WordPress

Aby strona internetowa działała, jak należy, powinna mieć dobry hosting. Jednak co to oznacza? Na co się zdecydować? Czy stawiając witrynę na platformie WordPress, powinno się wybrać jakiś specjalny hosting? Na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy!

Czym jest WordPress?

Od lat WordPress jest najpopularniejszą platformą blogową, tak w Polsce, jak i na całym Świecie. Wybierany jest zarówno przez blogerów, jak i osoby zakładające strony firmowe, a nawet dość rozbudowane platformy. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Jest bezpłatna – tak dla celów komercyjnych, jak i zarobkowych. Doceniana jest za intuicyjną obsługę. Ponadto to bardzo nowoczesna platforma, którą można dostosować do własnych potrzeb dzięki bazie ponad 10 000 darmowych wtyczek i skórek (szablonów graficznych), które pozwalają na optymalne dostosowanie strony do swoich potrzeb, a także uczynienie jej unikalną i niepowtarzalną. CMS WordPress wymaga jednak odpowiedniego miejsca do instalacji, a więc serwera, który musi spełniać konkretne wymagania. Choć jest niezwykle szybki w instalacji na serwerze (trwa to 2 do 5 minut), a więc kilkoma kliknięciami można stworzyć gotową stronę www, to jednak trzeba się dobrze zastanowić nad tym, jaki wybrać hosting pod WordPress.

WordPress a serwer

Firmy oferujące hosting, jak SEOhost.pl, podpowiadają, by pierwszą rzeczą z jaką należy się zapoznać gdy wybiera się CMS, było to, jakie ma ona wymagania względem serwera, na którym ma być zainstalowany. Jak jest w przypadku WordPress? Aby zainstalować tę platformę, trzeba postawić na serwer z obsługą PHP i MySQL. Ale to nie wszystko. W zależności od wersji będą to konkretne wymagania. Jakie? WordPress w wersji 2.9 – 3.2 potrzebuje PHP w wersji 4.3 a MySQL w wersji 4.1.2 lub oczywiście nowsze. Z kolei WordPress 3.2 wymaga już PHP w wersji minimum 5.2.4, a MySQL w wersji 5.0.15 bądź nowszej. Jednak to nie wszystko, co warto sprawdzić. Aby strona oparta na WordPress dobrze działała, serwer powinien posiadać obsługę modułu mod_rewrite (.htaccess), aktywny suPHP, a także Apache lub Nginx. Ale to niestety nie wszystkie wymagania, a co gorsza – wyzwania. Warto wiedzieć, że wybierając platformę WordPress na swojego bloga lub stronę firmową, trzeba być przygotowanym na pewne niedogodności. Takie, które są głównie wyzwaniem dla serwera. O czym mowa?

Jaki hosting pod WordPress?

Aby przedsięwzięcie, jakim niewątpliwie jest strona internetowa, przyniosło sukces, trzeba postawić na dobry hosting. Tylko dobrze działający serwer zagwarantuje, że witryna będzie prawidłowo funkcjonowała. W przypadku WordPressa to, co jest atutem, bywa niestety też przekleństwem.

Zarówno dla właścicieli stron, internautów, jak i robotów indeksujących Google, ważna jest prędkość ładowania się strony. To na niej należy się skupić, gdy szuka się hostingu. W przypadku stron opartych na WordPress problemem jest mnogość dostępnych szablonów i wtyczek, które są napisane mało wydajnie, więc jeśli posiada się ich wiele, to można w łatwy sposób wyczerpać zasoby serwera. Tak więc bardzo szybko, nawet nie zapełniając strony contentem, możemy odkryć, że blog jest bardzo zasobożerny, więc pamięć RAM i baza danych mocno obciążone.

Właśnie dlatego szukając hostingu, najlepiej jest oszacować, jaki efekt się chce osiągnąć, a co za tym idzie – do jakich rozmiarów może się rozrosnąć strona. Lepiej jest wykupić serwer na wyrost. Co jeszcze jest ważne? Na pewno dostępność do backupu i to, by był on łatwy do uzyskania. Dobrze jest też sprawdzić działanie supportu. Nie można pominąć również sprawdzenia, jakie są zasady działania w przypadku wzmożonego ruchu na stronie – czy zostanie ona wyłączona po przekroczeniu transferu, czy może zostanie naliczona dodatkowa opłata za większy transfer, ale jej działanie nie będzie ograniczone. Mówi się też, że dla zapewnienia szybkiego działania strony, warto upewnić się, jaka jest lokalizacja serwera.

Pod WordPress najlepszy na pewno będzie serwer SSD. A czy wybrać współdzielony, VPS, czy dedykowany? To już sprawa indywidualna, trzeba przeanalizować własne potrzeby i możliwości. Początkującym użytkownikom WordPressa poleca się do testowania serwer współdzielony SSD w jednym z tańszych pakietów. Zawsze można go zwiększyć, jak okaże się niewystarczający.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here