Power bank

Power bank stał się dziś niezbędnym elementem wyposażenia, pozwala na wygodne ładowanie telefonu.

Power bank: zwróć uwagę na te parametry

Przede wszystkim należy dobrać zewnętrzną baterię do urządzenia, które planujesz ładować za pomocą Power Banka. Zwróć uwagę na napięcie ( V ) i natężenie ( A ) urządzenia, można je zobaczyć na ładowarce sieciowej lub w instrukcjach w sekcji „Dane techniczne”. Ważna uwaga – napięcie wejściowe twojego urządzenia musi odpowiadać napięciu wyjściowemu baterii zewnętrznej, w 90% przypadków ta wartość wynosi 5V.

Dla większości smartfonów odpowiednie jest wyjście o natężeniu 1A, dla tabletów – 2A. W sklepach dostępne są modele umożliwiające jednoczesne ładowanie tabletu i telefonu: Momax Power Bank 16800 mAh iPower Turbo, Yoobao Power Bank 13000 mAh Thunder, Yoobao Power Bank 11200 mAh Long March, Hoox Power Bank 11000 mAh.

Co się stanie, jeśli do wyjścia 2A podłączysz np. telefon o prądzie 1A? Jeśli podłączysz tablet do wyjścia 1A, ładowanie zajmie po prostu więcej czasu niż z natywnej ładowarki sieciowej lub, jeśli nie ma wystarczającej mocy, nie będzie się ładować w ogóle. Czasami przydaje się nawet ładowanie małymi prądami, ponieważ ma to korzystny wpływ na pojemność i trwałość akumulatorów litowo-jonowych. Wybierając power bank, powinieneś wziąć pod uwagę, ile cykli ładowania potrzebujesz dla swojego urządzenia. Aby obliczyć, na ile cykli ładowania wystarczy pojemność baterii zewnętrznej, należy podzielić power bank przez pojemność baterii urządzenia.

Zwróć uwagę na obecność wymiennych adapterów i ładowarek sieciowych. Jeśli model nie zapewnia adaptera specjalnie dla twojego urządzenia, możesz użyć „natywnego” kabla USB. Wymiary i waga power banku są wprost proporcjonalne do jego pojemności, im więcej potrzebujesz pojemności, tym cięższa będzie zewnętrzna bateria. Rodzaj baterii również wpływa na te wskaźniki, bateria litowo-polimerowa będzie lżejsza i mniejsza niż bateria litowo-jonowa o tej samej pojemności.

Power bank do telefonu

Przede wszystkim powinieneś zastanowić się, czy naprawdę potrzebujesz powerbanku? Najpierw wyobraź sobie sytuacje, w których naprawdę możesz potrzebować doładowania smartfona lub innych gadżetów, które można ładować z USB, i jak często znajdujesz się w takich sytuacjach w swoim codziennym życiu.

Pamiętaj, aby zwrócić uwagę, że napięcie wejściowe wymagane do ładowania urządzeń jest zgodne z napięciem wyjściowym wybranego modelu power banku. Do większości nowoczesnych urządzeń, takich jak tablety,  smartfony, kamery czy nawigatory GPS itp. najpopularniejszym napięciem będzie DC 5 V (5 V DC), zgodnie ze specyfikacją USB.

Obecne wymagania są zwykle mniej rygorystyczne. Tak więc, jeśli podłączysz urządzenie, którego zapotrzebowanie na prąd jest mniejsze niż to, co może zapewnić power bank, nic złego się nie stanie, kontroler ładowania po prostu nie pozwoli na przekroczenie prądu ładowania. Wybierając producenta, przede wszystkim należy pamiętać, że Power Bank to urządzenie high-tech, które składa się nie tylko z baterii litowo-jonowych, ale ma również pewne systemy ochronne. Właśnie dlatego Power Bank jest często nazywany nie tylko baterią, ale „autonomiczną ładowarką”. Często kupujący popełniają ten sam błąd – kupują ładowarki od nieznanych producentów, którzy nawet nie znakują swoich produktów logo, skuszeni niską ceną. Niestety w takich przypadkach rzeczywista pojemność będzie najczęściej kilkukrotnie mniejsza od deklarowanej. Dlatego dobrym wyborem jest na przykład Power Pack: https://hamamobile.pl/power-pack-2

Powerbank o pojemności 10000 mAh nigdy nie będzie w stanie trzykrotnie naładować smartfona z baterią 3100 mAh. W najlepszym przypadku będzie to dwa i pół razy, a zazwyczaj będzie to dwa lub trochę więcej niż dwa razy. Napięcie baterii powerbanku w większości przypadków jest równe 3,7V (lub zbliżone) i w zależności od aktualnego poziomu naładowania baterii może się różnić w górę lub w dół. I dlatego musi najpierw zostać podniesione do 5 V, aby był zgodny ze standardem USB, za pomocą specjalnego obwodu. Następnie popłynie kablem do smartfona, po czym kontroler ładowania w smartfonie ponownie zredukuje go do wymaganego do bezpośredniego ładowania baterii. I na każdym z tych etapów będą większe lub mniejsze straty. Powerbanki mogą się również różnić się funkcjonalnością. Oto mała lista wygodnych, ale naszym zdaniem opcjonalnych funkcji:

  • Drugi port USB. Jest to wygodne, jeśli musisz ładować dwa urządzenia jednocześnie.
  • Latarka LED, może być bardzo przydatna, na przykład, gdy potrzebujesz znaleźć gniazdo ładowania smartfona lub tabletu w ciemności.
  • Cyfrowy wskaźnik poziomu naładowania.

Należy również wziąć pod uwagę zgodność deklarowanej pojemności i wagi banku. To często ułatwia identyfikację większości powerbanków. Pojemność, bo power bank o pojemności około 10000mAh będzie ważył 200-260g. A dwukrotnie większa pojemność (20 000 mAh) jest około dwu razy cięższa. Jeśli więc pojemność wyraźnie nie odpowiada wadze, nie powinieneś kupować takiego powerbanku.

[Głosów:8    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here