Maszyny CNC kiedyś i dziś

Obrabiarki sterowane numerycznie kojarzą się z nowoczesnością, choć warto wiedzieć, że ich prototypy były wykorzystywane już setki lat temu. Historia maszyn CNC jest bardzo ciekawa i przedstawi ja sklep Akcesoria CNC oferujący płytki drukowane – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/249-sterowanie-maszyn-cnc/plytki-drukowane

Trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł bez maszyn CNC. Sterowanie numerycznie obrabiarki pozwalają obrabiać materiał w bardzo precyzyjny i szybki sposób. Tym samy przyczyniają się do zwiększenia wydajności zakładów produkcyjnych. Firmy, które chcą się rozwijać inwestują między innymi właśnie w maszyny CNC, co pozwala im zwiększać przewagę rynkowa nad konkurencją. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej branż przestawia się na produkcję z użyciem maszyn CNC. Te zaś są coraz lepsze i niezbyt przypominają już swoje prototypy wykorzystywane przed wiekami.

Od wieków średnich do rewolucji przemysłowej

Pierwsze proste obrabiarki drewna wynaleziono wiele setek lat temu. Maszynę napędzano poprzez specjalny pedał, który z kolei wprawiał kawałek drewna w ruch obrotowy. Następnie przystawiano do materiału ostre narzędzie. Dłuto lub nóż skrawał drewno nadając mu cylindryczny kształt. W ten sposób powstawało polano, które można było wykorzystać np. jako element meblowy. Niekiedy, szczególnie w średniowieczu, wykorzystywano napęd wodny. Pędząca woda uruchamiała mechanizmy o przeróżnych funkcjach i w ten sposób umożliwiała obróbkę elementów.

Ręczna obróbka z wykorzystaniem siły mięśni lub napędu wodnego trwała aż do przełomu XVIII i XIX wieku. Następnie przyszło stulecie pary i pierwsze maszyny parowe, które przyspieszyły rozwój przemysłu. Np. w 1805 roku francuski wynalazca Joseph Marie Jacquard zbudował maszynę do wiązania włókien. Jej działanie opierało się na kartach dziurkowanych, które możemy traktować jako swoisty prototyp nośnika danych.

Maszyna okazała się takim hitem, że wkrótce zaczęto myśleć o wykorzystaniu tej technologii także w innych branżach, nie tylko włókienniczej. Z kolei pierwszym człowiekiem, który odkrył potencjał dziurkowanych kart był rosyjski konstruktor Siemion Korsakow, który użył ich do zapisywania i gromadzenia danych. Kartę dziurkowaną stosowano aż do końca XIX wieku.

XX wiek, czyli początek nowoczesnych obrabiarek

Punktem zwrotnym w historii automatycznych obrabiarek był wiek XX i rewolucja związana z rozwojem technologii informacyjnych oraz początkami automatyki. Do zakładów produkcyjnych z wolna wprowadzano różne pomniejsze rozwiązania. Pojawiła się m.in. karta magnetyczna jako nowy nośnik danych. W końcu przyszła zaś era komputerów. Coraz więcej procesów produkcyjnych komputeryzowano, dzięki czemu wzrosła wydajność produkcji.

Aż w końcu nastała współczesność i skonstruowano maszyny, które znamy dziś. Oczywiście technologia CNC wciąż się rozwija, więc być może za 60-70 lat obrabiarki CNC będą wyglądać zupełnie inaczej. Współczesne maszyny CNC są sterowane numerycznie lub przez komputer. Automatyzacja ich pracy jest możliwa dzięki wykorzystaniu numerycznego układu sterowania lub programu komputerowego. Oprogramowanie obrabiarek pozwala zaplanować precyzyjne tury narzędzi w konkretnym układzie współrzędnych. Narzędzie obrabia element tak długo i dokładnie, aż osiągnie zakładany kształt oraz wymiar.

Jak przyszłość czeka maszyny cnc?

Branża CNC intensywnie rozwija trzy obszary związane z obrabiarkami. Są to cyfrowe układy sterowania, same maszyny cnc oraz oprogramowanie dla obrabiarek. Prognozuje się, że maszyny CNC już niedługo całkowicie wyprą ręczne obrabiarki. Już teraz ich pozycja jest bardzo mocna, a w wielu fabrykach stały się podstawowym i niezastąpionym wyposażeniem hali produkcyjnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here