kryptowaluty

O kryptowalutach słyszał już praktycznie każdy z nas. Często utożsamiamy je z bitcoinem, a okazuje się, że jest ich znacznie więcej. Na całym świecie notowanych jest wiele tysięcy kryptowalut. Ich ilość wciąż rośnie. Przede wszystkim dzięki rozwojowi technologii, która umożliwia stworzenie własnej kryptowaluty i to bez posiadania umiejętności programistycznych. Które kryptowaluty są najpopularniejsze? Co należy o nich wiedzieć?

Gdzie kupić kryptowaluty?

Dla wielu osób Ethereum, Bitcoin czy Polkadot to instrumenty notowane na giełdach krytpowalut. Nie ma co się dziwić, to tam najczęściej są kupowane. Giełdy zbierają ich najwięcej, to na nich w prosty sposób można sprawdzić kursy, ceny akcji i pozostałe informacje, które wskazują, jak kształtuje się podaż i popyt. Warto wiedzieć, że kryptowaluty, zwłaszcza najpopularniejsze, można nabyć na stronach typu www.kantorbitcoin.pl, a więc w kantorach kryptowalut. To również bardzo wygodna opcja. Można w prosty sposób kupić znane kryptowaluty i umieścić je w portfelu. A co jest najczęściej wybierane?

Bitcoin (BTC)

Bitcoina w zasadzie nie trzeba nikomu przedstawiać. Uważany jest za króla kryptowalut. Bitcoin został stworzony przez wybitnego programistę lub grupę informatyków, którzy pozostają do dziś anonimowi. Wiadomo, że twórca określił swoją osobę jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin to otwartoźródłowa platforma i waluta BTC oparta na technologii peer-to-peer i sieci blockchain. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi. Ilość bitcoinów jest ograniczona, wynosi 21 mln. W przypadku bitcoina wszystkie transakcje są publiczne i przechowywane w rozproszonej bazie danych. Niestety sieć boryka się z problemami, jak np. niska przepustowość transakcji. Mimo to ma wielu zwolenników, którzy stawiają BTC na pierwszym miejscu.

Ethereum (ETH)

Ethereum, tak jak i bitcoin, to zdecentralizowana platforma o otwartym oprogramowaniu, której mechanizm działania jest również oparty na technologii blockchain i kontrakty peer-to-peer. Transakcje między użytkownikami lub aplikacjami umożliwia kryptowaluta ether (ETH). Ethereum w 2013 roku stworzył Vitalik Buterin. W 2016 roku w wyniku błędu w kodzie doszło do kradzieży tokenów DAO o wartości około 50 milionów dolarów. Wynikiem był rozłam w społeczności, co zaskutkowało powstaniem Ethereum i Ethereum Classic. W przeciwieństwie do bitcoina podaż ethereum jest nieograniczona i może ulegać inflacji. Najmniejszą jednostką etheru jest wei, która wynosi 10−18 ETH.

Tether (USDT)

Tether powstał w 2014 roku. Stworzył go Brock Pierce. Jest to kryptowaluta, która korzysta z dokonań dwóch powyższych. Tether powstał w zasadzie w oparciu o bitcoina, ale dzisiaj w dużej mierze bliżej mu do ethereum. Jest to projekt scentralizowany. W przypadku tej kryptowaluty pojawia się wiele krytyki. W dużej mierze wynika ona z fakt, że jest emitowana przez prywatną firmę Tether Ltd. Ma więc ona dużą kontrolę nad jej wartością. Tether w przeciwieństwie do bitcoina i ethereum powstał w oparciu o system stable-coins. Aktywem w tym wypadku jest amerykański dolar. Tak więc wartość 1 USDT ma zawsze wynosić 1 dolara amerykańskiego.

To dzisiaj trzy najpopularniejsze kryptowaluty na rynku. Zarówno bitcoin, ethereum, jak i tether to wirtualne waluty, którymi można płacić, w nie inwestować, ale i najwięcej na nich zarobić.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here