Bezzałogowe statki powietrzne, potocznie zwane dronami, odkrywają na nowo stare biznesy, a nawet stwarzają zupełnie nowe możliwości. Niezależnie od tego, czy chodzi o innowacje w relacjach medialnych i kręcenie filmów, czy o nowe możliwości dla służb ratowniczych, drony są zdolne do naprawdę niesamowitych rzeczy. W 2016 roku Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wydała przepisy dotyczące komercyjnego wykorzystania dronów, wyjaśniając ramy prawne korzystania z tych maszyn w pracy i biznesie. Od tego czasu zastosowania przemysłowe technologii dronów tylko się rozwinęły.
Ich różnorodność pokazuje, że są wszechstronnymi narzędziami, mogącymi zmienić sposób działania istniejących firm i pomóc w tworzeniu nowych start-upów.
Media
Oczywistym zastosowaniem bezzałogowych statków są media. Wcześniej zdjęcia lotnicze były dostępne tylko dla dużych korporacji informacyjnych, które mogły sobie pozwolić na helikopter. Ponadto drony mogą dostać się do ciaśniejszych obszarów, również tych pod ziemią. Nawet proste zadania, takie jak nagrywanie wywiadu twarzą w twarz, można z łatwością uczynić bardziej dynamicznym i angażującym, dzięki unoszącemu się w pobliżu dronowi wyposażonemu w kamerę.
Dostawy
Chociaż nadal ogranicza się to dość niskiej maksymalnej masy nośnej (25 kilogramów, w tym samego drona), dostawa przez drona jest kolejną obiecującą usługą. Niektórzy kwestionowali wykonalność planowanego przez Jeffa Bezosa Amazon Prime Air, ale obietnica towarów dostarczanych bezpośrednio pod drzwi za pomocą dronów staje się coraz bardziej realna, zwłaszcza gdy technologia nadal będzie ewoluować, a jej możliwości sukcesywnie zwiększać.
Rolnictwo
Rolnicy mogą czerpać z nich korzyści na kilka sposobów. W rzeczywistości wielu przedstawicieli branży bezzałogowych statków, wymienia rolnictwo jako ogromne pole do popisu dla omawianej technologii. Drony mogą nie tylko zaoszczędzić pieniądze rolników, pomagając im wcześnie identyfikować umierające rośliny, czy inwentaryzować plony. Maszyny mogą być również używane do mapowania i badania pól uprawnych oraz ich systemów nawadniających. W każdym z tych przypadków użycie omawianego sprzętu pomaga przyspieszyć te czasochłonne działania.
Architektura i budownictwo
Podobnie jak profesjonaliści z branży nieruchomości, architekci mogą wykorzystywać obrazy i materiały filmowe dotyczące konkretnych obiektów budowlanych do tworzenia trójwymiarowych renderingów struktur, które chcą zbudować.
Sprawne robienie zdjęć z renderem architektonicznym, pozwala na tworzenie rzeczywistych koncepcji projektów.
Podsumowanie
Drony nie są już tylko narzędziem do wykonywania zdjęć czy materiałów wideo. Ich rozbudowana funkcjonalność sprawia, że odnajdują się w różnych branżach, również tych mniej oczywistych. Ciekawa jest pod tym względem ich przyszłość i kierunki dalszej eksploatacji, w końcu obecność takiej technologii otwiera nowe możliwości. Aby jednak optymalnie korzystać z nich w celach usługowych, zalecane jest (w zależności od wagi drona i zamysłu jego wykorzystywania) ukończenie specjalnych kursów od Airborn, które kompleksowo przygotują przyszłego pilota, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.