprasza siłę uderzenia, chroniąc tym samym ekran. „Nawet jeśli podczas groźnego upadku szkło nałożone na ekran pęknie, wyświetlacz pod nim zazwyczaj pozostanie nienaruszony. Wystarczy wtedy dokładnie oczyścić go i nałożyć nowy, niezniszczony produkt.” mówi o tego rodzaju rozwiązaniu ekspert ze sklepu Caseworld. Bez wątpienia jest to doskonały produkt do ochrony ekranu, szczególnie dla osób, którym zdarzają się upadki smartfona.
Szkło hybrydowe – nowoczesna alternatywa
Szkło hybrydowe powoli staje się coraz bardziej popularnym akcesorium do ochrony ekranu i coraz więcej firm wprowadza je do swojej oferty. Czym tak właściwie ono jest? Jest to produkt, którego materiał wykonania jest bardziej elastyczny niż zwykłego szkła hartownego, jednocześnie znacznie trwalszy niż cienkiej foli ochronnej. Dzięki temu szkło hybrydowe doskonale przylega do ekranu nawet na jego zakrzywieniach, nie ogranicza jego funkcjonalności, nie wpływa negatywnie na czułość dotyku i doskonale go chroni w każdym punkcie. Deklarowana twardość szkła hybrydowego to 7H. Oznacza to ochronę nieco mniejszą niż w przypadku szkła hartowanego jednak wciąż doskonale rozprasza ono energię uderzenia, a o zarysowanie ekranu kluczami lub innym ostrym przedmiotem nie trzeba się martwić. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się dla użytkowników smartfonów z zakrzywionym ekranem lub poszukujących cienkiego, ale niezwykle wytrzymałego rozwiązania.
Szkło na ekran – renomowani producenci
Tak jak innych akcesoriów GSM tak też szkła zabezpieczające ekran smartfona są setki ofert na rynku. Warto przed zakupem pierwszego lepszego lub też najtańszego z nich zapoznać się z rozwiązaniami oferowanymi przez czołowe marki. Są to Spigen, 3mk, Whitestone, Mocolo czy T-Max. Ich produkty są wykonane z najwyższej jakości materiałów, a na każdym etapie produkcji są dokładnie weryfikowane. Pozwala to oddać w ręce klientów kompletne i niezawodne rozwiązania, których wytrzymałość zgadza się z deklarowanymi wartościami, co nie jest tak oczywiste w przypadku tańszych zamienników. Pamiętajmy również, że nieco wyższa cena za markowe produkty, jest nieporównywalnie mniejszym wydatkiem do naprawy ekranu w razie uszkodzenia go, jeśli zakupione, tańsze, ale gorsze rozwiązanie nie zabezpieczy go należycie.
Czym różnią się oba rozwiązania: szkło hybrydowe a hartowane?
Rozważania nad różnicami warto rozpocząć od najbardziej oczywistej, którą jest twardość produktów. Szkło hartowane posiada wartość 9H, a hybrydowe 7H. Ta różnica nie jest znacząca i tak naprawdę w życiu codziennym, prawdopodobnie nie wpłynie ona na właściwości ochronne. Jednak fakt, że formuła szkła hartowanego jest nieco sztywniejsza sprawia, że w razie upadku, może ono nieco lepiej poradzić sobie w rozproszeniu energii uderzenia. Kolejnym aspektem również powiązanym z twardością jest elastyczność i dopasowanie do ekranu. Jako że szkło hybrydowe jest bardziej elastyczne, może lepiej przylegać do ekranu i jest polecane do telefonów z zakrzywionymi krawędziami. W cenie oba produkty nie różnią się znacząco, a wszystko zależy od producenta. Natomiast szkło hybrydowe jest znacznie mniej popularne, a tym samym trudniej dostępne od szkła hartowanego. Nie wszyscy sprzedawcy je oferują, jednak pojawia się ono w coraz większej liczbie ofert. Ostatnią różnicą jest wielowariantowość. Szkło hybrydowe występuje w jednej, bardzo podobnej formule u wszystkich producentów. Natomiast szkło hartowane ma różne rodzaje, można znaleźć takie z ramką pozycjonującą, a dla wymagających użytkowników również takie utwardzane światłem UV.
Szkło hartowane czy hybrydowe – które wybrać?
Oba powyższe rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Szkło hartowane zdecydowanie jest bardziej popularne i przez to częściej stosowane. Nie oznacza to jednak, że szkło hybrydowe jest gorsze i warto zastanowić się nad jego zakupem, szczególnie jeżeli posiadamy telefon z zakrzywionym ekranem. Nie da się jednoznacznie wyłonić zwycięzcy tego pojedynku, gdyż każdy użytkownik oczekuje innych właściwości od tego rodzaju ochrony na ekran smartfona. Pamiętajmy, aby kupować produkty jedynie sprawdzonych marek u renomowanych sprzedawców. Niezależnie wtedy od naszego ostatecznego wyboru, z dużą pewnością będziemy zadowoleni z zakupu, a produkty posłużą nam przez długi czas, odpowiednio zabezpieczając wyświetlacz naszego smartfona.
Zobacz również artykuł: https://caseworld.pl/blog/szklo-hartowane-czy-hybrydowe-co-wybrac