Traceability dla produkcji elektronicznej

Całkowity koszt produkcji elektroniki obejmuje wiele składowych, wśród których istotną rolę odgrywają ewentualne koszty gwarancyjne i serwisowe. Ważne jest także zapewnienie bezpieczeństwa i zgodności wytwarzanych zespołów elektronicznych z obowiązującymi standardami branżowymi, szczególnie w odniesieniu do elektroniki produkowanej na potrzeby sektorów gospodarki, w których bezawaryjność działania ma kluczowe znaczenie.

Z tego względu producenci elektroniki coraz częściej i chętniej wdrażają rozwiązania pozwalające na minimalizację kosztów produkcji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości montażu komponentów. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na redukcję kosztów w tym zakresie jest wykorzystanie właściwie dobranych rozwiązań traceability, które umożliwiają śledzenie i odtwarzanie historii przepływu dóbr w łańcuchach dostaw.

Traceability – czym jest?

Traceability (identyfikowalność) to pojęcie, którym w produkcji elektroniki zbiorczo określa się systemy i rozwiązania o zróżnicowanym stopniu złożoności, pozwalające prześledzić proces produkcji danego zespołu elektronicznego.

Właściwie wdrożone systemy TTC (od ang. Track, Trace and Control) dzięki rejestracji i gromadzeniu danych dotyczących przepływu materiałów i produktów zapewniają możliwość identyfikacji poszczególnych komponentów oraz śledzenia ich ruchu zarówno w łańcuchach dostaw, jak i na każdym etapie procesu produkcyjnego.

Traceability

Traceability w produkcji elektroniki – główne zalety

Wśród głównych zalet zastosowania odpowiednio dobranych systemów traceability w produkcji elektroniki należy wymienić przede wszystkim następujące korzyści:

  • lepsza kontrola jakości, poprawa wydajności produkcji i eliminacja błędów montażu
  • zapewnienie zgodności z obowiązującymi standardami i przepisami – w niektórych przypadkach systemy traceability są wymagane przez przepisy prawa (np. w przypadku zespołów elektronicznych produkowanych na potrzeby sektora medycznego). Dzięki rozwiązaniom traceability można łatwo zidentyfikować poszczególne komponenty wyprodukowanej elektroniki i udowodnić ich wykonanie zgodnie z wymogami i normaami jakościowymi;
  • redukcja kosztów związanych ze zwrotami – w przypadku wykrycia błędów krytycznych (np. montaż wadliwego komponentu na płytkach PCB z określonej serii produkcyjnej), systemy traceability pozwalają w krótkim czasie zidentyfikować wszystkie potencjalnie wadliwe podzespoły, co ułatwia ich wycofanie z dostaw czy z dystrybucji zanim trafią do użytkowników końcowych i zostaną zwrócone jako wadliwe.

Stosowanie systemów traceability pozwala producentom elektroniki osiągnąć zauważalną przewagę konkurencyjną. Usprawnienie przebiegu procesów produkcyjnych, zwiększenie kontroli nad łańcuchami dostaw oraz skuteczna minimalizacja ryzyka wystąpienia błędów produkcyjnych pozwalają również zredukować koszty produkcji elektroniki przy jednoczesnym zachowaniu bądź nawet poprawie jakości wytwarzanych zespołów elektronicznych.

PB Technik – rozwiązania traceability dla producentów elektroniki

Polska firma PB Technik to uznany dostawca najwyższej klasy rozwiązań dla szeroko rozumianej branży elektronicznej, działający nieprzerwanie od 30 lat i nieustannie poszerzający swoją ofertę o najnowocześniejsze rozwiązania czołowych światowych producentów. Dostępne w PB Technik produkty i urządzenia są dostosowane do specyfiki rodzimej branży elektronicznej, dzięki czemu klienci firmy mają pewność korzystania wyłącznie ze sprawdzonych rozwiązań.

PB Technik

W bieżącej ofercie PB Technik dostępne jest nowoczesne, skalowalne oprogramowanie traceability renomowanych dostawców, pozwalające śledzić i odtwarzać proces przepływu komponentów w obrębie poszczególnych łańcuchów produkcyjnych oraz sieci dostaw. Modułowa struktura oferowanych przez PB Technik rozwiązań umożliwia łatwe dostosowanie wybranego systemu identyfikacji do aktualnych potrzeb klienta, a w razie potrzeby pozwala na łatwą i szybką rozbudowę o kolejne moduły w przyszłości.Więcej informacji o rozwiązaniach traceability dla producentów elektroniki oraz pełną ofertę PB Technik można znaleźć na stronie internetowej firmy pod adresem https://pbtechnik.com.pl/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here