Nawozy

Hodowla roślin to bardzo szeroki zakres działalności, obejmujący zarazem hodowlę warzyw i owoców, jak i kwiatów i innych roślin ozdobnych. W każdym wypadku hodowca może stanąć przed koniecznością zastosowania odpowiedniego rodzaju nawozów. Wśród tych najchętniej i najczęściej wybieranych znajdują się przede wszystkim nawozy dolistne – aplikowane na powierzchniach liści roślin – oraz nawozy systemowy. Te ostatnie aplikowane są bezpośrednio do gleby. Zapraszamy do lektury, w trakcie której porównamy te dwa rodzaje nawozów, wskazując – jakie jest ich przeznaczenie oraz kiedy warto z nich korzystać.

Nawozy systemowe – czyli nawozy doglebowe

Nawozy systemowe to określenie różnych form nawozów stosowanych bezpośrednio do ziemi, w której rosną rośliny. Wykorzystuje się je przede wszystkim w celu zapewnienia dostępu do składników istotnych dla prawidłowego wzrostu rośliny. Wśród nich znajdują się przede wszystkim pierwiastki takie jak – azot, potas oraz fosfor. Znajdziemy jednak również nawozy systemowe bogate w mangan, miedź, żelazo czy cynk.

Składniki te są pobierane przez roślinę za pomocą jej systemu korzeni, wraz z obecną w ziemi wodą. Zgodnie z opinią specjalistów, nawożenie systemowe jest najskuteczniejszą i najefektywniejszą formą nawożenia w zakresie suplementacji makroelementów. Chodzi przede wszystkim o te składniki, których absorpcja przebiega dłużej, niż ma to miejsce w czasie stosowania nawozów dolistnych.

Nawozy dolistne – co warto wiedzieć?

Nawozy dolistne są równie często stosowane, co ich doglebowe odpowiedniki. W ich składzie znajdują się najważniejsze składniki odżywcze, na których niedobór narażone mogą być rośliny – takie jak: miedź, bor, żelazo, mangan, cynk i siarkę. Pomimo ich wysokiej koncentracji, nawozy dolistne nie powinny być stosowane jako nawozy główne, a jedynie w formie doraźnych aplikacji.  

Nawozy dolistne oddziałują między innymi na proces wzrost roślin, stymulując je do dalszego rozrastania się. Ponadto, wzmacniają tworzące roślinę tkanki oraz chronią ją przed działaniem szkodników i chorobotwórczych patogenów.

Jak z samej nazwy wynika – nawozy dolistne stosuje bezpośrednio na powierzchnię liści roślin (a także ich łodyg i innych części). Zroszone nawozem, będą go powoli i efektywnie wchłaniać. Z takim sposobem aplikacji związane są jednak pewne zagrożenia – nawóz taki może zostać z łatwością usunięty z powierzchni roślin, na przykład na skutek opadów deszczu lub gradu.

Technologia produkcji nawozów dolistnych przeszła w ciągu ostatnich lat znaczący rozwój. Obecnie dostępne nawozy odznaczają się wysokim stężeniem składników odżywczych, co gwarantuje efektywny przebieg procesu nawożenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here