Wszystkie informacje dotyczące zaworów antyskażeniowych

Zawór antyskażeniowy ma za zadanie ochronę instalacji wodnej przed zanieczyszczeniem wywołanym przez wsteczny przepływ. Dzięki temu woda nie może płynąć z powrotem z punktu odbioru do instalacji wodnej. W przypadku nagłego spadku ciśnienia w sieci wodociągowej może pojawić się wsteczny przepływ. W takiej sytuacji woda jest ponownie przysysana do wodociągu w punkcie odbioru, co prowadzi do jej miejscowego zabrudzenia.

Klasyfikacje zaworów antyskażeniowych

Istnieją 4 rodzaje zaworów antyskażeniowych, które są oznaczone dwuliterowymi symbolami: EA, GA, GB, BA. Typ zaworu dobiera się do kategorii płynów, które mogą się cofnąć w danej instalacji. Najczęściej stosowanym jest zawór EA, który montuje się w budownictwie jednorodzinnym i mieszkaniowym. Działa on podobnie jak zawór zwrotny, ale jest od niego bardziej szczelny i niezawodny. Zawory typu GA i GB montuje się w budynkach wielorodzinnych, zakładach przemysłowych i obiektach handlowych. Zawory GA są rozłącznikami działania bezpośredniego, a GB – działania hydraulicznego. Zawór typu BA składa się z trzech komór, mających różne ciśnienie, które rośnie od dołu do góry. Różnice między ciśnieniami w komorach są dokładnie określone. Jeśli wartości te zostaną zaburzone i różnica ciśnienia w komorze dolnej i pośredniej spadnie poniżej granicy ciśnienia zwrotnego, zawór wlotowy i wylotowy zostaje zamknięty. Ponad to, otwiera się zawór upustowy, w celu usunięcia medium z komory pośredniej.

Lokalizacja instalacji zaworów antykorozyjnych

Wykonywanie zaworów antyskażeniowych jest obowiązkowe na początku sieci wodociągowej wewnątrz budynku, czyli na początku instalacji. Dodatkowo, tego rodzaju zabezpieczenia muszą zostać zamontowane w każdym miejscu poboru wody oraz na odgałęzieniach instalacji, które dostarczają wodę do części produkcyjnej lub usługowej. Podczas montażu należy zwracać uwagę na jakość oraz specyfikację zaworów. Jak widać, zawór antyskażeniowy jest montowany w kluczowych miejscach instalacji, dlatego ich wytrzymałość jest bardzo ważna. Jedynie wysokiej jakości produkty gwarantują bezawaryjne działanie instalacji wodociągowej i hydraulicznej.

Zabezpieczenie, które dotyczy nie tylko zaworu

Norma PN-EN 1717 szczegółowo określa sposób odpowiedniego zabezpieczenia instalacji wodnej. Niezbędny jest do tego nie tylko zawór antyskażeniowy, ale również filtry siatkowe oraz zawory odcinające. Przykładowo, w skład zespołu zabezpieczającego urządzenia BA wchodzi filtr mechaniczny przechwytujący zanieczyszczenia oraz przepustnice, zawory i zasuwy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here