Jak zabezpieczyć sklep przed kradzieżą

Prowadzenie własnego sklepu niewątpliwie wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z najistotniejszych jest odpowiednie zabezpieczenie towaru przed kradzieżą i włamaniem. Niestety w obecnych czasach coraz częściej słyszy się o ogromnych stratach, jakie ponoszą właściciele działalności gospodarczych. Zastosowanie sprawdzonych systemów antykradzieżowych z pewnością zminimalizuje ryzyko obrabowania sklepów. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak skutecznie zabezpieczyć sklep przed kradzieżą!

Monitoring

Podstawą w zabezpieczeniu sklepu przed kradzieżą jest monitoring. Niestety wielu przedsiębiorców decyduje się na zamontowanie kamer dopiero po poniesieniu strat finansowych. Aby temu zapobiec już na wstępie warto wyposażyć sklep w monitoring. Rozwiązanie to pomaga na bieżąco kontrolować sytuację na terenie sklepu. Oczywiście istotne jest odpowiednie rozmieszczenie kamer tak, by móc bacznie obserwować każdy zakamarek placówki handlowej. 

Kamery powinny być także zlokalizowane obok kas fiskalnych. Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na montaż systemu CCTV, który skutecznie spaja działanie komputera, telewizji nadzorującej oraz kasy fiskalnej. Instalacja kamer to niezbędna inwestycja. Bez znaczenia czy prowadzisz mały czy duży sklep, monitoring pozwala skutecznie zminimalizować ryzyko przed kradzieżą, a w przypadku jej popełnienia możemy szybko pociągnąć złodzieja do odpowiedzialności.

Bramki antykradzieżowe

W wielu przypadkach przedsiębiorcy mają do czynienia z nieuczciwymi klientami, którzy podejmują próbę wyniesienia asortymentu sklepu. W takiej sytuacji pomocne okazują się systemy zapobiegające kradzieży, do których należą między innymi bramki. Elementy te w połączeniu z monitoringiem stanowią trwałe zabezpieczenie przed grabieżą. Bramki antykradzieżowe działają na zasadzie wykrywania klipsów umieszczonych na ubraniach, butach czy innych produktach. Gdy wykryją klips podczas wynoszenia go ze sklepu alarmują o tym sygnałem świetlnym i dźwiękowym.

Na rynku dostępne są również rodzaje bramek, które wychwytują etykiety antykradzieżowe. Z uwagi na to, iż są one bardzo czułe mogą być z powodzeniem ustawione nawet przy bardzo szerokich wejściach. Niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim dyskrecja. Minimalistyczne bramki przeciw kradzieży z pewnością nie zostaną zauważone przez każdego klienta. Prowadząc własną działalność gospodarczą warto rozważyć zakup bramek, gdyż dzięki temu zyskamy pewność, że wszelkie próby kradzieży nie powiodą się.

kradzież

Akcesoria antykradzieżowe

Aby skutecznie zabezpieczyć asortyment sklepu przed kradzieżą możemy wyposażyć produkty we wspomniane wcześniej klipsy i etykiety przeciw kradzieży. Elementy te mogą być z powodzeniem stosowane do zabezpieczeń odzieży, butów, bielizny, zabawek, artykułów dekoracyjnych oraz wielu innych produktów. 

Wyróżniamy również zabezpieczenia artykułów spożywczych, w tym butelek, alkoholi czy produktów chemicznych, a także kosmetyków. W momencie, gdy złodziej chce wynieść towar wyposażony w specjalny klips, bramka antykradzieżowa wypuszcza falę dźwiękową, która z kolei współdziała z metalową blaszką osadzoną w klipsie w konsekwencji czego dochodzi do alarmu. Sygnał wywołuje interwencję ochroniarza, co z kolei pozbawia złodzieja szansy na wyniesienie towaru ze sklepu. Prowadząc działalność gospodarczą warto rozważyć wyposażenie asortymentu sklepu we wspomniane akcesoria antykradzieżowe. Bez wątpienia sprzyja to bezpieczeństwu na terenie placówki handlowej.

