Jak wybrać właściwy przekaźnik instalacyjny?

0
1153

Przekaźniki instalacyjne, zwane również elektrycznymi, to urządzenia stosowane w niemal wszystkich instalacjach elektrycznych. Służą do wywoływania określonej zmiany stanu w obwodach wejściowych oraz sterowania ich pracą. Wybór odpowiedniego przekaźnika instalacyjnego ma duży wpływ na możliwość doprowadzenia obwodów do sterowania.

Przekaźniki instalacyjne można podzielić na kilka typów. Wyróżniamy przede wszystkim przekaźniki elektromagnetyczne, statyczne, cyfrowe, czasowe, priorytetowe, zatrzaskowe i bezpieczeństwa. Działanie przekaźników elektromagnetycznych opiera się na zasadzie pracy elektromagnesu – pole magnetyczne wywołane przez płynący prąd przyciąga zworę stalową, które otwiera określony styk. Dzięki temu, przekaźnik elektromagnetyczny nie steruje obwodami bezpośrednio, ale działa na zasadzie zamykania i otwierania określonego obwodu. Pracą dźwigni zwierającej dane przewody steruje cewka.

Właściwości przekaźników instalacyjnych

W przypadku każdego przekaźnika instalacyjnego spotykamy te same, istotne z perspektywy jego użytkowania parametry. Ich właściwe odczytanie jest warunkiem doboru odpowiedniego przekaźnika, pasującego do naszej instalacji elektrycznej.

Przekaźniki różnią się rodzajem styków, które występują w wersji otwartej lub zamkniętej (oznaczonych kolejno jako: NO i NZ). W przypadku dostarczenia napięcia, styki otwarte zamkną się, a styki zamknięte ulegną otwarciu. Wybór tej cechy przekaźnika zależy od tego, czy w obwodzie prąd będzie dostępny przez cały czas, czy tylko o określonych porach.

Napięcia styków to kolejna ważna cecha, na którą należy zwrócić uwagę. Napięcie wyrażane jest w dwóch wartościach – odnoszących się do napięcia sterowania oraz napięcia znamionowego łączeniowego.

Wytrzymałość to ważna cecha przekaźników, przekładająca się na ich odporność na urazy mechaniczne i ogólną trwałość. Wytrzymałość zależy przede wszystkim od materiałów użytych w produkcji przekaźników. Najczęściej, wytrzymałość wyrażona jest w dwóch wielkościach, określających wytrzymałość elektryczną i mechaniczną.

Temperatura pracy standardowego przekaźnika wynosi od -10 do 50 stopni C., co daje możliwość jego instalacji w niemal każdych warunkach. Do pozostałych mniej istotnych aspektów należą: ilość i średnica użytych przewodów oraz ilość drutów, które mogą zostać do przekaźnika podłączone.

Przygotowując się do zakupu przekaźnika, warto zwrócić uwagę na producenta konkretnego urządzenia. Przekaźniki są bowiem dość skomplikowane i jedynie precyzyjne wykonanie gwarantuje ich prawidłową pracę. Dobrym sposobem jest więc zdać się na marki popularne, które zyskały sobie uznanie i zaufanie klientów – przede wszystkim: Relpol, Omron, Finder czy Schneider Electric.

Osobom poszukującym sprawdzonego dostawcy przekaźników instalacyjnych, warto polecić ofertę firmy Hazbi, w której znajdują się między innymi przekaźniki elektromagnetyczne, w tym powszechnie znany i często stosowany przekaźnik R15. R15 to przekaźnik ogólnego zastosowania, zawierający mechaniczny wskaźnik i przycisk testujący, przeznaczony do instalacji w gniazdach wtykowych oraz do bezpośredniego lutowania w obrębie obwodów drukowanych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here