Sukces przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników. Należą do nich także szybkość produkcji oraz wprowadzania nowego produktu na rynek. Środkiem do ich realizacji jest natomiast skutecznie i sprawnie działająca logistyka.
Narzędziem wykorzystywanym do usprawniania przepływu materiałów oraz informacji są projekty logistyczne. Pozwalają one skutecznie wykorzystać wiedzę specjalistów i ekspertów a także szybko reagować na pojawiające się problemy.
Na co należy zwrócić uwagę przygotowując projekt logistyczny?
Przygotowując projekt logistyczny dla przedsiębiorstwa należy wziąć pod uwagę jego typ, wielkość czy osobowość prawną. Znacznie ma również stosowane w firmie koncepcja zarządzania, struktura procesu produkcyjnego, typ i forma organizacji produkcji. Nie można oczywiście pominąć tego jak obecnie działa logistyka, na jakich kanałach i o jakiej wielkości się opiera, jakie są zasady zaopatrzenia materiałowego, sposób dystrybucji etc. Czynników jest naprawdę wiele.
Projekt logistyczny jest narzędziem, które łączy w sobie tematykę inżynierską z zagadnieniem wysokiej efektywności przemieszczania materiału i danych. W związku z tym przygotowanie takiego projektu często jest zadaniem wieloetapowym i wieloaspektowym. Ważne aby proces tworzenia projektu logistycznego charakteryzował się podejściem systemowym oraz interdyscyplinarnym. Korzystać należy z wiedzy ekspertów od zarządzania, aspektów społecznych, matematycznych oraz technicznych. Warto również stosować modele matematyczne oraz modele logistyczne (symulacje).
Projekt logistyczny obejmować może tworzenie systemu logistycznego w firmie, która takowego nie posiadała, usprawnienie już istniejącego systemu, tworzenie systemu w firmie dopiero powstającej, projektowanie obiektów logistycznych, przepływu dóbr i informacji etc.
Metody tworzenia projektów logistycznych
Przygotowanie projektu logistycznego jest zadaniem czasochłonnym. Jedną z metod, która to ułatwia jest modelowanie. W ramach projektowania logistycznego wykorzystuje się modele symulacyjne oraz optymalizacyjne. Modele optymalizacyjne polegają na wyznaczaniu najlepszego, z punktu widzenia danego czynnika, rozwiązania (metodami matematycznymi) natomiast symulacyjne na stworzeniu modelu systemu i wykonywaniu na nim eksperymentów pozwalających zrozumieć jak funkcjonuje i jakie trudności może napotkać .Samo projektowanie można realizować w sposób równoległy, szeregowy, szeregowo-równoległy. Sposób równoległy sprawdza się w przypadku napiętych terminów, a szeregowy kiedy nie ma ograniczeń czasowych. Inny sposób projektowania to sposób odgórny, oddolny oraz mieszany. W pierwszym przypadku idziemy od zadań ogólnych do szczegółowych, w drugim odwrotnie.
Od czego zależy sukces projektu logistycznego?
Powodzenie projektu logistycznego zależy od wzajemnego zrozumienia oraz zaufania pomiędzy osobami zajmującymi się jego tworzeniem i zarządzaniem. Istotne jest umiejętne wytyczenie celów projektu, określenie jego ram i ograniczeń oraz identyfikacja źródeł ryzyka. Kierownictwo projektu musi pamiętać o tym, żeby być zorientowanym na ludzi tworzących projekt i dbać o ich postawę i zaangażowanie, powinno być również w stanie szybko podejmować decyzje oraz reagować na pojawiające się problemy i kryzysy. Ważne są relacje nie tylko w zespole projektowym, ale również pomiędzy zespołem a klientem dla którego ten projekt jest realizowany. Zarządzanie projektami powinno być wspomagane przez odpowiednie narzędzia informatyczne.
Źródło: http://psl.mazowsze.pl/