Bezpieczniki elektryczne

0
1043

Bezpieczniki to standardowy składnik ochrony instalacji elektrycznej. Znajdują wykorzystanie w dowolnym domu i mieszkaniu. Bezpiecznik automatyczny lub innymi słowy bezpiecznik przeciwprzepięciowy zabezpiecza instalacje elektryczne i podłączone do niej narzędzia. Znajduje wykorzystanie zarówno w instalacjach starszego, jak również nowocześniejszego rodzaju. Bezpiecznik automatyczny wymieniłem starsze bezpieczniki topikowe. Teraz jest także elementem instalacji budynku, zaopatrzonego w instalacje odgromowe.

Co to jest bezpiecznik elektryczny?

Bezpiecznik elektryczny to niezwykle wrażliwy na zmiany element obszaru elektrycznego. Przekładają się bądź wyłączają w czasie, kiedy idące poprzez nie natężenie w konkretnym okresie jest za duże. Należą zatem do klasy zabezpieczeń przeciążeniowych. Bezpieczniki elektryczne blokują dopływ energii elektrycznej do gniazdek oraz oświetlenia. Po usunięciu usterki bezpiecznik należy włączyć bądź wymienić To standardowy sposób zapewnienia bezpieczeństwa obwodów elektrycznych w budynkach. Do lat ‘90 niezwykle popularne bezpieczniki topikowe.

Jak jest skonstruowany bezpiecznik automatyczny oraz jak funkcjonuje?

Budowa bezpiecznika automatycznego nie jest zbyt złożona. Elementami czynnymi są dwa wyzwalacze: zwarciowy i przeciążeniowy. Pierwszy spośród nich odpowiada na wymianę pola magnetycznego, natomiast inny, poprzez zgięcie bimetalu, na podwyższoną temperaturę połączoną z obciążeniem obwodu. Oba wyzwalacze przerywają obszar, jaki włącza się mechanicznie poprzez przesunięcie małej dźwigni wystającej z obudowy. Teraz standardem są bezpieczniki automatyczne o wielkości 17,7 mm umieszczane na wsporniku DIN TH35.

Podstawowe założenia bezpieczników

Żeby „uznać” znaczenie odpowiednich parametrów traktujących pracy wyłączników, należałoby zwrócić uwagę na podstawowe prace tychże narzędzi. Mają one za zadanie wyłączać obwód elektryczny, wtedy, kiedy przepłynie poprzez niego prąd o zbyt dużym nasileniu. Za duże nasilenie może spowodować do niebezpiecznego zwarcia. Wydziela się przy tymże ogromna ilość ciepła. W domach wykorzystujemy trzy typy bezpieczników: bezpieczniki klasy B (zabezpieczają przed uderzeniem pioruna) C.

Jak wybrać właściwy bezpiecznik automatyczny?

Żeby bezpiecznik automatyczny zadziałał dobrze, potrzebne jest jego właściwe przystosowanie. Wtedy bezpiecznik dobiera się w zależności od obwodu elektrycznego, w jakim ma być on wykorzystany. Przy wyborze bezpiecznika bierze się wówczas pod uwagę jego nasilenie graniczne zadziałania. Przeważnie wykorzystuje się bezpieczniki o tymże samym amperażu. Można też zastosować bezpiecznik następny w konkretnym typoszeregu, jaki w wypadku instalacji domowych przeważnie prezentuje się następująco: 6, 10, 12, 16, 20, 25 A.

Odpowiednia wartość podstawowego wyłącznika

Jednym ze sposobów, żeby określić właściwą wartość podstawowego wyłącznika w domu jest wykonanie obliczeń, zsumuj moc własnych narzędzi, tychże jakie działają równocześnie, zazwyczaj jest to lodówka, telewizor, zmywarka do naczyń oraz pralka, PC. Nie należy też zapominać o oświetleniu, kotle elektrycznym, podgrzewaczu wody.

Źródło: http://bptnet.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here