Czy jest praca dla programistów po studiach informatycznych

Odwieczne pytanie, na które w pewnym momencie natrafi każdy adept sztuk programistycznych, brzmi – “Łatwiej o pracę w IT z dyplomem czy doświadczeniem”? Zwolenników każdej z opinii jest bardzo wielu, jednak jak zwykle prawda leży pośrodku. My jednak zajmiemy się kwestią osób, które skończyły, lub są w trakcie studiów informatycznych. Czy jest dla nich miejsce w branży IT?

Sytuacja na rynku pracy w branży IT

Branża IT to sektor gospodarki, który z pewnością może być uznawany za odporny na jakiekolwiek wstrząsy, spowodowane recesją, lockdownem czy innymi sytuacjami kryzysowymi. Prawdą jest, że w połowie zeszłego roku zauważyliśmy stanowcze wyhamowanie publikacji nowych ofert pracy, szczególnie w grupie początkujących specjalistów IT, jednak teraz wszystko wróciło do normy.

Specjaliści IT z praktycznie każdego obszaru, od programistów, przez testerów, inżynierów bezpieczeństwa, specjalistów UX, aż po architektów infrastruktury IT są obecnie witani z otwartymi ramionami w branży a co więcej, wcale nie muszą mieć bogatego doświadczenia informatycznego.

Co lepsze – doświadczenie czy wykształcenie IT?

Oczywiście, możemy z całą pewnością stwierdzić, że osoby doświadczone w branży IT będą miały lepsze warunki początkowe do uzyskania satysfakcjonującej posady i odpowiedniego wynagrodzenia. Czy jednak taka doświadczona osoba, która wcześniej nie studiowała nauk informatycznych, miała na początku równie łatwe zadanie? Z pewnością nie.

Dlatego odpowiedź, dotycząca tego, czy doświadczenie, a może jednak wykształcenie jest lepsze, nie może być jednoznaczna. W początkowej fazie kariery, osoba aplikująca na najbardziej podstawowe stanowiska stara się wzbogacić swoje CV jakimikolwiek dokonaniami. Jest to szczególnie trudne, gdy na zmianę branży decydujemy się po latach pracy w innej, a tak naprawdę nie mamy zbyt dużej jasności, na czym całe to IT polega.

Osoby, które już po liceum obrały sobie ścieżkę nowoczesnych technologii, a przez kilka kolejnych lat intensywnie studiowały ten kierunek, z pewnością mogą pochwalić się bardzo szeroką wiedzą na temat programowania, infrastruktury informatycznej, czy sieci. To zachęci pracodawcę do wypróbowania takiej osoby, co nie jest takie pewne w przypadku kandydata, który takich podstaw w żaden sposób nie zdobył.

Studia informatyczne – większe możliwości rozwoju w branży IT?

To, co zapewniają studia informatyczne, to z pewnością solidną bazę wiedzy, która obejmuje kilka najważniejszych dziedzin IT. Dzięki takiej ścieżce kształcenia absolwent ma możliwość wyboru, która ścieżka w istocie pasjonuje go na tyle, by rozpocząć rozwój swojej kariery  właśnie w tę stronę. Osoba, która nie posiada takiej wiedzy i bazy w postaci dyplomu, rozpocznie swoją pracę w IT od stanowiska, które wydaje się być na tyle nie angażujące, że pracodawca zdecyduje się nas zatrudnić.

Warto przy tym wspomnieć jeszcze o jednej kwestii – nowoczesne studia informatyczne to nie sucha teoria i nauka ze slajdów – to dziesiątki mniejszych i większych projektów informatycznych, które są początkiem naszego portfolio i przy okazji doskonałym materiałem do potwierdzenia swoich kompetencji przed przyszłym pracodawcą. Dzięki takiemu zapleczu praca po studiach informatycznych nie powinna stanowić dla nas najmniejszego problemu.

Jakie kierunki studiów informatycznych warto studiować?

W obecnych czasach zarówno uczelnie publiczne, jak i prywatne oferują bardzo atrakcyjne kierunki studiów informatycznych, które w istocie mogą przygotować kandydata do podjęcia pierwszej pracy w branży IT. Wystarczy wspomnieć o kierunku programistycznym, który wyposaża studenta w potrzebną wiedzę z zakresu kilku najpopularniejszych języków programowania, takich jak Java, Python, czy JavaScript.

Coraz więcej uczelni decyduje się również kształcić młodych studentów z zakresu Data Science. Takie studia obejmują przedmioty takie jak statystyka, programowanie w R, Python, ale też zapoznają studentów z relacyjnymi bazami danych i Big Data.

Brak czasu na studia inżynierskie? A może podyplomówka?

Co z tymi osobami, które faktycznie chcą zdobyć dyplom ukończenia studiów informatycznych, jednak ze względu na zmianę branży, sytuację życiową, i wiele innych zmiennych nie mogą poświęcić się 5-letnim studiom dziennym?

Rozwiązaniem takiej sytuacji mogą być studia podyplomowe. To studia nastawione na praktyczne wykorzystanie wiedzy z konkretnej, wąskiej dziedziny, która być może jest najbardziej pożądana przez pracodawców. Jeśli trafnie dobierzemy kierunek studiów podyplomowych, Oferty pracy IT dla początkujących programistów powinny być dla nas idealnym krokiem do sprawdzenia wiedzy zdobytej na studiach podyplomowych. Studia podyplomowe z reguły nie trwają dłużej, niż 4 semestry i są prowadzone w formule weekendowej, co pozwoli programistom, lub innym specjalistom branży IT w dni powszednie pogłębiać swoje kompetencje w praktyce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here