Firma ochroniarska

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie sklepu przed kradzieżą jest wynajem licencjonowanej ochrony. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w przypadku prowadzenia dużej placówki handlowej. Firma ochroniarska może wykonywać swoją pracę zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni. Wykwalifikowani ochroniarze prowadzą całodobową obserwację kamer, dzięki czemu nieustannie kontrolują sytuację na terenie sklepu. Współdziałają również z systemami zabezpieczeń, tj. bramki antykradzieżowe. W momencie, gdy uruchomi się alarm, pracownicy ochrony dokonują interwencji w celu pochwycenia złodzieja. Oprócz tego, zatrudniona przez przedsiębiorcę firma sprawuje pieczę nad urządzeniami elektronicznymi.

Decydując się na powierzenie bezpieczeństwa własnego sklepu firmie ochroniarskiej przedsiębiorca powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na jej rzetelność oraz kompetencje pracowników. Warto sprawdzić, czy posiada ona wszelkie stosowne certyfikaty i uprawnienia. Oczywiście niezbędna jest również koncesja, gdzie określony jest zakres usług, które świadczy firma. Równie istotną rolę odgrywa zaplecze techniczne danej agencji oraz doświadczenie w branży. Nie ulega wątpliwości, iż zatrudnienie pracownika ochrony w połączeniu z systemami antykradzieżowymi gwarantuje niemal stuprocentową ochronę przed wszelkimi kradzieżami.

Zewnętrzna ochrona sklepu

Placówka handlowa jest narażona nie tylko na kradzieże, ale również włamania. Dlatego konieczne jest skuteczne zabezpieczenie sklepu z zewnątrz. Tego typu rozboje mają miejsce najczęściej w nocy, a straty powstałe wskutek grabieży są niekiedy dramatyczne dla przedsiębiorcy. 

Prowadząc swój własny biznes warto zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo. Kluczowe jest ubezpieczenie placówki handlowej. Następnie warto postarać się o kamery, które zostaną zamontowane nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz placówki handlowej. Dobrze, jeśli monitoring będzie bezpośrednio połączony z zatrudnioną przez nas firmą ochroniarską. Pomocnym rozwiązaniem jest montaż alarmu. W momencie podjęcia próby włamania, sygnał dźwiękowy uruchamia się, co może wypłoszyć złodzieja a dodatkowo spowoduje przyjazd grupy interwencyjnej.

Oprócz tego dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w rolety aluminiowe. W przypadku planowanego napadu złodziej będzie miał znacznie utrudnione zadanie, aby wtargnąć na teren sklepu. Innym rozwiązaniem jest montaż krat okiennych. Jednak dla wielu przedsiębiorców nie wyglądają one zbyt atrakcyjnie. Dobrze, jeśli rolety aluminiowe będą połączone z systemem alarmowym, który jednocześnie będzie informował o naruszeniu. Sforsowanie rolet jest bardzo trudne i czasochłonne, dzięki czemu złodziej nie zdoła niczego zrobić przed przyjazdem policji. Bezsprzecznie, w dzisiejszych czasach rynek pracy oferuje nam szereg możliwości, dzięki którym przedsiębiorcy mogą dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie w swoim sklepie.

monitoring

Podsumowanie

Prowadząc handlową działalność gospodarczą nie możemy pominąć aspektu, jakim jest zabezpieczenie miejsca pracy przed kradzieżą i włamaniem. Wyróżniamy kilka form ochrony, do której należą między innymi kamery, bramki i etykiety antykradzieżowe czy nawet współpraca z agencją ochroniarską. 

Połączenie poszczególnych systemów gwarantuje przedsiębiorcy niebywałe zabezpieczenie przed stratami. Nie należy także lekceważyć odpowiedniej ochrony sklepu z zewnątrz, ponieważ to świetny łup dla złodziei. Niestety bardzo często zdarzają się włamania, które niejednokrotnie przynoszą duże straty dla właściciela przedsiębiorstwa, dlatego starajmy się zapobiegać takim sytuacjom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here