Umiejętność obsługi komputera dawniej była jedną z dodatkowych kompetencji, dziś jednak stała się ona koniecznością. Coraz więcej prac zawodowych polega na sprawnym wykorzystaniu komputera. Biegłość i obeznanie w zagadnieniach komputerowych dotyczy już niemalże każdej branży. Co ważne, wymagania dotyczące kompetencji cyfrowych, także się zwiększają. Obsługa pakietu Office jest już niewystarczająca. Natomiast jeszcze ciekawsze jest to, że zaczynają one dotyczyć także dzieci i bynajmniej nie ma powodu do powolnego zaznajamiania ich z Paintem lub Wordem, lecz od razu powinno się je wdrażać w trudniejsze zagadnienia komputerowe. Dlatego coraz popularniejszą praktyką jest programowanie dla dzieci.
Programowanie dla dzieci – dlaczego warto?
Według wielu ludzi programowanie to zajęcie wyłącznie dla tęgich ścisłych głów, dla informatyków lub dla specjalistów od branży IT. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że uczenie dzieci będących w wieku wczesnoszkolnym elementów programowania, może przynieść dla nich niepomierne długofalowe korzyści.
Przede wszystkim rozwijanie takich kompetencji uczy ich logicznego myślenia, analizy oraz projektowania strategii. Programowanie to zespół czynności, który opiera się na konkretnym modelu postępowania, wokół którego należy się poruszać. Jest ono logiczne i bardzo złożone. Poznając działanie narzędzi do programowania, można wznieść się na dużą kreatywność. Dzieci, które od wczesnych lat zaczną kształcić w sobie takie zdolności, mogą w przyszłości wykazywać się dużą sprawnością intelektualną, jak i umiejętnością twórczego myślenia.
Drugą długofalową korzyścią zaznajamiania dzieci z tajnikami programowania jest poszerzenie ich kompetencji zawodowych. Jak wiadomo, coraz więcej pracowników przebranżawia się właśnie w kierunku zawodów cyfrowych. Dlatego osiągnięcie biegłości komputerowej w tak młodym wieku sprawi, że dzieci będą miały większą łatwość w poruszaniu się na rynku pracy.
Język programowania dla początkujących, czyli jak zacząć przygodę z programowaniem?
Rzecz jasna nauka programowania musi odbywać się stopniowo. Dzieci w swojej pierwszej styczności z programowaniem muszą traktować ją jako element zabawy. Nie jest to trudne, ponieważ programowanie jest bardzo kreatywnym i satysfakcjonującym zajęciem, a ponadto istnieje wiele technik nauki programowania skierowanych do dzieci, które przebierają pewną formę zabawy.
Mogą one odbywać się bez użycia komputera jak na przykład zabawa w szyfrowanie. Polega ono na zastąpienie danego słowa, wyrażenia lub hasła innym wybranym przez nas zbiorem znaków.
Innym wdrażającym do programowania zajęciem jest nawigowanie obiektem znajdującym się w układzie współrzędnych. Uczestnicy tej zabawy stertują nim, wydając komendy, które mają zmieniać jego położenie. Przypomina to nieco popularną zabawę w statki.
Najpopularniejsze języki programowania, które warto znać.
Programowanie jako tworzenie programów komputerowych, mających przeprowadzać poszczególne operacje, wymaga posługiwania się językami programowania. Istnieje kilka znanych języków, dzięki którym możliwe jest projektowanie kodów źródłowych.
Jednym z najpopularniejszych języków programowania jest JavaScript. Głównie wykorzystuje się go do projektowania serwerów, urządzeń mobilnych, stron i przeglądarek internetowych.
Kolejnym ważnym językiem programowania jest Python. Ze względu na swoją intuicyjność i łatwość obsługi jest on dedykowany szczególnie tym, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w programowaniu.
Natomiast język programowania, który dedykowany jest dzieciom, to Scratch. Wykorzystuje on wiele wizualnych motywów, które znacznie ułatwiają jego obsługę przez młodego użytkownika. Korzystanie z niego jest bardzo przyjemne i może stanowić formę pożytecznej zabawy.
Tym samym istnieje wiele możliwości, jak i powodów do tego, by od wczesnego wieku zacząć oswajać się ze specyfiką programowania komputerowego. Nie tylko daje to określone korzyści, lecz po prostu istnieje tyle narzędzi, które mogą nas do tego przysposobić, że marnotrawstwem byłoby z nich nie skorzystać.